Sponzorováno

Fotodynamická terapie (PDT) – na co je vhodná? 4.83/5 (6)

  • Fotodynamická terapie (PDT) je léčebná metoda, která využívá kombinaci světla a fotosenzitivní látky k léčbě některých chorobných stavů, včetně některých typů kožních nádorů a precancerózních stavů.
  • Tato terapie je často používána v dermatologii k léčbě aktinických keratóz (předrakovinných změn způsobených slunečním zářením), bazálního buňkového karcinomu a spinocelulárního karcinomu kůže.
  • Fotodynamická terapie je považována za efektivní a minimálně invazivní metodu pro léčbu některých forem rakoviny kůže a precancerózních stavů. Je vhodná pro pacienty s malými nádory nebo oblastmi předrakovinných změn na kůži. Přestože může být tento postup účinný, konkrétní přístup závisí na druhu a lokalizaci postižené oblasti, a lékaři mohou vyhodnotit, zda je tato terapie vhodná pro konkrétní pacienta.

Fotodynamická terapie (PDT)

Představení fotodynamické terapie

Fotodynamická terapie je také někdy nazývaná jako PDT, z angl. „Photodynamic therapy“. Někdy bývá taková terapie označována i zkratkou LLLT (z angl. „Low level laser therapy“) nebo LED terapie, podle zdroje záření. Můžeme se setkat i s pojmem biostimulace světlem (odtud název tzv. biolampy).

V medicíně je takto nejčastěji označována diagnostická a léčebná metoda využívaná zejména při léčbě tumorů, ale i na léčení onykchomykóz, hojení ran různé etiologie, používá se také ve veterinárním a zubním lékařství. Intenzivně se rozvíjí zejména v posledních letech. Je založena na aplikaci fotocitlivé látky, která se po aplikaci hromadí přednostně v patologických buňkách a po ozáření světlem určitého spektra způsobí zničení nemocných buněk.

Tato metoda nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Nejčastěji se pro generaci žádaného světla používají laserové diody, které mají vysoký světelný výkon a úzké spektrum světla bez nutnosti použití barevných filtrů. Takto chápána fotodynamická terapie s použitým vysokých dávek světelného záření a aplikaci fotosenzitivních látek patří do rukou vyškolených odborníků, protože nesprávné použití může být nebezpečné.

V současnosti se však pojem fotodynamická terapie používá také v širším smyslu, přičemž v sobě zahrnuje i působení monochromatického světla v nižších dávkách a bez použití fotocitlivé látky. V tomto smyslu se fotodynamická terapie používá jako podpůrná léčba kvůli jejímu analgetickému, protizánětlivému a stimulačnímu účinku při obnově zdravých buněk nebo poškozených tkání. Díky svému stimulačnímu efektu se metoda stále více používá i v kosmetice.

Barva světel

1. Modré světlo

Modré světlo má několik pozitivních efektů. Jeho hlavním plusem je antibakteriální účinek. Antibakteriální působení eliminuje vznik akné či různých zánětů na pokožce. Redukuje také tvorbu kožního mazu. Jelikož modré světlo má na organismus povzbuzující účinky, nemělo by se používat večer, aby negativně neovlivňovalo spánek.

Sponzorováno

2. Červené světlo

Červené světlo zvyšuje produkci kolagenu v pokožce a podporuje opětovné spuštění regeneračních mechanismů v tkáni. Zpomaluje tvorbu vrásek, má dokonce omlazující účinek. Při léčení se často používá spolu s infračerveným zářením, které proniká hlouběji pod kůži. Infračervené záření podporuje obranné mechanismy organismu, stimuluje imunitní aktivitu bílých krvinek, čímž přímo ovlivňuje léčbu zánětu jako nejčastějšího zdroje bolesti. Používá se zejména pro svůj spasmolytický, analgetický a stimulující účinek.

3. Zelené světlo

Zelené světlo redukuje pigmentace, které vznikly působením slunečního záření či v těhotenství. Pomáhá při odstraňování takzvaných stařeckých skvrn. Vyrovnává barevný tón pleti. Používá se i při
odstraňování jizev, spolu s červeným světlem zpevňuje pokožku.

4. Žluté světlo

Žluté světlo léčí zarudnutí, má detoxikační a vyhlazující účinky. Spolu s červeným světlem zlepšuje lymfatickou a krevní cirkulaci a podporuje regeneraci pleťových buněk.

Výhoda fotodynamické terapie spočívá v její selektivitě, neinvazivní, možnosti aplikace na několik lézi najednou, v možnosti opakované ambulantní aplikace a v neposlední řadě i ve vynikajícím kosmetickém efektu ve srovnání s jinými terapeutickými metodami.

Fotodynamická terapie je metoda, která vám přirozeným způsobem spolehlivě navrátí nebo udrží mladistvý vzhled. Síla spočívá v přeměně intenzivního světa na podkožní teplo, které stimuluje kolagen vrstvu k regeneraci a zpevní pleť. Ideální je na akné, plísně nehtů, omlazení pleti a podobně.

Fotodynamická léčba je super i na akné

Standardem jsou dvě ošetření, ale někdy postačí jedno. U větších ložisek lékař raději rozloží ošetření na více sezení. Intenzita světla a koncentrace použité látky závisí na typu a jeho umístění. Nelekněte se, když po dvou dnech bude ošetřené místo vypadat jako popálenina. Zahojí se strupy, které se postupně oloupou a kůže se zregeneruje. Navzdory výrazné reakci nevzniknou jizvy, protože se zničí pouze akné, ne kůže. Fotodynamická terapie se osvědčuje i při jiných onemocněních, například při Bowenově nemoci, jistých druzích nehtových plísní, sklerodermii, psoriáze či při zmíněném akné.

Zejména v léčbě akné se v poslední době stala hitem. Výrazně snižuje tvorbu mazu a snižuje množství bakterií na pleti. Některým pacientům stačí přijít na ošetření pouze jednou za rok.

Sponzorováno

A co vy? Byli jste na fotodynamické terapii? Napište nám o tom do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva