Sponzorováno

Kotvičník zemní (Tribulus Terrestris) a jeho účinky na zdraví 4.74/5 (34)

Kotvičník zemní (Tribulus Terrestris) a jeho účinky na zdravíKotvičník zemní pravděpodobně pochází z oblasti Japonska nebo Číny. Mluví se také o sub-himálajských lesích Indie, Barmy a několika dalších zemích.

Kotvičník se může pyšnit mnohaletým používáním v tradiční čínské medicíně a indické ayurvédě. Je s oblibou používán k léčbě sexuálních poruch u mužů i žen a jako lék na erektilní dysfunkci u mužů. Tato bylinka se také s oblibou používá v lékařství nebo v různých doplňcích výživy u sportovců.

Kotvičník zvyšuje hladinu určitých hormonů v těle, včetně testosteronu a estrogenu.

Benefity a účinky kotvičníku na naše zdraví

Kotvičník zemní obsahuje řadu sloučenin s léčivými účinky. Tyto sloučeniny obsahují antioxidanty, stejně jako chemické složky s protizánětlivými, imunostimulačními, protibolestivými a antibakteriálními vlastnostmi.

Níže jsme pro vás připravili několik druhů aplikací, ke kterým se Kotvičník zemní často používá.

1. Mužské sexuální zdraví

Může se použít jako silné sexuální tonikum, něco jako bylinná Viagra. Studie ukázaly, že tato bylina zvyšuje hladinu luteinizačního hormonu (LH) a zvyšuje také hladinu volného testosteronu u zdravých mužů. To ve finále zvyšuje sexuální touhu a libido, zlepšuje kvalitu spermií, v některých případech může dokonce odstranit erektilní dysfunkci. A dále bylo také prokázáno, že bylinka je užitečná v případech předčasné ejakulace. Jednou z hlavních sloučenin této rostliny je fytochemikum známý jako „protodioscin“, přičemž jedna studie ukazuje, že pomáhá zvýšit produkci oxidu dusnatého. Oxid dusnatý je nezbytným prvkem erekce, umožňuje relaxaci hladkých svalů penisu, což umožňuje, aby do této oblasti proudila nepřerušovaně krev. Kotvičník stimuluje produkci pohlavních hormonů bez ovlivnění jiných tělesných systémů.

2. Ženské sexuální zdraví

Kotvičník je nejčastěji považován za mužskou bylinu. Výzkumy však zjistily, že dramaticky zlepšuje sexuální výkonnost a citlivost také u většiny žen. Tato ayurvédská bylina je tak již mnoho let indikována pro použití v ženském sexuálním zdraví.

Zjistilo se, že Kotvičník zmírňuje příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, deprese a emoční nestabilitu. Pravidelné užívání této bylinky během menopauzy může také léčit ztrátu sexuálního zájmu (frigiditu). Jedna studie také zjistila, že Kotvičník zlepšil sexuální touhu u 49 z 50 žen, další studie uváděla, že ženy, kterým byl podán přípravek s kotvičníkem, zaznamenaly větší sexuální touhu, vzrušení a spokojenost než ty, které užívali placebo. Tato účinná rostlina může stimulovat androgenní receptory v mozku a pomáhá tělu reagovat pozitivně na hormony, jako je testosteron. Přestože testosteron je spojen s mužským zdravím, produkce volných testosteronů u žen také pozitivně ovlivňuje jejich libido.

3. Kulturistika / Atletický výkon

Kotvičník se také používá jako doplněk při kulturistice nebo obecně sportovním výkonu. Obsahuje zejména jeden steroidní saponin – protodioscin – který je považován za aktivní živinu zodpovědnou za popularitu bylinky mezi sportovci.

Konkrétně, protodioscin podporuje uvolňování oxidu dusnatého, který zvyšuje tok krve bohaté na kyslík do svalů a umožňuje lepší využití živin, jako je třeba protein. Současně stimuluje protodioscin hypofýzu, což vede k tvorbě LH, čímž se podporuje vyšší hladina testosteronu.

Sponzorováno

Ve zprávě zveřejněné v časopise Journal of Dietary Supplements v roce 2014 se však uvádí, že takové marketingové tvrzení o zvyšování výkonu nejsou dostatečně podloženy. V analýze autoři zjistili, že účinek zvyšující testosteron byl zjištěn pouze tehdy, když byl Kotvičník konzumován cestou doplňků obsahujících kombinaci látek.

Tribulus Terrestris může také pomoci zvýšit vytrvalost během tréninku, pomáhá i při po regeneraci svalů.

4. Pomoc při diabetes

Kotvičník může bojovat proti diabetu, naznačuje to studie na zvířatech, která byla zveřejněna v Annals of the New York Academy of Sciences v roce 2006 (studie zde). Ve studii na potkanech se prokázalo, že Tribulus může chránit před diabetem tím, že inhibuje oxidační stres.

5. A na mnoho dalších věcí

V Evropě, Číně a Indii našli bylinkáři další benefity užívání kotvičníku. Tak například jako přírodní léčba ke snížení vysokého krevního tlaku a jako bylinka pro vysoký cholesterol. Je také tradičně využíván pro nervové poruchy, zácpu a pro stimulaci centrálního nervového systému a pro léčbu některých typů bolestí hlavy.

Tribulus terrestris vykazuje také antimikrobiální a protinádorové vlastnosti. A konečně, kromě účinných látek rostlin, které zřejmě snižují hladinu cholesterolu, se zdá, že působí i jako antioxidant.

Takto roste Kotvičník zemní.

Takto roste Kotvičník zemní.

Dávkování a podání kotvičníku

Bylinky se dá užívat v různých formách:

1. Jako prášek nebo kapsle

Obvyklá dávka tribulus terrestris je mezi 85 až 250 mg třikrát denně, s jídlem nebo podle doporučení výrobce.

2. Jako čaj

  1. Nakrájejte bylinku nebo vezměte 2 g tribulusového čaje.
  2. V nádobě se vaří cca 20 minut.
  3. Přidejte sladidlo podle potřeby.

3. Jako extrakt:

Podle doporučení výrobce.

Kotvičník zemní a nežádoucí účinky

Vzhledem k tomu, že jen málo studií zkoumalo účinky Kotvičníku na zdraví u lidí, je jen málo známo o bezpečnosti dlouhodobého používání této rostliny. Existují však určité obavy, že tribulus může způsobit nežádoucí účinky, jako je zvýšená srdeční frekvence a nepokoj. Navíc některé výzkumy naznačují, že Kotvičík může zvýšit hmotnost prostaty. Muži, u kterých se vyskytuje benigní hyperplazie prostaty nebo rakovina prostaty, by proto neměly používat tuto bylinku.

Vzhledem k tomu, že Kotvičník může také snížit hladinu cukru v krvi, užívání byliny v kombinaci s diabetes mellitus může způsobit, že se vaše hladina cukru v krvi stane až nebezpečně nízkou. Takže na to pozor.

A mrkněte i na další informace o kotvičníku

VIDEO: Kotvičník, Tribulus

VIDEO: Jak pěstovat kotvičník zemní?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva