Fobofobie – strach ze strachu – jak se léčí? 4.69/5 (13)

Sponzorováno

  • Fobofobie znamená "strach ze strachu" nebo "hrůza z hrůzy". Nicméně, v klinické praxi není tato fráze běžně užívána.
  • Lidé s fobofobií často uvádí, že jejich život je fobofobií vážně narušen.

Fobofobie je strach ze strachu. Můžete se bát fyzických příznaků, které strach přináší.

Fobofobie je strach ze strachu. Můžete se bát fyzických příznaků, které strach přináší.

Strach ze strachu (z fobií) je fobofobie. Tento stav může vést k začarovanému kruhu, který nakonec vyústí v eskalaci strachu.

Fobofobie pochází z phobos, řeckého slova pro „strach“ nebo „útěk“. Jinými slovy, fobofobie je doslova extrémní strach ze strachu. Týká se strachu z rozvoje fobie nebo prožívání strachu, úzkosti nebo jiných příznaků souvisejících se spuštěnou fobií.

Někteří lidé s fobofobií již mají jednu nebo více existujících fobií, zatímco jiní se obávají, že by se u nich mohla rozvinout. Fobofobie je často, ale ne vždy, spojena s jinými úzkostnými poruchami.

Pokud již máte nějakou fobii, můžete být vystaveni většímu riziku rozvoje fobofobie. Je to proto, že častým příznakem jakékoli fobie je anticipační úzkost, která způsobuje rostoucí strach v době vedoucí k plánované konfrontaci s předmětem strachu.

Proto se můžete začít děsit nejen svého původního spouštěče, ale také své vlastní reakce na něj. Postupem času se tato hrůza může zhoršit a vyvinout ve fobofobii.

Je možné vyvinout fobofobii, i když jste nikdy neměli skutečnou fobii. Můžete se například obávat, že si vypěstujete fobii z něčeho, co milujete, nebo že se u vás vyvine fobická reakce, která omezí vaše každodenní aktivity.

Fobofobie je stav zakořeněný v základní zranitelnosti vůči úzkosti. Pokud jste již omezeni nějakou fobií, není těžké si představit strach z rozvoje dalších.

Fobofobie je „zajímavá“ tím, že je to jeden z mála sebenaplňujících strachů. Zatímco strach z rakoviny (karcinofobie) nezvyšuje pravděpodobnost jejího rozvoje, strach z fobií může vést k fobii.

Jak se to stane? Úzkost, kterou zažíváte v očekávání rozvoje fobie, může vést k plně rozvinuté fobické reakci. Postupně omezujete své aktivity ve stále rostoucí snaze minimalizovat své vystavení fobickým reakcím. Časem to může vést k agorafobii. Pokud se váš strach soustředí kolem konkrétního předmětu nebo situace, můžete si z tohoto předmětu nebo situace postupně vyvinout fobii.

Sponzorováno

Pochopení fobofobie

Jako všechny fobie je i fobofobie přehnanou reakcí na strach. Zatímco u jiných fobií se iracionálně zvýšená reakce zaměřuje na konkrétní objekt nebo situaci, u fobofobie je strach ze samotné reakce na strach.

Pokud máte fobofobii, jste pravděpodobně opakem adrenalinového feťáka. Spíše než prožívat vzrušení, když čelíte svým strachům, můžete udělat naprosto vše, abyste se vyhnuli jakékoli situaci, která způsobuje zvýšenou úzkost.

Vyhýbání motivované tímto sebeochranným instinktem může mít zničující dopad na váš pracovní nebo školní život. Může mít také dopad na váš společenský život tím, že vás vede k tomu, abyste se vyhýbali situacím, které vnímáte jako potenciálně úzkostné.

Léčba fobofobie

Pokud fobie způsobuje značné utrpení, ovlivňuje každodenní fungování nebo ovlivňuje vztahy, může být užitečné vyhledat léčbu. Primární léčba fobií všech typů je obvykle nějaká forma terapie.

Fobofobie obvykle dobře reaguje na standardní léčbu fobie, jako je kognitivně behaviorální terapie a expoziční terapie.

Při expoziční terapii jsou pacienti postupně vystaveni svým fobiím spolu s odborníkem na duševní zdraví, aby se jejich reakce v průběhu času snížila. Spolupráce s terapeutem může člověku s fobií pomoci posunout jeho automatické vzorce myšlení a strachy racionálnějším a užitečnějším směrem.

Další častou možností jsou léky. Jakmile je diagnostikován, může váš primární lékař předepsat léky, které mohou pomoci snížit závažnost vašich příznaků, zatímco budete hledat léčbu u svého terapeuta.

V některých studiích se naznačuje, že inhalace směsí CO2-O2 navozuje fobické interoceptivní vjemy a že ji lze použít při expoziční léčbě fobofobie.

Protože je však fobofobie často spojena s jinými úzkostnými poruchami, je důležité léčit všechny stavy současně.

Sponzorováno

Váš terapeut pečlivě diagnostikuje všechny příslušné poruchy a vytvoří léčebný plán na míru, který splňuje vaše jedinečné potřeby. Fobofobie může být obtížně zvládnutelná, ale při správné léčbě není důvod, aby vás omezovala v životě.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva