Zdravotní účinky voňavých květů bylin – jak mohou pomoci vašemu zdraví? 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Zdravotní účinky voňavých květů bylin - jak mohou pomoci vašemu zdraví?Máme štěstí, že Česká republika je tak zelená, plná přírody, plná kvítků. I vy rádi vnímáte jejich krásu a vůni? Vězte, že tyto voňavé kvítky mohou potěšit nejen naše smysly, ale i utužit naše zdraví a pomoci nám při některých, nejen kosmetických problémech. Určitě víte, že mnohé voňavé rostlinky se využívají právě na výrobu parfémů, vonných olejů a krémů, ale jen málokdo ví, že mnohé z nich mají i léčivé účinky. Dozvíte se o nich v následujících řádcích.

Prvosenka jarní

Nápadný žlutý květ se v zahradách či při potocích objevuje již v dubnu. Jedním ze znaků, že jaro je už tady je i první kvítek – Prvosenka jarní. Po rozkvětu, tedy již v dubnu a květnu ji lze hned sbírat a následně sušit. Sbírají se květy, z usušených je možné připravit nálev (10g drogy na 100 ml vroucí vody. Nálev se dá použít do koupele – blahodárně působí na mastnou pleť, čistí ucpané póry, ale prospěšný je i pro vlasy, které jsou po koupeli lesklejší, jemnější a voňavější. Odvar z drogy je vynikajícím prostředkem při zánětech horních cest dýchacích, prvosenka také zlepšuje vykašlávání hlenů.

Podběl léčivý

V celé Evropě byl dlouho považován za plevel, ve skutečnosti však jde o cennou bylinu. Brzy na jaře se sbírají květiny, později v květnu a v červnu i listy, které se suší na slunci. Usušený podběl je vhodné skladovat v plátěných sáčcích na tmavém suchém místě. Takto připravený se hodí pro přípravu čaje, který výborně poslouží při zánětech horních cest dýchacích. Odvar se zase používá k ošetření kožních zánětů a vředů. V kosmetice se podběl využívá k přípravě pleťových a tělových krémů na mastnou až uhrovitou a zanícenou pokožku. Po aplikaci těchto krémů je pokožka zdravá růžová a svěží.

Fialka voňavá

Pochází ze Středomoří a u nás je pravděpodobně zdivočelou rostlinou. Je příjemně vonící a vizuélně velmi přitažlivá. Ve Francii, ale i v dalších zemích se fialka využívá při výrobě parfémů, krémů, pleťových vod, či dokonce pudrů a rtěnek. Kromě hojného využití v kosmetice se tento drobný kvítek využívá i na výrobu sirupu proti kašli a nálevu proti bolestem hlavy. Kromě Fialky voňavé známe i fialku tříbarevnou, která však nevoní, ale přesto má své využití jako lék horních cest dýchacích a působí také močopudně.

Heřmánek pravý

Celkově má ​​heřmánek protizánětlivé a hojivé účinky a je tedy cennou bylinkou. Neprávem je heřmánek stále považován za plevel, kterou mnozí tuto bylinku vytrhávají a vyhazují na smetiště. Heřmánek pravý má řadu léčivých účinků. Nenahraditelnou léčivou rostlinou je v dětském lékařství, kde se uplatňuje při léčbě střevních a trávicích poruch, také při křečích a na dezinfekci. Nejen dětem, ale i dospělým pomáhá při kožních problémech, zánětech, špatně se hojících ranách, odřeninách, otocích i pohmožděninách. Šampony z heřmánku zesvětlují a zjemňují vlasy a podporují jejich růst a pružnost. Celkově má ​​heřmánek protizánětlivé a má hojivé účinky a je tedy cennou bylinkou.

Čtěte také: Konzumace bylinek a zdraví

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý sice kvete až v létě ale jeho listy je možné sbírat již na v květnu. Obsahují účinné látky – slizy, třísloviny a glykosidy, které mají široké spektrum působení na lidský organismus. Vnitřně se používají formou sirupů a kapek proti kašli, zánětům a bolesti krku, i jako střevní regulátor. Pro venkovní použití se doporučuje výluh nebo čerstvé, dobře umyté a rozdrcené listy přikládat na rány, které se rychle a dobře hojí. Pomáhají také při poštípání a otocích.

Jitrocelový nálev – 50g drogy zalijeme 500 ml teplé vody – půlhodinu louhovat – je účinný při uhrovité pleti se sklonem k akné. Na takovou pleť je možné přikládat i čerstvé listy.

Měsíček lékařský

Nápadný oranžový či žlutý kvítek se často zjeví i tam, kde ho právě nechceme – v záhonech se zeleninou či mezi jinými květinami. Ti, co neznají jeho léčivé účinky jej spolu s ostatní plevelem vytrhnou a vyhodí. A je to velká škoda.

Sponzorováno

Měsíček lékařský netřeba nějak zvlášť představovat. Měsíček lékařský však může být velkou pomocí pro všechny, které trápí kožní choroby. Ne nadarmo se využívá i v lékařství či kosmetice při výrobě krémů, mastiček a olejů zejména na suchou popraskanou pokožku. Nápomocný je také při popáleninách a omrzlinách, ekzémech či vyrážkách a pomůže i nepěkné zanícené pleti.

Velmi účinný je v podobě oleje. Ten si připravíte tak, že květní úbory natlačíte do průhledné láhve se širokým hrdlem, uzavřete a postavíte za sklo okna. Po několika dnech začne samovolně vytékat olejovitá oranžová tekutina a usazovat se na dně. Takto získaný olej můžete hned používat pro vnější účely (potírání problémových míst na pokožce). Vnitřně se měsíček užívá ve formě čaje při trávicích, zejména žlučníkových problémech.

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn lékařský je také poměrně známou a často pěstovanou rostlinou.
Naše babičky ho pěstovaly a přidávaly do svatebních kytic, protože krásně voní. Znaly však i jeho léčivé účinky a často jej používaly v kuchyni při ochucování jídel. I dnes najdete v kuchařských knihách doporučení, že kuře je výborné na rozmarýnu a že takto můžete dodat lahodnější chuť i rybám. Je škoda, že dnes se rozmarýn používá pouze omezeně. Přidávají ho například do koupelových směsí, či do vlasových prostředků. Rozmarýn má kromě toho také dezinfekční a osvěžující účinky. V lidovém léčitelství se používá při léčbě trávicích poruch, poruchách prokrvení či jako repelent proti molům. Nebezpečný je však v těhotenství.

Kosatec florentský

Kosatec florentský je rostlina známá více než 2000 let. Přestože pochází z Itálie, o což svědčí i jeho název, kosatce jsou v dnešní době s oblibou pěstovány i v našich zahradách.

Kosatce mají nápadné, větší různobarevné květiny a pronikavou vůni. Kosatce jsou žádané zejména při výrobě parfémů, kde mají téměř nezastupitelné místo. Kromě parfémů se přidávají také do vonných olejů, pleťových krémů, pudrů, rtěnek, mýdel a šamponů. V lidovém léčitelství se Kosatec používá málo, nejčastěji do čajových směsí proti zánětům dýchacích cest.

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský také není zcela domácí rostlinou, ale už zdomácněl v mnoha zahradách i u nás.

Proskurník lékařský má nápadné, bílé nebo růžové květy, zřídka i velmi tmavé, až do černa, které rozkvétají během celého léta. Hlavní farmakologicky účinnou látkou jsou slizy. V kořenech je jich asi 10%, v listech a květech o něco méně. Zamezují dráždění poškozených tkání, protože nad poškozeným místem vytvářejí tenkou vrstvičku a pohlcují kožní tukové výměšky. Výluh se tedy nejčastěji používá pro mytí pokožky, nebo jako součást pleťových masek, vod a krémů. Na nálev z této rostlinky potřebujete louhovat 100 g sušené drogy v 1 litru vlažné vody. Nálevy se používají do koupele při těžkých ekzémech nejasného původu. Vnitřně se Proskurník užívá ve formě čaje prospěšného při trávicích obtížích.

Len setý

Len má své zastoupení i v kosmetickém průmyslu. Vyrábí se z něj lněný olej, který má schopnost vytvořit na pokožce tenkou vrstvu ochranného filmu.

Jde o prastarou kulturní rostlinu pocházející z jihovýchodní Asie. Naše babičky len pěstovali, ale především z praktických důvodů, kvůli ošacení. Komplex látek, které se v lnu nacházejí se zvykne označovat i jako vitamín F, který je účinný proti popáleninám, vyrážkám, ale i kožním chorobám jakou je např. lupénka. V některých případech může lněný olej podráždit velmi citlivou pleť. Len se užívá i vnitřně, ve formě lněných semínek. Ty by se měly užívat rozdrcené. Ulehčují trávení, ve větším množství mohou působit jako projímadlo.

Kromě těchto existuje ještě nespočet kvítků a rostlinek, které nejen pěkně voní a vypadají, ale mají navíc i léčivé účinky. každoročně se louky a zahrady změní díky květům na pestrou malířskou paletu. A vy tehdy můžete nejen obdivovat krásu a rozmanitost vůní a barev, ale také objevovat účinky těchto voňavých rostlinek.

TIP: Které květy rostlin jsou jedlé?

VIDEO: Jak sušit a skladovat léčivé bylinky?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva