Sponzorováno

Rázová vlna (terapie rázovou vlnou) – kdy a na co je dobrá? 4.86/5 (14)

 • Terapie rázovou vlnou je inovativní, nákladově efektivní a na důkazech založená léčba bolesti šlach (často známá jako tendinitida nebo tendinopatie) a dalších bolestivých stavů v celém těle.
 • Hlavními přínosy rázové vlny jsou rychlá úleva od bolesti a obnovení funkce.
 • Terapie rázovou vlnou se ukázala být účinnou léčebnou modalitou pro řadu běžných potíží se šlachami, včetně plantární fasciitidy,
  zánětu achilovky (tendinitida achillovy šlachy) a tenisového lokte.

Rázová vlna (terapie rázovou vlnou) - kdy a na co je dobrá?Terapie rázovou vlnou je neinvazivní léčba, která je založena na principu vytvoření série nízkoenergetických pulsací akustických vln, které se přímo aplikují na poranění přes kůži člověka prostřednictvím gelového média.

Koncept a technologie rázové vlny se původně vyvinuly z objevu, že soustředěné zvukové vlny byly schopné rozkládat ledvinové a žlučové kameny. Generované rázové vlny se osvědčily i v řadě vědeckých studií pro léčbu chronických stavů. Terapie rázovou vlnou je vhodnou léčbou vleklého zranění nebo bolesti vyplývající z nemoci. Nepotřebujete prášky proti bolesti – účelem terapie rázovou vlnou je spustit přirozenou léčebnou reakci těla. Mnoho lidí uvádí, že už po prvním ošetření rázovou vlnou se jejich bolest zmírnila a pohyblivost se zlepšila.

Jak vlastně funguje terapie rázovou vlnou?

Terapie rázovými vlnami je modalitou, která se ve fyzioterapii stává stále běžnější. Terapie rázovými vlnami se používá při léčbě mnoha muskuloskeletálních stavů, především těch, které zahrnují pojivové tkáně, jako jsou vazy a šlachy.

Terapie rázovou vlnou nabízí fyzioterapeutům další nástroj pro léčbu chronické tendinopatie. Existují některé problémové stavy šlach, které, jak se zdá, nereagují na tradiční formy léčby, a možnost léčby rázovou vlnou umožňuje fyzioterapeutům mít další silný nástroj v jejich arzenálu.

Léčba rázovou vlnou je nejvhodnější pro lidi, kteří mají chronické (tj. déle než šest týdnů) tendinopatie (běžně označované jako tendinitida), které nereagovaly na jinou léčbu. Mezi ně patří třeba: tenisový loket, zánět achilovky, rotátorová manžeta, plantární fasciitida, skokanské koleno a podobně. Tyto bolesti a problémy mohou být důsledkem sportu, nadměrného užívání nebo opakovaného namáhání.

Fyzioterapeut vás vyšetří při vaší první návštěvě, aby potvrdil, že jste vhodným kandidátem na terapii rázovou vlnou. Fyzioterapeut zajistí, abyste byli poučeni o svém stavu a o tom, co můžete dělat v souvislosti s léčbou – úprava aktivity, konkrétní cvičení, posouzení jakýchkoli dalších přispívajících problémů, jako je držení těla, napětí/slabost jiných svalových skupin atd. Léčba rázovou vlnou se obvykle provádí jednou za týden po dobu 3-6 týdnů, v závislosti na výsledcích. Samotné ošetření může způsobit mírné nepohodlí, ale trvá pouze 4-5 minut a intenzitu lze upravit tak, aby byla pohodlná.

Kdy se terapie rázovou vlnou nejvíce osvědčila?

Terapie rázovou vlnou prokázala, že účinně léčí následující stavy:

Sponzorováno

 • Problémy nohoupatní ostruhy, plantární fasciitida, tendinitida achillovy šlachy
 • Loket – tenisový a golfový loket
 • Rameno – tendinóza svalů rotátorové manžety
 • Koleno – patelární tendinitida
 • Kyčel – burzitida
 • Bérce
 • Horní část nohy – Iliotibiální syndrom (ITBS)
 • Bolesti zad – bolesti v oblasti bederní a krční páteře a chronické bolesti svalů

Výhody terapie rázovou vlnou

Některé z výhod léčby rázovou vlnou jsou:

 • Terapie rázovou vlnou má vynikající poměr cena/efektivita
 • Neinvazivní řešení pro chronické bolesti ramen, zad, pat, kolen nebo loktů
 • Není nutná anestezie, žádné léky
 • Minimální vedlejší účinky
 • Hlavní oblasti použití: ortopedie, rehabilitace a sportovní medicína
 • Nový výzkum ukazuje, že může mít pozitivní vliv na akutní bolest

Po ošetření můžete několik dní po zákroku pociťovat dočasnou bolestivost, citlivost nebo otok, protože rázové vlny stimulují zánětlivou reakci. Ale to je vlastně tělo, které se přirozeně léčí samo. Proto je důležité po léčbě neužívat žádné protizánětlivé léky, které mohou zpomalit výsledky.

Po ukončení léčby se můžete téměř okamžitě vrátit k většině běžných činností.

Takto pak vypadá terapie rázovou vlnou

Takto pak vypadá terapie rázovou vlnou

Má rázová vlna nějaké vedlejší účinky?

Terapie rázovou vlnou by se neměla používat v případě poruchy krevního oběhu nebo nervů, infekce, kostního nádoru nebo metabolického stavu kostí. Terapie rázovou vlnou by se také neměla používat, pokud má pacient nějaké otevřené rány nebo nádory nebo během těhotenství.

Lidé, kteří užívají léky na ředění krve nebo kteří mají vážné poruchy krevního oběhu, také nemusí mít nárok na léčbu rázovou vlnou.

Jak funguje terapie rázovou vlnou?

Na jakém principu léčba rázovou vlnou funguje? Terapie rázovou vlnou využívá speciální přístroj, který dodává akustickou energii přes kůži do poraněné části těla. Rázové vlny jsou mechanické a ne elektrické. Jsou to nízkoenergetické zvukové vlny, které zvyšují průtok krve do poraněné oblasti.

Terapie rázovou vlnou má dva hlavní způsoby působení, které pomohou třeba s přetrvávající bolestí šlach. Nejprve rázové vlny znecitliví nervová zakončení, což často vede k okamžitému snížení bolesti. Za druhé, a to je často nejdůležitější, rázové vlny způsobují kontrolovaná mikrotrauma (mikroskopické poškození) tkání, což povzbuzuje tělo k reakci zvýšením krevního oběhu a metabolismu v postižené oblasti. To aktivuje a urychlí vlastní léčebnou reakci těla. Rázové vlny mohou také „rozložit“ neuspořádanou tkáň a kalcifikace.

Shrňme si informace o léčbě rázovou vlnou

Terapie rázovou vlnou je bezpečná, neinvazivní léčba s přesvědčivými důkazy o její účinnosti z velkého množství výzkumů a klinických studií. Nyní existuje mnoho randomizovaných, dvojitě zaslepených klinických studií, které podporují použití terapie rázovou vlnou u plantární fasciitidy, tenisového lokte a kalcifikující tendinitidy ramene.

Stručně řečeno, terapie rázovou vlnou významně snižuje bolest, která doprovází tendinopatie, a zlepšuje funkčnost a kvalitu života. Ve studiích bylo uvedeno, že terapie rázovou vlnou má u tendinopatií 70-80% úspěšnost.

Sponzorováno

A co vy? Máte s rázovou vlnou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si o rázové vlně přečtěte

Zdroj článku a studie o rázové vlně

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Rázová vlna (terapie rázovou vlnou) – kdy a na co je dobrá?”

 1. Lucie napsal:

  Dobrý den, čeká mě ošetření rázovou vlnou v místě Achillovky těsně nad patou. Samo o sobě mě dotek dost bolí. Chtěla bych se zeptat jak bolestné to bude..když už teď to mám hodně citlivé. Děkuji za odpověď

  • Je to spíše bezbolestné.

   Terapie rázovou vlnou je neinvazivní, nechirurgická léčba, ale během procedury můžete pociťovat mírnou bolest nebo nepohodlí v ošetřované oblasti. Většina pacientů říká, že cítí něco jako malé pulzy na kůži. Váš specialista může být schopen upravit způsob používání zařízení rázové vlny, pokud je vaše bolest větší a nepříjemná.

   Způsobí tedy bolest? Záleží… S rázovou vlnou můžete ze začátku pociťovat nepohodlí, ale léčba je zpočátku dodávána s malým množstvím energie, která se zvyšuje, jak si tělo zvykne. Váš lékař by měl během léčby vyžadovat neustálou zpětnou vazbu a podle toho vše upraví. Terapie rázovou vlnou vytváří analgetický účinek, mnoho pacientů uvádí okamžitou úlevu po terapii rázovou vlnou od bolesti způsobené jejich chronickými stavy.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva