Sponzorováno

Jezte lokální potraviny – 8 úžasných výhod konzumace lokálních potravin 4.86/5 (14)

Konzumace lokálních potravin má mnoho výhod

Konzumace lokálních potravin má mnoho výhod

Pokud jste se někdy zastavili na farmářském trhu ve svém okolí, bohaté svazky kapusty, místní sýry, sezónní ovoce a čerstvě upečený chléb jsou výsledkem místní potravinářské ekonomiky.

Dejte si pozor. Už jsem se setkala i s tím, že někteří podvodníci koupili ředkvičky v akci v supermarketu a pak je prodávali 3x dráž na farmářském trhu jako svoje.

Jíst lokálně znamená užívat si lokálně vypěstovaných produktů a dalších potravin od farmářů a výrobců ve vaší komunitě (ve vašem okolí). Z konzumace místních potravin vychází několik výhod, včetně environmentálních, ekonomických, sociálních a zdravotních přínosů.

Zde je 8 fantastických výhod stravování se lokálními potravinami.

1. Lokální potraviny jsou velmi čerstvé a chutnají lépe

Potraviny, které se vypěstují nebo vyrobí ve vašem okolí, se nedovážejí ze vzdálených států nebo zemí, jako je tomu u mnoha supermarketů.

To znamená, že místní potraviny jsou často extrémně čerstvé a chutnají lépe než nelokální produkty. Pokud jste si někdy užili dokonale zralé rajče nebo bednu jahod z vašeho farmářského trhu, víte, co tím myslím.

Lokální (místní) produkty prodávané na farmářských trzích lze sklízet jen den nebo dva před – nebo i ráno v den trhu.

Výsledkem je, že některé druhy ovoce a zeleniny mohou déle zůstat na zahradě, aby dozrály, nebo mohou mít příznivější podmínky pro pěstování, než kdyby musely cestovat do obchodu s potravinami. V závislosti na typu produktu mohou být sladší, šťavnatější a chutnější.

Jiné druhy lokálních (místních) potravin, jako jsou vejce od farmáře, který chová kuřata, jsou také obvykle čerstvější než produkty, které pocházejí z větší dálky.

Většina šéfkuchařů a domácích kuchařů se pravděpodobně shodne na tom, že z nejčerstvějších surovin vznikají pokrmy nejlepší chuti. Používání čerstvých místních potravin samozřejmě není jediný způsob, jak uvařit příjemná jídla, ale rozhodně je to potěšení pro vaše chuťové buňky.

2. Lokální potraviny jsou často výživnější

Ovoce a zelenina mohou ztratit některé ze svých živin během přepravy a zpracování nebo když jen tak leží na regálech obchodů s potravinami.

Vitamin C, důležitá ve vodě rozpustná živina, která je nezbytná pro zdravou pokožku a tkáně, se v čerstvém ovoci a zelenině začíná odbourávat už krátce po sklizni. A co víc, obsah antioxidantů v některých produktech během skladování klesá. Získávání antioxidantů z potravin je důležité pro boj s reaktivními molekulami nazývanými volné radikály, které přispívají k onemocněním.

Vzhledem k tomu, že lokálně vypěstované produkty obvykle nemusí cestovat příliš daleko nebo dlouho ležet ve skladu, zachovají si více živin. I když to tak nemusí být vždy, je pravděpodobné, že třeba čerstvý chřest na farmářském trhu je výživnější než ten, který vidíte v obchodě ze vzdáleného místa.

Je důležité si uvědomit, že všechny druhy ovoce a zeleniny – čerstvé nebo mražené, místní nebo nelokální – poskytují důležité živiny a jsou dobrým doplňkem vaší stravy. Pokud však máte možnost zakoupit si lokálně vypěstované produkty, můžete za své peníze získat více, pokud jde o výživu.

3. Jíst lokální potraviny je příležitost vyzkoušet nová jídla

Pokud nakupujete na farmářských trzích nebo v místních potravinářských družstvech, pravděpodobně vám bude ukázáno i nějaké nové nebo jedinečné jídlo, které se pěstuje ve vaší oblasti.

Objevování těchto položek je skvělý způsob, jak se dozvědět více o historii jídla a zemědělských postupech vaší komunity. Můžete dokonce najít nové oblíbené jídlo nebo přísadu. Během let nakupování na farmářských trzích jsem vyzkoušela lokálně vypěstovanou a mletou mouku, sýry zrající v jeskyni, čaje vyrobené z bylin a rostlin, které rostou u nás v ČR, a mnoho dalších zajímavých produktů.

4. Nákup lokálních potravin opravdu hodně prospívá životnímu prostředí

Podpora místních farmářů a dodavatelů potravin krásně podporuje životní prostředí. Jak konkrétně?

Menší znečištění a nižší uhlíková stopa

Jak jsem poznamenala výše, místní potraviny cestují na trhy a do obchodů kratší vzdálenost než produkty, které pocházejí z jiných oblastí (někdy i o tisíce kilometrů). Jejich přeprava tak obvykle přispívá k menšímu znečištění a menším emisím uhlíku než potraviny, které vyžadují delší cesty.

Sponzorováno

Obecně asi neexistuje žádná standardizovaná vzdálenost, která by charakterizovala potraviny jako místní. Místo toho obchody obvykle používají k tomuto rozlišení nastavenou vzdálenost nebo státní hranici. Některé místní potraviny mohou pocházet od farmáře nebo dodavatele přímo ve vaší ulici, zatímco jiné místní produkty mohou být vypěstovány 100 km daleko. Přesto je to mnohem blíž než farma tisíce km daleko nebo v jiné zemi. Já si třeba dávám tu hranici těch 100 km – to je dle mého místní (lokální) potravina. A čím blíže tím lépe. Zde si více přečtěte o uhlíkové stopě.

Méně odpadu a plastových obalů

Mnoho místních potravin, zejména produktů, se prodává na farmářských stáncích bez obalu. Navíc si můžete přinést své vlastní opakovaně použitelné tašky na přenášení věcí domů. To znamená méně odpadu, zejména plastových obalů a plastových tašek.

Zdravější ekosystémy

A konečně, podpora místních farmářů pomáhá udržovat zelené plochy a zemědělskou půdu ve vaší oblasti. Místní farmy, které používají udržitelné postupy, mohou zvýšit biologickou rozmanitost, chránit místní zvířata, které jsou životně důležití pro zdravé ekosystémy, a podporovat čistý vzduch, vodu a půdu.

5. Konzumace lokálních potravin podporuje vaši regionální ekonomiku

Když si koupíte místní (lokální) potraviny, vaše peníze budou pravděpodobně nadále obíhat v rámci místní ekonomiky.

Některé studie naznačují, že místní potraviny mají multiplikační efekt, což znamená, že kromě jiných pozitivních účinků přispívají ke zvýšení zaměstnanosti a příjmu v komunitě.

Jednoduše utrácení vašich peněz ve vaší komunitě může pěkně posílit místní ekonomiku.

Místní podniky nejenže poskytují pracovní místa členům komunity, ale také jejich majitelé a zaměstnanci pravděpodobněji přesouvají své příjmy zpět do jiných místních obchodů a institucí, což dále posiluje regionální ekonomiku.

6. Stravování lokálními potravinami vás naučí, jak se vaše jídlo pěstuje

Jednou z mých oblíbených věcí na nákupu místních potravin je navazování kontaktů s farmami a výrobci potravin. Budování vztahů s těmi, kdo pěstují vaše jídlo, je skvělý způsob, jak budovat komunitu. Zároveň můžete klást otázky a dozvědět se o zemědělských postupech. Taková spojení vám mohou pomoci vyvinout hlubší porozumění pro vaše jídlo.

Osobně se cítím o mnoho spokojenější a všímavější, když mám vztah k jídlu, které jím. Stejně jako používání oblíbeného rodinného receptu, vychutnávání si místního jídla může vyvolat pozitivní emoce a povzbudit vaši náladu. A to se přeci počítá!

7. Stravování se lokálními potravinami je pozoruhodně snadné

Pokud máte zájem jíst více místních potravin, budete rádi, když uslyšíte, že je to snadné. Vlastně hodně snadné.

Zde jsou některé z nejlepších způsobů, jak začít jíst lokálně:

  • Vydejte se na místní farmářský trh ve vašem městě.
  • Jděte do farmářských družstev v okolí, do kravínů a podobně.
  • Přihlaste se do FB skupiny farem z vašeho okolí.
  • Večeřte v restauracích, kde se podává jídlo z farmy ve vaší oblasti.
  • Choďte do obchodů, ke prodávají lokální potraviny – nebo se obraťte na manažera ve vašem obchodě s potravinami, abyste zjistili, zda mají nějaké místní potraviny.
Farmářské trhy mají vždy super atmosféru

Farmářské trhy mají vždy super atmosféru

8. Lokální potraviny jsou bezpečnější (často, ne vždy)

Čím méně kroků je mezi zdrojem vašeho jídla a vaším stolem, tím menší je pravděpodobnost kontaminace. Když víte, odkud vaše jídlo pochází a kdo ho pěstuje, víte o tomto jídle mnohem více. A můžete si jeho pěstování sami zkontrolovat :)

Takže jsme na konci článku. Stravování lokálními potravinami neprospívá jen vašemu zdraví a farmářům ve vaší komunitě. Má také řadu pozitivních ekonomických, sociálních a ekologických dopadů.

Místní potraviny mají tendenci chutnat čerstvější, mají více živin a používají méně obalů. Podpora místních potravinářských podniků vede k silným místním ekonomikám. Má to tedy mnoho a mnoho výhod.

Nákup místních potravin udržuje místní farmy zdravé a vytváří místní pracovní místa na farmách a v místních systémech zpracování a distribuce potravin.

Sponzorováno

A co vy? Jíte lokálně? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva