Sponzorováno

V létě pozor na dostatek tekutin a lehkou stravu 4.63/5 (8)

V létě pozor na dostatek tekutin a lehkou stravuV horkých letních měsících si lidé musí dávat pozor na dodržování pitného režimu a vyhnout se konzumaci rizikových potravin, které se snadno kazí.

Doporučují to hygienici z Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) ČR.

Je třeba se vyhnout kávě a alkoholickým nápojům, které mají účinky dehydratační.

Rizikové potraviny musíme chladit, nebo mrazit

Mezi rizikové potraviny patří ty, které vyžadují chlazení a mrazení. Jde hlavně o živočišné potraviny, kde patří například měkké masné výrobky, mléčné výrobky, lahůdkářské výrobky, jako různé saláty s majonézou nebo bez ní.

Je třeba si dávat pozor i na měkké cukrářské výrobky, porcovanou zmrzlinu, hotové výrobky, hlavně s obsahem živočišné složky, přičemž nejrizikovější jsou vejce, či pokrmy rychlého občerstvení nebo nedostatečně umytá zelenina a ovoce.

Živočišné potraviny samy o sobě obsahují mikroorganismy a tím jsou v podstatě i dobrou živnou půdou pro rozmnožování mikroorganismů.

Sponzorováno

Potraviny mohou být příčinou různých střevních onemocnění. Nejčastěji se vyskytují průjmová onemocnění doprovázené teplotou, zvracením a celkovou nevolností. Způsobují jejich bakterie nebo viry, mají za následek celkové oslabení organismu, až dehydrataci. Jsou to nejčastěji salmonelózy a onemocnění způsobené bakterií Escherichia coli nebo viry.

Nezbytné je hlavně často si mýt ruce.

Grilujte mírně a delší čas

Při přípravě jídla se doporučuje teplota nejméně 70 stupňů Celsia alespoň na deset minut. Uvařené jídlo třeba zchladit do dvou hodin a pak dát do lednice. Léto je také obdobím grilování.

Doporučuje se grilování při mírnější teplotě a delší čas. Například vytékání růžové šťávy poukazuje na to, že nedošlo k dostatečnému propečení masa. Grilované maso je třeba hned sníst. Maso je třeba rozmrazovat pouze v ledničce a ne volně v kuchyni.

V létě je podle odborníků třeba jíst vyváženou a pestrou stravu, dostatek zeleniny, ovoce, ryb, drůbeže a luštěnin, nízkotučných mléčných výrobků, brambor a celozrnných výrobků.

Uplatňujte zásady lehčí stravy, to znamená potraviny s vyšší stravitelností, ale s nižší energetickou hodnotou. Je třeba upřednostnit dušení a vaření před smažením a fritováním.

Sponzorováno

A jak v létě dbáte na dostatek tekutin vy?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva