Sponzorováno

Neuropatická bolest – jak pomáhá neuromodulace (neurostimulační terapie) v léčbě chronické bolesti? 4.75/5 (12)

  • Neuropatická bolest je druh bolesti, která je způsobena přímým poškozením nebo poruchou nervového systému.
  • Může vzniknout v důsledku různých stavů, jako jsou neuropatie (porucha nervů), postižení míchy, neuropatická bolest po zranění, diabetes, herpes zoster (opary) nebo některá neurologická onemocnění.
  • Neuropatická bolest se liší od běžné bolesti, která je způsobena přímým poškozením tkání nebo zánětem. Je charakterizována jako přetrvávající, ostrá, pálení, brnění, bodání nebo elektrické šoky. Může být mírná až nesnesitelná a ovlivňovat kvalitu života.
  • Řešení neuropatické bolesti je komplexní a závisí na příčině a individuálních potřebách pacienta. Některé možnosti léčby najdete v tomto článku.
  • Léky: Antidepresiva, antikonvulziva a opioidní analgetika jsou často předepisována pro zmírnění neuropatické bolesti. Tyto léky mohou ovlivnit vnímání bolesti a snížit její intenzitu.
  • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie, jako je elektroterapie, ultrazvuk, transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) a rehabilitační cvičení, mohou pomoci zmírnit neuropatickou bolest a posílit postižené svaly.
  • Alternativní terapie: Akupunktura, masáže, meditace a relaxační techniky mohou přinést úlevu při neuropatické bolesti. Tyto terapie mohou pomoci snížit stres, zlepšit spánek a zvýšit celkovou pohodu.
  • Psychologická podpora: Neuropatická bolest může mít negativní dopad na duševní zdraví pacienta. Psychologická podpora a terapie mohou pomoci pacientovi zvládat bolest, snižovat úzkost a zlepšovat kvalitu života.

Neuropatická bolestJen když žijete s chronickou bolestí, tak můžete chápat, jak může být oslabující a omezující. Od ztížení jakékoliv práce či činnosti, až po to, že se nemůžete těšit rodinným a společenským událostem. Tato bolest člověka umí opravdu pořádně otrávit – mohou nastat i situace, kdy se cítíte zoufalí a pro úlevu byste udělali bez nadsázky cokoliv.

Ale je tady jedna dobrá zpráva: Nejste v tom sami. Chronická bolest postihuje 1 z 5 lidí (to jsou údaje z USA). A ještě jedna lepší zpráva: ukázalo se, že moderní možnosti léčby, jako je právě neurostimulační terapie, o které se budeme v tomto článku bavit, pomáhají s touto bolestí – pro pacienty s chronickou bolestí je to něco jako nová naděje na život, jaký chtějí žít.

Neuromodulace je technologie, která působí přímo na nervy. Jedná se o změnu – neboli modulaci – nervové aktivity dodáním elektrických nebo farmaceutických látek přímo do cílové oblasti.

Nejčastěji lidé uvažují o neuromodulaci v souvislosti s úlevou od chronické bolesti, to je také její nejčastější indikací. Existuje však celá řada aplikací neuromodulace, jako je léčba hluboké mozkové stimulace pro Parkinsonovu chorobu, stimulace sakrálního nervu pro poruchy pánve a inkontinenci a stimulace míchy pro ischemické poruchy (angina pectoris, periferní vaskulární onemocnění). Kromě toho mohou neuromodulační zařízení stimulovat reakci tam, kde dříve neexistovala, jako v případě kochleárního implantátu obnovujícího sluch u hluchého pacienta.

Když chcete porozumnět chronické bolesti

Chronická bolest je bolest, která přetrvává déle než 12 týdnů. Zatímco původní zdroj bolesti může být znám, jako je podvrtnutí nebo zranění, někdy tělo „nevypne“ zprávy o bolesti posílající do mozku, i když je původní zdroj bolesti pryč. V takovém případě vám lékař může diagnostikovat tzv. neuropatickou bolest.

Obecně se definuje neuropatická bolest jako „komplexní stav chronické bolesti“, který je výsledkem poruchy nervového systému po nějakém zranění nebo nemoci. Tento typ bolesti je popisován jako ostrá, intenzivní nebo jakoby vystřelující bolest. Vzhledem ke své složitosti je neuropatická bolest obtížně léčitelná a často nereaguje dobře ani na standardní léky proti bolesti.

Bolest je individuální zkušenost, takže to, co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat u někoho jiného. Diagnostika příčiny bolesti může být také výzvou. Je důležité úzce spolupracovat s odborníkem na bolesti, abyste správně diagnostikovali váš stav a našli metodu nebo kombinaci metod, které vaši bolest vyřeší.

Zajímavost: Léčba elektrickými impulsy (tedy neurostimulace) – je metoda vlastně používaná již někdy od starověku. Již v té době byly některé druhy ryb jako úhoři nebo rejnoci, jejichž tělo dokáže generovat nízkofrekvenční elektrické vlny, používány pro léčebné účely.

O neurostimulační terapii

Neurostimulace funguje tak, že mění signály bolesti, když cestují do mozku. Jedná se o léčbu bolesti, která dodává elektrickou stimulaci do míchy, gangliu dorzálních kořenů (shluk nervových buněk v dorzálním kořeni míchy) a do mozku (do známých mozkových oblastí je zavedena elektroda, která pak v mozku zůstává několik let). Cílem léčby pomocí implantovatelného zařízení nebo neurostimulátoru je snížit vnímání a prožívání určitých typů bolesti uvnitř těla uživatelem.

Sponzorováno

Terapie dorzálních kořenových ganglií (DRG) pomáhá uživatelům zvládat obtížně léčitelnou chronickou bolest omezenou na dolní končetiny u pacientů s komplexním regionálním bolestivým syndromem (CRPS). Může poskytnout hlubokou úlevu těm, kteří trpí bolestmi po kýle, výměně kolen a amputaci.

Stimulace míchy se používá více než 40 let. Pomáhá kontrolovat chronickou bolest v pažích, dolních končetinách a zádech, která je následkem selhání operace zad nebo poškození nervů. U stimulace míchy používá malé implantované zařízení elektrickou stimulaci ke změně signálů bolesti a vnímání bolesti ve vašem těle.

Metodu můžete zkusit i před jejím pořízením

Nejste si jisti, že se k této metodě léčby hned chcete zavázat? Obě tyto terapie nabízejí jedinečnou výhodu: Můžete je vyzkoušet pomocí dočasného neurostimulačního systému, než se pustíte do trvalého implantace zařízení.

Při minimálně invazivním zákroku by váš lékař umístil stimulační elektrody přímo pod kůži vedle nervů nebo nervů zodpovědných za vaši neuropatickou bolest. Pak byste nosili dočasné, externí zařízení pod svým oblečením, které by pohánělo elektrickou stimulaci, která narušuje signály bolesti. Pokud dobře reagujete na několik dnů zkušební léčby, může vám lékař pomoci projít trvalými řešeními k modulaci vaší bolesti.

Je neurostimulační terapie vhodná i pro vás?

Pouze vy a odborník na léčbu bolesti můžete určit, zda je pro vás neurostimulace dobrá volba. Pokud váš lékař zjistí, že máte chronickou neuropatickou bolest a vyzkoušeli jste jiné formy úlevy od bolesti s malým nebo žádným úspěchem, může být odpověď neurostimulační terapie.

Pokud máte podezření, že máte neuropatickou bolest a vaše současná léčba bolesti nefunguje, poraďte se s odborníkem na bolesti, abyste zjistili, zda vám neurostimulace může pomoci. Nedovolte, aby vás chronická bolest dál ničila – zasloužíte si žít ten nejlepší možný život. Život bez bolesti.

Jak funguje neuromodulace?

Neuromodulace funguje buď aktivním stimulováním nervů k vyvolání přirozené biologické odpovědi, nebo aplikací cílených farmaceutických látek v malých dávkách přímo na místo působení.

Neurostimulační zařízení zahrnují aplikaci elektrod na mozek, míchu nebo periferní nervy. Tyto přesně umístěné vodiče se připojují pomocí prodlužovacího kabelu k pulznímu generátoru a zdroji energie, který vytváří potřebnou elektrickou stimulaci. Elektrický proud nízkého napětí přechází z generátoru do nervu a může buď inhibovat signály bolesti, nebo stimulovat nervové impulzy tam, kde dříve chyběly.

V případě farmakologických látek dodávaných prostřednictvím implantovaných pump může být léčivo podáváno v menších dávkách, protože nemusí být metabolizováno a může procházet tělem před dosažením cílové oblasti. Menší dávky – v rozmezí 1/300 perorální dávky – mohou znamenat méně vedlejších účinků, zvýšené pohodlí pacienta a zlepšenou kvalitu života.

Další možnosti léčby bolesti

K léčbě bolesti se běžně používají volně prodejné léky a léky na předpis. Často však nejsou sami o sobě efektivní a mohou mít přetrvávající vedlejší účinky. I pokročilá léčba bez léků může zlepšit vaši funkci a kvalitu života a zároveň zmírnit bolest. Mnoho lidí může zvládnout chronickou bolest pomocí různých terapií, včetně těchto:

  • Neurostimulace
  • Nervové blokády
  • Fyzikální terapie
  • Alternativní medicína, jako je akupunktura, masáže a meditace
  • Chirurgická operace

A pár slov na závěr

Neuromodulační zařízení a léčba mění životy. Ovlivňuje všechny oblasti těla a léčí téměř každé onemocnění nebo příznaky – od bolesti hlavy po třesy, až po poškození míchy. S tak širokým terapeutickým rozsahem a významnými probíhajícími zlepšeními v biotechnologiích není překvapující, že neuromodulace je považována za atraktivní řešení pro příští desetiletí.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s neuromodulací? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o bolesti přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva