Bílý čaj a zdraví – elixír nesmrtelnosti a mládí – jaké má účinky? 4.78/5 (18)

Sponzorováno

Bílý čaj a zdravíČerný čaj pijeme v případě průjmu. Zelený čaj zase kvůli obsahu prospěšných antioxidantů. A můžeme vám jmenovat celou řadu pozitivních účinků zeleného čaje. Na druhou stranu, o bílém čaji se toho obecně moc neví. Proto jsme pro vás připravili tento článek se zajímavými informacemi o bílém čaji.

Jste milovníkem čajů a nepohrdnete ani bílým čajem? Bílý čaj je opravdu lahodný, jemný a jeho výhodou (oproti zelenému čaji) je fakt, že je možné ho pít během celého dne. Tento druh čaje se vyrábí ještě z nerozvinutých čajových větviček, které se sbírají před obdobím dešťů. Pupeny čaje lze trhat pouze během prvních týdnů čajové sezóny. Jeho domovem je především Čína, ale najdete ho také v některých oblastech Indie a Srí Lanky.
 

Bílý čaj je spojen s legendou

Stalo se to asi před pěti tisíci lety. V té době žil v Číně císař Šen Nung. V té době byl v zemi velký problém s pitnou vodou. Moudrý císař vydal nařízení, že voda se musí převařovat. V jeden den, kdy poddaní vařili vodu, vítr nadýchal do vařící vody lístky a pupeny čajovníku. Výsledkem byl lahodný nápoj, který se těší oblibě i v dnešních rušných časech.

Číňané velmi dobře znají jeho léčivé účinky a vědci provádějí celou řadu pokusů a výzkumů. Vraťme se však do současnosti. Pěstování a příprava bílého čaje je poměrně náročná a zdlouhavá. O to více je bílý čaj kvalitnější. Způsoby zpracování jsou maximálně šetrné. Z tohoto důvodu v něm zůstává mnohem více prospěšných látek než v černém nebo zeleném čaji.
 

Bílý čaj vede v obsahu antioxidantů

Antioxidanty jsou snad nejvíce skloňovaným slovíčkem při prevenci a léčbě nemocí. Volné radikály dokáží v organismu člověka napáchat pořádné škody. Jsou zodpovědné za vznik mnoha nemocí a urychlují proces stárnutí. Neutralizovat a napravovat škody jimi způsobené dokáží právě zmíněné antioxidanty.
 

Bílý čaj a jeho účinky na zdraví

Účinky bílého čaje můžeme shrnout do následujících bodů:

  • zabraňuje vzniku několika typů rakoviny, díky obsahu flavonoidů,
  • pozitivně působí na snížení krevního tlaku a na zdraví cév,
  • podílí se na snižování hladiny cholesterolu v krvi – mohou za to katechiny,
  • působí na zdraví srdce,
  • pravidelné pití bílého čaje zpevňuje kosti,
  • podporuje imunitní systém člověka,
  • má skvělé účinky na ústní dutinu – zuby i dásně,
  • pozitivně působí na zdraví pokožky,
  • je dobrý na snižování krevního tlaku a cholesterolu – dokáže zředit krev a snížit krevní tlak. Katechiny (druh antioxidantů) zabraňují kornatění cév a zlepšují tak průtok krve,
  • je prevencí před rakovinou – tu zajišťují flavonoidy, které se nacházejí v čaji. Zpomalují růst rakovinotvorných buněk a poradí si se vznikem nových,
  • pomáhá zubům – pití bílého čaje snižuje výskyt paradentózy a zubního kamene. Poradí si i se vznikem zubního kazu či špatným dechem, který neutralizuje,

Bílý čaj a lidská kůže

Věřte či ne, bílý čaj je známý i svými účinky na lidskou pokožku. Bílý čaj vlastně posiluje kožní buňky a zabraňuje ničivému účinku slunečního záření. Chcete-li své pokožce dopřát skvělou ochranu, pijte bílý čaj. Na trhu najdete i kosmetické přípravky s obsahem významné rostliny s historií dlouhou několik tisíců let.
Chcete-li udělat pro své zdraví něco opravdu prospěšné, naučte se pravidelně s vychutnávat bílý čaj. Přinese vám četné zdravotní výhody.

Sponzorováno

Jaký je jeho postup výroby?

Pro delikátní bílý čaj se sbírají pouze nerozvinuté pupeny. Sušení probíhá pomalu, nejčastěji se čaj suší na slunci. Na výrobu čaje se používají jen ty nejkvalitnější sušené pupeny, které dělají z bílého čaje vzácný druh.

Kromě jeho lahodné chuti si bílý čaj dobře rozumí i s naším zdravím. Jak jsme už ve článku uvedli, bílý čaj obsahuje nejvyšší počet antioxidantů. Ty se nacházejí v chlupatých výhoncích čaje a poskytují ochranu proti volným radikálům, které vznikají v organismu.

Bílý čaj je díky jeho výrobě jemnější

Bílé čaje nemají sílu černého či zeleného čaje, proto se mohou zdát slabší. Právě v jemnosti je jejich zázračná moc. Pomáhají při podrážděnosti, nervozitě a těžko zvládnutelné hyperaktivitě. Zelený čaj se vyrábí z lístků čajovníku tak, že hned po sklizni se horkou párou nebo vzduchem znefunkční enzymy, aby nedocházelo k samovolné fermentaci čaje. Nefermentovaný čaj si zachovává svůj přírodní charakter i obsah účinných látek. O tom svědčí i přirozená zelená barva čajových listů i nálevu. Nejznámější zelené čaje se produkují v Číně a Japonsku.

Černý čaj se vyrábí z čajových lístků. Po sklizni a zavadnutí se nechávají zcela zfermentovat za přístupu vzduchu. Kyslík reaguje s enzymy lístků, které se po šetrném narušení buněčných stěn dostávají na povrch listu. Fermentace dodá černému čaji výraznější vůni i chuť a nálev čaje získá brilantní oranžovo-hnědý odstín. Při tomto procesu se však ztrácí část polyfenolů a dalších účinných látek. Zároveň se povzbuzující tein stává aktivnějším. Černé čaje se produkují zejména v oblastech, které byly kdysi anglickými koloniemi – v Indii a na Srí Lance.

Bílý čaj je nejmladší čaj, jeho základem jsou nerozvinuté čajové pupeny, které mají specifický obsah léčivých látek a silic. Pupeny jsou chráněny jemnými chloupky bílé barvy, protože se v nich ještě nevyvinul chlorofyl. Bílý čaj má nízký obsah teinu a vytváří delikátní jemný nálev s vysokým podílem antioxidantů a dalších látek, výrazně omlazujících organismus. Bílý čaj se vyrábí z prvních čajových horních větviček, ještě z nerozvinutých lístků. Pochází z prvního jarního sklizně ještě před obdobím dešťů. Jeho pupeny se mohou trhat jen pár týdnů na počátku čajové sezóny. Bílý čaj je poměrně vzácný zejména pro jeho regenerační účinky.

V dávných dobách byl určen výhradně pouze pro čínských císařů a císařský dvůr. Byl žádaný císaři hlavně pro jeho revitalizační účinky. A co bylo dobré pro císaře, mělo by být dobré i pro vás. Čínské pořekadlo říká: „Raději být zbaven tři dny jídla jako jeden den čaje.“ Ten, kdo se drží právě tohoto pořekadla, může zvítězit nad mnoha onemocněními a těšit se z dlouhého a klidného života.

Bílý čaj patří mezi velmi vzácné čaje

Už ve starověké Číně se používal jako elixír nesmrtelnosti a mládí. Je považován za zázrak přírodní kosmetiky – účinný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí pleti, obnovuje a osvěžuje pleť, zbavuje ji příznaků stresu. Z čajů obsahuje právě bílý nejvyšší koncentrace antioxidantů. Bílý čaj se používá i jako složka parfémů, pro vaši pleť je však nejdůležitějším výběr kvalitní kosmetiky založené právě na výtažcích z bílého čaje. Posiluje kožní buňky a zabraňuje ničivému účinku slunečního záření.

A co vy? Znáte bílý čaj? Pijete ho? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Jak připravit čistý bílý čaj

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva