Sponzorováno

Prvosenka jarní (neboli Petrklíč) a její účinky na zdraví a krásu 4.71/5 (17)

Prvosenka jarní (neboli Petrklíč) a její účinky na zdraví a krásuPatříte i vy mezi ty, co v jarních měsících sklízejí léčivé bylinky? Tak pak určitě znáte prvosenku. Tato žlutokvětá rostlina je dobrá do čaje nebo sirupu a účinná je i na kašel, nervový systém či záněty.

Prvosenka jarní je známá pod názvem peterkľíč a jak název napovídá, je také jednou z prvních bylinek. Je součástí jarních detoxikačních směsí, léčí a navíc i voní. Sbírá se květ s kalichem, nebo i s oddenkem – lepší je sbírat jen květ, aby se rostlina nepoškodila a nevyhladili jsme tak populaci petrklíčů.

Základní informace o prvosence jarní

Prvosenka jarní (latinsky Primula veris) patří k prvním jarním bylinkám, dosahuje výšky kolem 20 cm a v lidovém léčitelství má velmi dlouhou historii používání. Rozšířená je téměř po celé Evropě a Asii. Obsahuje saponiny, které ředí hleny a usnadňují vykašlávání, kromě toho flavonoidy, vitamín C, silici, kyselinu askorbovou a křemičitou, éterický olej a sacharidy.

Kdy se prvosenka sklízí?

Květy se sbírají v době plného rozkvětu, tedy v dubnu – květnu, kořeny v září – říjnu. Suší se při teplotě do 40 °C a ve stínu. Sklízejí se i listy, ty stejně tak na jaře. Syrové jsou vhodné i ke konzumaci (například v salátech), protože obsahují velké množství vitamínu C. Využitelné jsou i kořeny, které se sklízejí v létě. Ale je třeba si dávat pozor, protože bylinka je částečně chráněna, čili by se neměl narušovat kořenový systém. Kořeny se po umytí vodou mohou sušit na slunci i ve stínu v teplotě do 50 °C.

Sponzorováno

Kde ji najdeme?

Roste na okrajích slunečních luk či pastvin, v dubových, bukových hájích a řídkých lesích, ale má ráda zejména vápenaté půdy.

Prvosenka a zdrav

Na co všechno je dobrá? Léčivé účinky se využívají na:

  • usnadnění vykašlávání
  • zmírnění dráždění kašle
  • léčbu dýchacích cest při bronchitidě
  • posílení nervové soustavy
  • nespavost
  • při zahlenění v průduškách
  • při migréně a závratích
  • při kloubním revmatismu
  • v zimním období při nachlazeních
  • působí močopudně
  • přispívá k rozpadu močových kamenů
  • tlumí záněty

Prvosenka je vhodná i do koupele

Květy prvosenky se používají také jako bylinkové směsi do lázní pro nervově labilní jedince, protože prvosenka má uklidňující schopnost. Ale také je můžete používat i do koupele při revmatismu, srdečních problémech a jiných onemocněních.

Jak udělat čaj z prvosenky?

Čaj z květů prvosenky

Dvě čajové lžičky květů zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat a pak přeceďte. Čaj je nejlépe osladit medem nebo můžete přidat citron. Užívejte ho několikrát denně.

Čaj z kořene prvosenky

Ve dvou skleničkách horké vody se vyluhuje jedna lžíce pokrájeného usušeného kořene. Může se užívat každé 3 hodiny.

Vedlejší účinky Prvosenky

Prvosenkové květiny mohou, někdy vyvolat u citlivých osob kontaktní alergické reakce (zarudnutí kůže, puchýřky). Jako součást čajů prvosenku, můžete užívat bez obav, ale nepřiměřeně vysoké dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení, nebo průjem.

VIDEO: Jak vypadá prvosenka?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva