Sponzorováno

Kryoterapie pro léčbu artritidy – vše, co potřebujete vědět 4.68/5 (19)

 • Kryoterapie, neboli terapie chladem, je metoda léčby, která využívá nízké teploty k léčebným účelům. Existují různé formy kryoterapie, včetně celotělové kryoterapie, lokální kryoterapie a kryoterapie pomocí ledových obkladů. Kryoterapie může být používána pro různé zdravotní podmínky, včetně některých forem artritidy. Nicméně, účinek kryoterapie na artritidu je stále předmětem výzkumu a diskuze. Některé z možných výhod kryoterapie u pacientů s artritidou ukážeme v tomto článku.
 • Zmírnění bolesti: Kryoterapie může pomoci snižovat bolest spojenou s artritidou. Chladné teploty mohou dočasně snižovat citlivost nervových zakončení, což vede k úlevě od bolesti.
 • Snížení zánětu: Kryoterapie může působit protizánětlivě, což může být přínosné u artritických stavů, které jsou spojeny se zánětem kloubů.
 • Ochrana kloubů: Chlad může pomoci omezit otoky a podporovat lepší pohyblivost kloubů.
 • Podpora pro rehabilitaci po chirurgických zákrocích: Kryoterapie může být součástí rehabilitačního procesu po chirurgickém zákroku na kloubech.
 • Kryoterapie není univerzálním léčebným řešením pro všechny formy artritidy. Každý pacient může reagovat odlišně, a je třeba individuálně zvážit přínosy a rizika této metody.
 • Před zahájením jakékoli léčby, včetně kryoterapie, by měl pacient konzultovat s kvalifikovaným zdravotnickým odborníkem, který bude schopen posoudit konkrétní situaci a přizpůsobit léčebný plán potřebám pacienta.

Kryoterapie může pomoci i při artritické bolesti

Kryoterapie může pomoci i při artritické bolesti

Artritida je bolestivé degenerativní onemocnění, které postihuje mnoho miliónů lidí v celé Evropě. Mnoho lidí dokonce uvádí, že jejich příznaky jsou natolik závažné, že narušují jejich schopnost žít normální život.

Léky a cvičení jsou v tomto směru hodně užitečné, ale mnoho lidí hledá alternativní léčbu, která jim pomůže zvládnout jejich příznaky. Jedna z těchto léčeb, známá jako kryoterapie, může pomoci zmírnit bolesti svalů a kloubů spojené s artritidou.

Pokud trpíte tímto stavem a hledáte úlevu, čtěte dále, abyste se dozvěděli o kryoterapii pro zmírnění artritidy více.

Co je to ta kryoterapie?

Léčba chladem a ledové koupele jsou již léta standardní léčbou různých zranění. Sportovci často po zápase nebo namáhavém tréninku skáčou do vany s ledovou vodou a většina lékařů doporučuje k léčbě malých zranění použít metodu RICE (odpočinek, led, obklad a elevace). Použití chladu jako léčby může snížit bolest a otok a urychlit proces hojení.

Mnohokrát jste mohli vidět třeba fotografie Cristiana Ronalda, jak leží ve vodě s ledem (po zápase, po tréninku). Ano, to právě dělal pro rychlejší regeneraci svalů a těla po zápase či tréninku.

Kryoterapie, vyvinutá japonským lékařem v roce 1978, staví na výše zmíněném principu tím, že místo ledu používá hyperchlazený vzduch. Na rozdíl od sportovních procedur, které se zaměřují na jednu část těla, kryoterapie při bolestech kolen, rukou nebo ramen se nezastaví pouze u jednoho kloubu nebo zranění. Kryoterapie ochlazuje celé tělo najednou, takže je účinná při léčbě jak lokalizovaných poranění, tak difúzních stavů, jako je artritida.

Jak kryoterapie probíhá?

Pokud jste nikdy předtím nezažili kryoterapii, je těžké si představit, jak to probíhá.

Léčba artritidy kryoterapií probíhá ve specializované polstrované komoře, která se plní studeným vzduchem. Tento vzduch ale není normální vzduch jako v jiné místnosti – je to kapalný dusík, který se mění na plyn. Kapalný dusík se nikdy nestříká přímo na vaši pokožku (to je mimochodem celkem častý mýtus), ale místo toho jemně naplní komoru a téměř okamžitě sníží teplotu hluboko pod bod mrazu.

Pokud znáte ledové lázně, můžete možná očekávat, že kryoterapie bude bolestivá – ale není tomu tak. Tradiční ledové koupele jsou nejen celkově jemně nepohodlné, ale kontakt pokožky přímo s ledem může také způsobit poškození kožních buněk, což má za následek palčivou bolest. Vzhledem k tomu, že při kryoterapii se místo kapaliny používá suchý hyperchlazený vzduch, může kryoterapeutická komora klesnout až na -151 stupňů Celsia, aniž by došlo k poškození pokožky.

Žena v komoře při kryoterapii

Žena v komoře při kryoterapii

 

I když v komoře strávíte celkem jen 2-3 minuty, účinky budou trvat docela dlouho. Kryoterapie má kumulativní účinek, takže po prvním ošetření nemusíte zaznamenat velkou změnu. Čím více budete na kryoterapii chodit, tím většího zlepšení si všimnete.

Kryoterapie jako léčba artritidy

Kryoterapie je vysoce účinná léčba bolestí svalů a kloubů. Díky tomu je dokonalým lékem pro lidi trpící artritidou. Spíše než zacílení na jeden kloub najednou nabízí úlevu pro celé tělo.

Sponzorováno

Kryoterapie vlastně funguje tak, že šokuje vaše tělo, aby si myslelo, že mrzne. To stimuluje semi-hypotermickou reakci. Vaše srdeční frekvence klesne, dýchání se zpomalí a vaše tělo přesměruje svou energii na udržení teploty jádra.

Spolu s tím také zvyšuje rychlost průtoku krve. Kombinace těchto účinků urychluje přirozené léčebné mechanismy vašeho těla.

Tento proces odstraňuje toxiny uložené v kloubech a vyplavuje je do krevního oběhu. Vaše játra a ledviny pak mohou dokončit práci a odfiltrovat je z těla a snížit zánět.

Pomáhá kryoterapie stavům souvisejícím s artritidou?

Pro mnoho lidí s artritidou není bolest kloubů jediným problémem. Další související stavy, jako je zánět, neuralgie a autoimunitní komplikace, mohou také způsobit bolest a nepohodlí. Zde zmíním, jak může kryoterapie pomoci s některými méně diskutovanými aspekty artritidy.

Pomáhá kryoterapie při zánětech?

Odpověď na tuto otázku je jednoznačně ano. Otoky v kloubech a kolem nich jsou problémem, kterému čelí mnoho lidí s artritidou. Pokud se tento otok neléčí, může snížit rozsah pohybu a ztížit provádění úkolů.

Kryoterapie tento zánět snižuje aktivací lymfatického systému. Nízké teploty způsobují, že se vaše lymfatické kanály stahují, pumpují lymfu tělem a vyplavují toxiny a buněčný odpad. Zároveň se vám rozšíří cévy, což umožní, aby se do oblasti dostalo více bílých krvinek. Zničí všechny nebezpečné látky v lymfě a zklidní zánětlivou reakci vašeho těla.

Je kryoterapie dobrá pro autoimunitní onemocnění?

Zatímco osteoartritida je výsledkem degenerace kostí a pojivové tkáně, revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. V tomto stavu buňky těla napadají klouby a pojivovou tkáň, jako by to byly patogeny.

Výzkumy ukazují, že kryoterapie snižuje teplotu uvnitř vašich kloubů. To ve finále potlačuje mnoho faktorů, které vedou k destrukci a zánětu kloubů.

Tyto stejné faktory, včetně cytokinů a škodlivých enzymů, jsou zodpovědné za poškození u mnoha autoimunitních stavů. Jako taková může být kryoterapie prospěšná i pro další chronická onemocnění, která způsobují bolest, jako je fibromyalgie a roztroušená skleróza.

Může kryoterapie pomoci bolesti nervů?

Pro mnoho lidí s artritidou je periferní neuropatie každodenním bojem. Tento stav vede k necitlivosti, brnění a bolestem v končetinách v důsledku poškozených a podrážděných nervových zakončení.

Přímé použití ledu na tato již tak citlivá místa může nepohodlí ještě zhoršit. Kryoterapie revmatoidní artritidy může pomoci zmírnit některé z těchto nepohodlí bez bolesti z námrazy.

Kdo by neměl zkoušet kryoterapii?

I když kryoterapie je pro většinu lidí naprosto bezpečná, někteří by se jí měli vyhýbat. Patří mezi ně lidé s následujícími problémy:

 • Raynaudův syndrom
 • Vysoký krevní tlak
 • Bolesti na hrudi, nedávný infarkt nebo nepravidelný srdeční rytmus
 • Epilepsie
 • Alergie na chlad
 • Krevní sraženiny nebo mrtvice, současné nebo minulé
 • Plicní problémy, které se zhoršují chladem

Této léčbě byste se také měli vyhnout, pokud jste nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná, i když po porodu je to bezpečná metoda léčby. Jako vždy před zahájením jakékoli nové lékařské léčby si předem promluvte s lékařem, abyste se ujistili, že máte „požehnání“ od odborníka.

Jste připraveni vyzkoušet kryoterapii pro artritidu?

Pokud vás nebaví stále bojovat s bolestí, slabostí a ztrátou schopností, které jsou spojeny s artritidou, je čas s tím něco udělat. Kryoterapie pro artritidu je efektivní investice s nízkým rizikem, která vám může pomoci vrátit se k životu naplno.

Sponzorováno

Jste připraveni tuto revoluční léčbu vyzkoušet? Najděte si ve vašem okolí místo, kde kryoterapii nabízí. A pak nám napište do komentářů, jak vám kryoterapie při artritidě pomohla. Budeme moc rádi.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva