Sponzorováno

Farmakologická léčba bolesti – léky a prášky proti bolesti 4.84/5 (32)

proti bolestiLéčba bolesti by měla být přizpůsobená stavu základního onemocnění, měla by být kontinuální, kompaktní. Neměly by se vyskytovat opakované změny terapie a nepromyšlené zásahy do léčby. Pacient potřebuje jasný obraz o plánu, včetně srozumitelných vysvětlení každé změny léčby. Nevysvětlené a náhlé změny vyvolávají nedůvěru pacienta v léčebný tým. Kontinuita léčby je proto velmi důležitá.

Běžná analgetika

Jsou běžně užívané až nadužívané léky, kromě léčivých mají i své nežádoucí účinky. Analgetika tlumí bolest ovlivňováním CNS v thalamu a v mozkové kůře, čímž mění vnímání a interpretaci bolesti. Jsou efektivnější tehdy, když se podají dříve, než pacient začne cítit bolest. Z tohoto důvodu se analgetika podávají v pravidelných intervalech, například každé 4 hodiny po chirurgickém výkonu.

Antipyretika

Kyselina acetylsalicylová – působí analgeticky a antipyreticky, ne protizánětlivě. V nižších dávkách působí antiagregační. Proto tyto přípravky 5 až 7 dní před malým operačním zákrokem, jako je vytržení zubu, třeba přestat užívat. K nežádoucím účinkům patří krvácivé projevy, poměrně časté jsou alergické reakce, u dětí Reyův syndrom.

Paracetamol – ve srovnání s kyselinou acetylsalicylovou nepoškozuje žaludeční sliznici, neovlivňuje krevní destičky a užívání je bezpečné i u dětí.
Antipyretika mohou být monokomponentní nebo kombinované s jinými léky ovlivňujícími bolest (např. myorelaxancii).

Antiflogistika

Nesteroidní antirevmatika – tlumí zánětlivou reakci, která může být příčinou vzniku bolesti. K dispozici jsou různé formy – spreje, náplasti, masti či gely. Také je lze použít samostatně, nebo v kombinaci, např. s pseudoefedrinem; ovlivňují chřipkové příznaky jako bolesti svalů, kloubů, malátnost či otok sliznic.
pyrazolony je skupina příbuzná nesteroidních antirevmatik, mají výborný analgetický a antipyretický účinek, při vyšším dávkování i antiflogistický. Výhodou je i účinek spasmolytický. K nežádoucím účinkům patří ovlivnění krvetvorby a alergické reakce.

Kodein a léky od něj odvozené

Mají účinek analgetický, potlačující kašel obstipační (obstipace = zácpa). Zácpa je nejčastější nežádoucí účinek.

Kodein a dihydrokodein se částečně biotransformují na morfin a působí jako „slabý morfin“, výhodný je i výrazný tlumící účinek.
Tramadol – indikací jsou především silnější bolesti bez výraznější zánětlivé složky.

Sponzorováno

Opioidní analgetika

V souvislosti s touto skupinou analgetik se spojují mýty o zákonité závislosti na opiátech. Dnes jsou pomalu překonávány, neboť ve správné indikaci a při dodržování určitých pravidel podávání se i v dlouhodobé léčbě dobře snášejí a mají své místo nejen v léčbě nádorové bolesti, ale i chronické nenádorové bolesti u pacientů, který nereagují na léčbu konvenčními analgetiky. Tato léčba patří do rukou lékaře, protože při dlouhodobějším dávkování je třeba zvyšovat dávku, vysazování při dlouhodobé aplikaci musí být postupné.

K dispozici jsou v různých formách – tablety, krajky, náplasti, ampule, což umožňuje zvolit co nejvhodnější přístup i dávku léku.

Analgetika spasmolytika

Používáme je ke zmírnění kolikovitých bolestí způsobených spazmem (křečí) hladké svaloviny (např. v trávicím, močovém systému).

Adjuvantní léky

Při terapii bolesti – potencují analgetický účinek analgetik, některé přidávají vlastní analgetické působení, mají často i výhodnější účinky (např. antiemetické). Nejčastěji se využívají:

antidepresiva – při zvládnutí chronické bolesti, zejména u onkologických pacientů, ale i např.. při včasném nasazení při neuralgických bolestech doprovázejících onemocnění herpes zoster mohou zabránit vzniku takzvané paměťové stopy a vzniku postherpetické dlouhotrvající bolesti (postherpetické neuralgie),
kortikosteroidy – působí protizánětlivě mají přímý analgetický efekt, antiemetický efekt, zároveň zlepšují chuť k jídlu. Všechny tyto vlastnosti jsou výhodné u onkologických pacientů,
fenotiazinová neuroleptika – tlumí úzkost, pocity na zvracení, zvracení; opatrnost třeba u starších pacientů pro riziko sedace (utišení), pádů při nízkém krevním tlaku, zrychlení srdeční činnosti (tachykardie),
atypické neuroleptika – mají méně závažné nežádoucí účinky, bez antiemetika působení; své místo mají při chronických bolestech s významnou psychogenní složkou,
antiepileptika ovlivňují hlavně neuralgické bolesti,
antihistaminika s centrálně sedativním působením: nevýhodné jsou nežádoucí účinky hlavně u starších (geriatrických) pacientů.

Náplasti a krémy

Vyznačují se jednoduchou aplikací. Zkratkou EMLA je označovaná směs lidokainu a prilokainu. Na jejich vzájemné kombinaci je založen krém, který se aplikuje do kůže a znecitlivuje příslušné místo. Aplikuje se zejména dětem, které by opakovaně měly dostávat injekce. Léčivé přípravky z náplastí pronikají do těla v rovnoměrných dávkách. Jedna náplast může působit až tři dny. Účinnost se zvyšuje kombinováním místních a celkových analgetik.

VIDEO: Pozor na léky proti bolesti!

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva