Sponzorováno

Vrbová kůra a její účinky na zdraví – kdy může pomoci? 4.66/5 (35)

Bílá vrbová kůra obsahuje salicyláty, což znamená, že má velmi podobné účinky jako aspirin.

Bílá vrbová kůra obsahuje salicyláty, což znamená, že má velmi podobné účinky jako aspirin.

Když máme bolesti hlavy nebo máme bolesti jakékoliv jiné části těla, otevřeme naše lékárničky a hledáme balení aspirinu. Tento lék proti bolesti je něco jako „zázračná látka“. Konkrétně Aspirin je jedním z nejpopulárnějších farmaceutických přípravků po více než sto let. Ale jeho přirozený ekvivalent je používán už tisíce let. A právě vrbová kůra je také známá jako „přírodní aspirin“ – obsahuje prekurzor aspirinu, který v podstatě nabízí stejné výhody jako sama tabletka.

Vrbová kůra, konkrétně bílá vrbová kůra, je k dispozici ve formě:

  • skutečných kousků kůry stromu pro žvýkání
  • prášku (namletého)
  • tekutého extraktu
  • můžete si z ní udělat odvar

Obvyklá dávka bílé vrbové kůry je 240 miligramů denně. Nezapomínejme ale, že i když vrbová kůra poskytuje podobné výhody a účinky jako aspirin, příliš mnoho vrbové kůry může způsobit vlastní soubor problémů.

Vrbová kůra je starý, ale dobrý „anti-aging“ lék, jehož použití sahá až do doby Hippocrata do doby 400 př.nl, když ji lidé žvýkali pro snížení horečky a zánětu.

Dle některých lékařů použití příliš mnoha bílé vrbové kůry, nebo i Aspirinu, způsobuje vředy žaludku, což může být velmi bolestivé. Dlouhodobé předávkování je také spojeno s rakovinou žaludku. Příliš mnoho bílé vrbové kůry může být příčinou Reyova syndromu u dětí, což může způsobit otoky jater či mozku, dokonce to může zapříčinit smrt. To je důvod, proč se Aspirin ani vrbová kůra dětem nedávají.

Pokud je ale vrbová kůra zodpovědně konzumovaná a užívaná, může být opravdu vynikající přírodní alternativou k této tabletce.

Jaké účinky na zdraví tedy může nabídnout vrbová kůra?

1. Pomáhá při akné

Výtažek z vrbové kůry můžete často nalézt jako přísadu v kosmetice a výrobcích pro osobní hygienu. Je to kvůli kvůli jeho astringentním, protizánětlivým a uklidňujícím vlastnostem. Obsahuje kyselinu salicylovou, což je přírodní exfoliant používaný při léčba akné, protože pomáhá pokožce zbavit se mrtvých buněk při čištění pórů. Obsahuje také fenolové kyseliny, včetně salicinu, salicortinu a flavonoidů, taninů i minerálů, které moc pěkně pomáhají při omlazení pokožky.

Studie publikovaná v časopise Clinical Therapeutics zjistila, že mírné nebo středně závažné akné může být léčeno i prostředky, které nejsou na předpis, jako je právě kyselina salicylová. Toto činidlo může snížit počet primárních lézí a tudíž závažnost všech lézí spojených s akné. Kyselina salicylová byla prokazatelně lepší než třeba benzoylperoxid při snižování akné.

2. Snižuje bolesti hlavy

Rozumné užívání vrbové kůry pomůže snížit napětí z bolestí souvisejících s bolestmi hlavy. Obsahuje chemický salicin podobný kyselině acetylsalicylové v aspirinu. Některé studie také tvrdí, že účinky vrbové kůry mohou trvat déle, než je tomu u aspirinu.

3. Zmírňuje bolesti v dolní části zad

Doplňky z vrbové kůry by mohly být přírodním prostředkem na zmírnění bolesti v dolní části zad, ale i na krku a na další druhy svalové bolesti. Mnoho lékařů se domnívá, že je vrbová kůra může efektivně pomáhat zmírnit tento typ bolesti. Látky ve vrbové kůře brání cyklooxygenáze, která je zodpovědná za tvorbu prostaglandinů, což je zánětlivý faktor. Tím, že zastaví tvorbu prostaglandinů, vrbová kůra působí jako protizánětlivý prostředek.

Studie z roku 2001, publikovaná v časopise Rheumatology, se prováděla ve skupině téměř 200 lidí s menší bolestí v zádech. Ti, kteří dostali léčbu z vrbové kůry, vykazovali, ve srovnání s těmi, kteří dostávali jen placebo, výrazné zlepšení bolesti. Navíc u těch, kteří dostávali vyšší dávky byliny, konkrétně 240 mg salicinu, došlo k výraznější úlevě od bolesti než u těch, kteří dostávali jen nízkou dávku cca 120 mg salicinu.

Sponzorováno

4. Snižuje bolest u artritidy a osteoartrózy

Vrbová kůra může být účinná léčba pro snížení bolesti spojené s artritidou a osteoartrózou tím, že moc pěkně snižuje otok. Již zmíněnou inhibicí cyklooxygenázy a prostaglandinů snižuje zánět, čímž zmírňuje ochromující bolest. Je pravděpodobné, že bílý extrakt z vrbové kůry může pravidelně potlačovat progresi a vznik těchto onemocnění. Studie z roku 2004 publikovaná v magazínu Journal of Rheumatology prokázala, že lidé s osteoartritidou, kteří užívali extrakt z vrbové kůry poskytující 240 mg salicinu, snížili svou bolest o 14 procent ve srovnání s dvěma procenty ve skupině s placebem. Byla to 2 týdny probíhající randomizovaná a kontrolovaná studie.

5. Prevence srdečních záchvatů

American Heart Association uznává, že nízká dávka aspirinu denně může zabránit infarktu a mrtvici. Tato tableta byla spojena se snižováním rizika vnitřního srážení, což souvisí s těmito dvěma zdravotními problémy. Vzhledem k tomu, že účinky aspirinu a vrbové kůry jsou takřka srovnatelné, předpokládá se, že extrakt z kůry z vrbové kůry může přinášet podobné výhody.

Bílá vrbová kůra obsahuje salicyláty, což znamená, že má stejný účinek na srdce jako aspirin. Podle námi oslovených lékařů. Jelikož konzumace (pití) bílé vrbové kůry může ředit krev jako aspirin – což snižuje pravděpodobnost sraženiny – je důležité vědět, kolik salicylátů přijmete v každém šálku a měli byste sledovat tuto hodnotu.

6. Zklidňuje menstruační křeče

Obvykle jsou křeče poblíž intimní oblasti u žen výsledkem zánětu děložní dělohy a kontrakcí vyvolaných prostaglandiny. Předpokládá se, že vrbová kůra reguluje tvorbu prostaglandinů a snižuje záněty, což pomáhá uklidnit nejen křeče, ale symptomy PMS. Obecně proto bylinkáři doporučují vrbovou kůru na menstruační křeče, ačkoli neexistují žádné vědecké studie, které by ukazovaly, že nějak funguje.

7. Léčba burzitidy

Bylo provedeno jen málo lékařských studií v souvislosti s bylinnou léčbou bursitidy, ale bílá vrbová kůra patří mezi nemnoho bylinných léků doporučených právě na bursitidu. Je to kvůli jejím protizánětlivým účinkům. Bursitida nastává, když se vaky naplněné tekutinou, které se typicky nacházejí v kloubech, zanítí, což způsobuje otok a bolest. Podobně se bílá vrbová kůra často používá k léčbě tendonitidy.

8. Vrbová kůra má pozitivní účinky na pleť

Jak může vrbová kůra prospět pokožce? Možná vás příjemně překvapí!

  • Proti stárnutí (Anti-aging): Studie z roku 2010 uvádí, že salicin může pomoci lepšit vzhled stárnoucí pokožky. Výzkumníci použili sérum obsahující 0,5% salicinu na tváře žen ve věku 35 až 70 let – každý den po dobu 12 týdnů. Výsledky ukázaly zlepšení ve výskytu vrásek, velikosti pórů, pozitivní vliv na záři pleti a celkově její vzhled (to vše po jediném týdnu). Jedná se o předběžnou studii a je potřeba další výzkum, abychom se dozvěděli více o tom, jak může salicin působit na kůži, ale doposud jsou příznaky extrémně pozitivní.
  • Pomáhá očistit mastnou pleť: extrakt z vrbové kůry přirozeně exfoliuje pokožku a krásně čistí póry, což dává pokožce čistší a zdravější vzhled.
  • Zjemňuje vzhled jemných linií a vrásek: Stejné exfoliační vlastnosti, které zlepšují ucpané póry, pomáhá vyhladit vzhled jemných linie a vrásek. Vrbová kůra je zdrojem přírodních hydroxykyselin, které jemně exfoliují pokožku. Výsledkem je jemnější, měkčí pleť.
  • Antioxidanty: Stejně jako většina rostlinných výtažků, i vrbová kůra obsahuje flavonoidy a taniny – silné antioxidanty, které pomáhají chránit pokožku před stresory životního prostředí.

Vrbová kůra – sečteno a podtrženo

Vrbová kůra je považována za bezpečnější a přirozenou alternativu pro ty, kteří nemohou užívat aspirin (např. z hlediska zažívacích potíží a podobně).

Máte s vrbovou kůrou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za vaše tipy a rady.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Zelená lékárna – vrbová kůra

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva