Gurmar (Gymnema sylvestre, Gymnéma lesní) a účinky – 6 působivých zdravotních přínosů Gymnema Sylvestre 4.9/5 (10)

Sponzorováno

  • Gymnema (Gymnema sylvestre) je rostlina z čeledi Apocynaceae, dobře známá v ajurvédské medicíně pro své léčebné účely. Rostlina je vytrvalá dřevitá liána, která se vyskytuje v tropických oblastech Indie, Afriky a Austrálie.
  • Gymnema je popínavá rostlina s podlouhlými, oválnými listy, které mají na horním povrchu měkké chloupky. Rostlina má malé žluté květy, které se vytvářejí po celý rok.
  • Hindský výraz pro G. sylvestre je gurmar, což se překládá jako ničitel cukru. Je to proto, že listy Gymnema sylvestre obsahují kyseliny gymnemové, což jsou hlavní bioaktivní složky, které působí tak, že potlačují chuť cukru interakcí s chuťovými receptory na jazyku.
  • Toto potlačení chuti cukru je dočasné a bylo zjištěno, že je užitečné při léčbě cukrovky, zejména v ajurvédské praxi.
  • Dalším důvodem, proč je G. sylvestre považován za ničitel cukru, je to, že se předpokládá, že inhibuje vstřebávání cukru v těle, a proto se rostlina objevila v mnoha výzkumných studiích, které hodnotí její účinnost při léčbě hubnutí a cukrovky v západní medicíně jako stejně jako v Indii.
  • protizánětlivé schopnosti, které pomáhají bojovat proti zánětům v těle./li>

Gymnema sylvestre · snižuje hladinu glykémie

Gymnema sylvestre · snižuje hladinu glykémie

Gymnema sylvestre je dřevitý popínavý keř, který pochází z tropických lesů Indie, Afriky a Austrálie. Jeho listy byly používány ve staroindické léčebné praxi ájurvéda po tisíce let.

Je tradičním lékem na různé nemoci, včetně cukrovky, malárie a hadího uštknutí. Předpokládá se, že tato bylina inhibuje vstřebávání cukru, a proto se stala populární studijní záležitostí i v západní medicíně.

Zde je 6 působivých zdravotních přínosů Gymnema sylvestre.

1. Snižuje chuť na cukr tím, že sladká jídla chutná méně přitažlivě

Gymnema sylvestre může pomoci snížit chuť na cukr.

Jednou z primárních aktivních složek této rostliny je kyselina gymnemová, která dle studií pomáhá potlačovat sladkou chuť. Při konzumaci před sladkým jídlem nebo nápojem blokuje kyselina gymnemová receptory cukru na vašich chuťových pohárcích.

Výzkumy ukazují, že výtažky z Gymnema sylvestre mohou snížit chuť na sladkosti, a tak učinit sladká jídla méně přitažlivými. Ve studii na hladových jedincích byla polovině podáván extrakt z Gymnema. Ti, kteří dostali doplněk, měli menší chuť na sladká jídla při následujícím jídle a měli větší pravděpodobnost, že omezí příjem této potravy, ve srovnání s těmi, kteří extrakt neužívali.

2. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí cukrovkou (diabetes) na celém světě více než 420 milionů lidí a očekává se, že toto číslo i dále poroste. Diabetes je metabolické onemocnění charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi. Je způsobeno neschopností vašeho těla produkovat nebo efektivně využívat inzulín.

Gymnema sylvestre je považována za látku s antidiabetickými vlastnostmi. Jako doplněk se používá v kombinaci s jinými léky na diabetes ke snížení hladiny cukru v krvi. Říká se mu také gurmar, což v hindštině znamená „ničitel cukru“.

Podobně jako má Gymnema sylvestre účinky na vaše chuťové buňky, může také blokovat receptory ve střevech a tím vstřebávání cukru, čímž snižuje hladinu cukru v krvi po jídle. Vědecké důkazy o schopnosti Gymnemy snižovat hladinu cukru v krvi nejsou úplně dostatečné k tomu, aby ji bylo možné doporučit jako samostatný lék na cukrovku. Výzkum však ukazuje silný potenciál.

Studie naznačují, že konzumace 200–400 mg kyseliny gymnemové snižuje střevní absorpci cukru glukózy. V jedné studii se ukazuje, že Gymnema zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu snížením hladiny cukru v krvi. Studie dospěla k závěru, že snížení hladiny cukru v krvi po jídle mělo za následek snížení průměrné hladiny cukru v krvi v průběhu času. To by mohlo pomoci snížit dlouhodobé komplikace diabetu.

Lidem s vysokou hladinou cukru v krvi nebo vysokým HbA1c může Gymnema sylvestre pomoci snížit hladinu krevního cukru nalačno, po jídle a dlouhodobou hladinu cukru v krvi. Pokud však užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, poraďte se nejprve se svým lékařem.

3. Může přispívat k příznivým hladinám inzulínu zvýšením produkce inzulínu

Role Gymnemy při sekreci inzulínu a regeneraci buněk může také přispět k jejím schopnostem snížit hladinu cukru v krvi. Vyšší hladiny inzulinu znamenají, že se cukr z krve odstraňuje rychleji.

Pokud máte prediabetes nebo diabetes 2. typu, vaše tělo má tendenci nevytvářet dostatek inzulinu nebo se vaše buňky na něj časem stanou méně citlivé. To má za následek trvale vysokou hladinu cukru v krvi. A to je špatné.

Gymnema sylvestre může, dle studií, stimulovat produkci inzulínu ve slinivce, čímž podporuje regeneraci buněk ostrůvků produkujících inzulín. To ve finále může pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

Mnoho tradičních léků pomáhá zvýšit sekreci inzulínu a citlivost. Ve vývoji léků však nabírají na síle bylinné terapie.

Je zajímavé, že metformin, první antidiabetický lék, byl rostlinný přípravek izolovaný právě z Galega officinalis.

4. Zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, snižuje riziko srdečních chorob

Gymnema sylvestre může pomoci snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů.

Zatímco Gymnema se proslavila snižováním hladiny cukru v krvi a snižováním chuti na cukr, výzkumy ukazují, že může také ovlivnit vstřebávání tuků a hladiny lipidů. V jedné studii na potkanech s jídelníčkem s vysokým obsahem tuků napomáhal extrakt z Gymnema k udržení hmotnosti a potlačoval hromadění jaterních tuků. Také zvířata krmená extraktem a stravou s normálním obsahem tuku zaznamenala nižší hladiny triglyceridů.

Další studie zjistila, že extrakt z Gymnema měl účinek proti obezitě u zvířat krmených stravou s vysokým obsahem tuků. Také snížil hladinu krevního tuku a „špatného“ LDL cholesterolu.

Kromě toho studie provedná u středně obézních lidí ukázala, že extrakt z Gymnema snížil triglyceridy o 20,2% a špatný LDL cholesterol o 19 %. A co víc, zvýšila hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu o 22%.

Sponzorováno

Vysoké hladiny špatného LDL cholesterolu a triglyceridů jsou rizikovými faktory pro srdeční onemocnění. Pozitivní účinky Gymnema sylvestre na hladiny LDL a triglyceridů proto mohou přispět k nižšímu riziku srdečních onemocnění.

5. Může pomoci při hubnutí

Bylo prokázáno, že extrakty z Gymnema sylvestre napomáhají hubnutí u zvířat a lidí. Jedna třítýdenní studie prokázala sníženou tělesnou hmotnost u potkanů, kterým byl podáván vodní extrakt z Gymnema sylvestre. V jiné studii krysy s jídelníčkem s vysokým obsahem tuku, které byly krmeny extraktem z Gymnema, přibraly na váze méně.

A co víc, studie na 60 středně obézních lidech užívajících extrakt z Gymnema zjistila 5–6% snížení tělesné hmotnosti a také snížený příjem potravy.

Blokováním sladkých receptorů na vašich chuťových buňkách může Gymnema sylvestre způsobit, že budete jíst méně sladkých jídel a konzumovat méně kalorií. Konzistentní kalorický deficit může vést k menší hmotnosti.

6. Pomáhá snižovat záněty díky obsahu taninů a saponinů

Zánět hraje obecně hodně důležitou roli v procesu hojení vašeho těla. Pamatujte, že některé záněty jsou dobré, například když pomáhají chránit vaše tělo před škodlivými organismy v případě zranění nebo infekce. Jindy může být zánět způsoben prostředím nebo i potravinami, které jíte. Chronický zánět nízkého stupně však může přispívat k různým zdravotním problémům.

Studie potvrdily souvislost mezi nadměrným příjmem cukru a zvýšenými zánětlivými markery u zvířat a lidí. Schopnost Gymnema sylvestre snížit vstřebávání cukru ve střevech může také umožnit snížit zánět způsobený nadměrným příjmem cukru.

Navíc se zdá, že Gymnema má své vlastní protizánětlivé vlastnosti. Předpokládá se, že je to kvůli obsahu tříslovin a saponinů, což jsou prospěšné rostlinné sloučeniny.

Listy Gymnema sylvestre jsou taktéž považovány za imunostimulační, což znamená, že mohou regulovat imunitní systém a snížit zánět (studie na toto téma zde).

Lidé s cukrovkou nejen trpí vysokou hladinou cukru v krvi a inzulínovou rezistencí, ale mohou mít také snížené hladiny antioxidantů, což může přispívat k zánětu.

Díky svým protizánětlivým vlastnostem může Gymnema sylvestre pomoci lidem s cukrovkou a vysokou hladinou cukru v krvi různými způsoby, včetně boje proti zánětu.

Dávkování, bezpečnost a vedlejší účinky

Gymnema sylvestre se tradičně konzumuje jako čaj nebo žvýkáním jeho listů. V západní medicíně se obvykle užívá ve formě pilulek nebo tablet, což usnadňuje kontrolu a sledování dávkování. Může být také požíván ve formě extraktu nebo prášku z listů.

Dávkování

Doporučené dávkování pro Gymnema sylvestre samozřejmě závisí na formě, ve které ji konzumujete:

  • Čaj: Listy povařte 5 minut, poté nechte 10–15 minut louhovat, než vypijete.
  • Prášek: Začněte s 2 gramy, zvyšte na 4 gramy, pokud se neobjeví žádné vedlejší účinky.
  • Kapsle: 100 mg, 3–4krát denně.

Pokud chcete použít Gymnema sylvestre jako způsob, jak zablokovat receptory cukru na jazyku, užívejte doplněk s vodou 5–10 minut před jídlem nebo svačinou s vysokým obsahem cukru.

Bezpečnost

Gymnema sylvestre je považována za bezpečnou léčbu pro většinu lidí, ale neměly by ho užívat děti nebo i ženy, které jsou těhotné, kojící nebo plánují otěhotnět.

Navíc, i když se zdá, že zlepšuje hladinu cukru v krvi a inzulínu, nenahrazuje léky na cukrovku. Na to prosím pamatujte. Gymnema sylvestre užívejte s jinými léky na snížení krevního cukru pouze pod dohledem svého lékaře.

Gurmar a možné vedlejší účinky

Zatímco jeho účinky na hladinu cukru v krvi jsou spíše pozitivní, kombinace Gymnema sylvestre s jinými léky na snížení hladiny cukru v krvi může způsobit nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi (jsou na to studie). To může způsobit nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, nevolnost, točení hlavy, třes a závratě.

Doplňky stravy Gymnema sylvestre by se neměly užívat současně s léky snižujícími hladinu cukru v krvi, včetně inzulinových injekcí. Ujistěte se, že si promluvte se svým lékařem o nejlepším načasování užívání tohoto doplňku.

Kromě toho by doplněk neměl být užíván s aspirinem nebo třezalkou tečkovanou, protože to může zvýšit účinky Gymnemy na snížení krevního cukru. A konečně, osoby s alergií na mléčnou řasu mohou mít také nepříjemné vedlejší účinky.

Před užitím jakýchkoli bylinných doplňků se vždy poraďte se svým lékařem.

Nejčastější otázky

A sepsali jsme i několik odpovědí na časté otázky:

Jak dlouho trvá, než Gymnema sylvestre zastaví / omezí chuť na cukr?

Jednou z nejpůsobivějších výhod G. sylvestre je, že začíná velmi rychle působit. Studie ve skutečnosti zjistily, že od prvního užití bylinného doplňku trvá pouhých 30 sekund, než začne účinkovat.

Jak dlouho trvá účinek Gymnema sylvestre blokující cukr?

Účinek blokování cukru u přípravku Gymnea není trvalý, odhaduje se, že přetrvává až jednu hodinu od užití bylinného doplňku.

Chutná dobře čaj Gymnema sylvestre?

Gymnema má prý mírně nahořklou chuť (podobně jako čaj z moringy). To je běžné u mnoha léčivých bylinných čajů. Bylo však také popsáno, že má intenzivní, zemitou chuť a někteří milovníci čaje říkají, že chutná dobře, takže záleží na individuální chuti člověka. Přidání medu nebo jiných přírodních sladidel pomůže zlepšit chuť těm, kterým chutná hořce.

Shrňme si to – Gymnema sylvestre (Gurmar)

Ačkoli rané výzkumy ukazují mnoho slibných, pokud jde o účinnost Gymnema sylvestre při snižování hladiny cukru v krvi a podpoře hubnutí, je zapotřebí více výzkumných studií, které by definitivně prokázaly jeho bezpečnost a účinnost, zejména při léčbě cukrovky.

Ty mohou zahrnovat dvojitě zaslepené placebové studie s mnoha účastníky po dlouhou dobu. Lékařský výzkum musí prokázat, že lék je bezpečný a účinný na konzistentním základě, nikoli pouze pro malý vzorek lidí v krátkém časovém období.

Sponzorováno

Vždy je třeba postupovat opatrně a před užitím Gymnemy sylvestre nebo jakéhokoli jiného rostlinného léku je třeba se poradit s lékařem. To je nejlepší cesta.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva