Sponzorováno

Bobkový list (vavřín) a zdraví – proti cukrovce i revmatismu 4.63/5 (30)

Bobkový list je vhodný pro odstranění soli z těla...

Bobkový list je vhodný pro odstranění soli z těla…

Vavřín, nebo jiným názvem bobkový list, se u nás používá jako koření zejména do kyselejších jídel. Tyto nenápadné lístky však dokáží víc než jen ochutit jídlo. Odvar z nich se používá k detoxikaci organismu a zbavení těla od přebytečných solí. Vyrobit se z něj dá i olej, či obklad na revma a bolavé klouby. Poradíme vám jak si s ním zlepšit zdraví. Čtěte dál!

Oblíbený již od středověku

I když si bobkový list pamatuje i dobu třetihor, mimořádně oblíbeným se stal zejména ve středověku. Staří Řekové si ho ctili a považovali ho za rostlinu boha Apollóna, který měl na každé podobizně ovinut věnec z vavřínových listů kolem hlavy. Vavřín nosili jako symbol kultu významní lidé, dokonce i Cézar a byli jím zdobení významní umělci, či básníci. V současnosti se využívá zejména jako koření a pěstuje se zejména ve Středomoří, ale jeho velkým vývozcem je například i Turecko.

Bobkový list pomáhá při cukrovce, revmatu, ale i migréně

Bobkový list obsahuje asi 3% silic, glykosidy, partenolid, éterické oleje, třísloviny a hořčiny a je prospěšný při těchto problémech:

 • bolestech křížů, kostí
 • bolestech sedacího nervu
 • cukrovce 2 typu, snižuje hladinu cukru v krvi
 • při revmatismu a artritidě
 • podporuje trávení a chuť k jídlu
 • příznivě ovlivňuje dnu
 • zmírňuje otoky
 • má protizánětlivé a dezinfekční účinky
 • působí i jako sedativum
 • je účinný při migréně
 • zlepšuje prokrvení organismu
 • podporuje paměť, koncentraci a soustředění

Také proti molům a na klidný spánek

Pozitivní vlastnosti bobkového listu ještě nekončí. Pokud si vložíte pár lístků pod polštář, budete spát jako miminko. Vavřín má totiž schopnost navozovat dobrý spánek. Pokud si zase pro změnu pár lístků vložíte do skříně, znemožníte molům, aby vám poškodili vaše skvosty z oblečení.

Sponzorováno

Připravte si z něj odvar, olej, obklad, zda sirup na kašel

Olej na bolavá místa

50 g bobkového listu dejte do láhve a zalijte 2 dcl 70% lihu. Nechte 24 hodin vyluhovat a přidejte ½ litru olivového oleje. Ve vodní lázni tuto směs 5-6 hodin zahřívejte (směs se nesmí vařit) a následně propasírujte. Skladujte v chladničce a podle potřeby potírejte oblasti postižené revma nebo bolestivá místa.

Obklad na klouby

Rozdrťte pár lístků bobkového listu a smíchejte je s olivovým olejem. Naneste na čistý kus látky a přikládejte vícekrát za den na revma postižená místa.

Sirup na kašel

Ve 250 ml citronové šťávy rozpusťte 500 g cukru a přidejte 15 lístků bobkového listu. Vařte asi 1 hodinu, dokud nevznikne hustá konzistence podobná medu. Bobkové listy vyjměte a masu nalijte do uzavíratelných lahví, přičemž jejich skladujte v chladničce. Užívá se 1 lžička denně.

Odvar k odstranění solí z těla

5 g bobkového listu dejte vařit do 300 ml vody na 5 – 10 minut. Odvar nechte přes noc vyluhovat, přeceďte a po malých doušcích pijte během celého dne do osmé večer. Kúru opakujte znovu po 3 dnech, pak následuje týdenní pauza a znovu opakujte. Pak ještě jednou o čtvrt roce. Kúra se nedoporučuje dlouhodobě a v žádném případě se nedoporučuje zvyšování dávky nebo jednorázové vypití celého odvaru, nakolik jeho efekt je dost výrazný a mohly by se objevit negativní projevy. Před kúrou je vhodné vyčistit tělo pomocí klystýru střeva. Po absolvování kúry může dojít ke vylučování růžové moči, což znamená že soli se již vylučují z těla.

A jak používáte vavřín vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Bobkový list (vavřín) a zdraví – proti cukrovce i revmatismu”

  1. Sára napsal:

   Nemáte tam chybu? Nemá se to opakovat 3 dny po sobě, ale znovu po 3 dnech. Potom po týdnu a pak po čtvrt roce. Je to dost podstatné!!! Může dojít ke krvácení!!!!

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva