Sponzorováno

Nefarmakologická léčba bolesti – jak na bolest bez léků? 4.82/5 (17)

nefarmakologicka lecba bolestiBolest lze léčit i nefarmakologickými postupy. Podívejte se na několik z nich v našem článku. Pokud nelze odstranit vyvolávající příčinu (nebo do doby vyléčení), můžeme použít různé způsoby tlumení bolesti. Obecně dělíme možnosti léčby na farmakologické (pomocí léků) a nefarmakologické (všechny ostatní, které nepoužívají ke svému účinku působení chemických látek na organizmus).

Fyzikální léčba

Cvičení a rehabilitační postupy (masáže, aplikace tepla, chladu, elektro-a vodoléčba) cíleně s ohledem na stav pacienta a ochrany před možným poškozením. Změna životního stylu, imobilizace a používání různých ortopedických pomůcek jsou užitečné pro pacienty, u kterých se bolest zvětšuje při pohybu.

TENS

Transkutánní elektrická neurostimulace a akupunktura, v počátečních stádiích mohou být u některých pacientů prospěšné.

Psychosociální intervence, psychoterapeutické a relaxační techniky

Poučení pacienta musí být součástí léčby bolesti. Protože přetrvává mnoho mýtů o bolesti a její léčbě, je nutné srozumitelným způsobem vysvětlit podstatu bolesti, informovat o možnostech účinné kontroly, vyvrátit neodůvodněné obavy z užívání opioidů.

Invazivní postupy

Invazivní postupy léčby bolesti se využívají při nedostatečném účinku medikamentózní léčby nebo v některých specifických indikacích.

Epidurální a spinální aplikace opiátů, neurolytické blokády, neurochirurgické – ablace techniky jsou stále považovány za vysoce rizikové a pro výskyt závažných nežádoucích účinků se doporučují pouze pacientům, u kterých není možné kontrolovat bolest jiným způsobem.

Nefarmakologická léčba bolesti při poúrazových stavech

Nefarmakologická intervence v akutní fázi poúrazové terapie bolesti:

Sponzorováno

– psychoterapie (sugesce, relaxace, …),
– lokální kryoterapie,
– fytoterapie (vrbová kůra, zelný list, bosvelové kyseliny, aescin, bromelain, …),
– fixace (tape, bandáže, ortézy, dlahy, …),
akupunktura, akupresura,
– homeopatie

Nefarmakologická léčba se zaměřuje především na ovlivnění prokrvení poškozené oblasti, a tím na zmírnění rozvoje otoku (kryoterapie), na omezení hybnosti a fixaci a omezení bolesti vznikající při pohybu (taping, ortéza, bandáž). Nefarmakologická terapie zahrnuje také působení některých přírodních látek – fytoterapie (vrbová kůra, zelný list). Důležitou roli hraje ovlivnění psychického stavu pacienta (relaxace, meditace, sugesce, hypnóza). Základní kroky nefarmakologické intervence ihned po úrazu provádíme dle „pravidla“ PRICE: Protection (ochrana), Rest (klid), Ice (ledování), Compression (bandáž), Elevation (zvýšení).

Nefarmakologická intervence v chronické fázi

– rehabilitace (cílená fyzioterapie, diatermie, magnetoterapie, interferenční proudy, …),
balneoterapie,
– celková kryoterapie,
– individuální LTV, pohybová aktivita,
– sociální podpora.

TIP: Podívejte se jaké druhy rehabilitace známe.

Také po odeznění akutních potíží hraje nefarmakologická intervence důležitou roli v terapii poúrazového stavu. Rehabilitace se zaměřuje na odstranění poruch vzniklých v souvislosti s úrazem, následnou chirurgickou léčbou, nebo využívá metod individuálního LTV k odstranění svalových dysbalancí, protahování zkrácených, převážně posturálních svalů, posilování atrofických svalů. Na akutní fázi rehabilitace navazuje lázeňská léčba se širokou škálou terapeutických metod (vodoléčba, elektroléčba, magnetoterapie, terapie rázovou vlnou atd.). V doléčování např. sportovních úrazů se stává stále oblíbenější celková kryoterapie v poláriích.

Sponzorováno

Vystavení organismu krátkodobému, ale intenzivnímu vlivu velmi nízkých teplot (od -120 °C do -130 °C) uvádí do pohybu hormonální reakci a do těla se vylučují látky, které mají za úkol zachovat lidský organismus nepoškozený. V krevním séru se tak zvyšuje hladina endorfinů vyznačujících se výrazným protibolestivým účinkem, ale taky kortikoidů a testosteronů.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva