Raynaudova nemoc (Raynaudův syndrom) ovlivňuje vzhled i funkčnost prstů – příčiny, příznaky, léčba 4.82/5 (17)Raynaudova nemoc (Raynaudův syndrom) ovlivňuje vzhled i funkčnost prstů - příčiny, příznaky, léčbaBěhem posledních měsíců, tedy v chladném počasí, jste možná mohli u sebe nebo někoho ze svého okolí zaregistrovat zvláště vyhlížející stav. Při něm dojde po pobytu venku ke zbělání prstů na rukou a člověk není schopen s nimi po určitou dobu pohnout. V následujícím článku se budeme právě těmto potížím věnovat.

Jak k Raynaudově nemoci dochází?

Při nemoci dojde ke zúžení drobných tepének (arteriol – jsou to drobné tepénky o průměru do 100 mikrometrů), které přivádí krev do prstů, což je zřejmé právě dle zbělání. Prsty jsou na chvíli nedokrvené. Při přechodu do tepla pak nastane obnovení přívodu krve, prsty se naráz překrví a zčervenají, někdy zmodrají. Změny mohou provázet nepříjemné pocity – bolest, brnění. Nejčastěji se obtíže týkají prstů u rukou (zasaženy mohou být jen některé z nich), méně často jsou tyto projevy patrné u prstů na nohou.

Celá situace obvykle netrvá déle než 15 minut. Upraví se v momentě, kdy se člověk dostane do tepla nebo se zklidní jeho emoce, které mohou tento nepříjemný stav také vyvolat. Reakce je zapříčiněna aktivitou nervových vláken tzv. sympatického systému. V nich dochází k přenosu vzruchu pomocí noradrenalinu.

Příznaky Raynaudovy nemoci

Podstatou Raynaudovy nemoci je náhlé a silné stažení v určité oblasti cévního systému. Nejčastěji na rukou. Tato reakce je nejčastěji vyvolána chladem nebo stresem. Následkem tohoto procesu vzniká atak Raynaudovy nemoci. Mluvíme atak, můžeme si pod tím představit záchvat. Při záchvatu prsty na rukou náhle zblednou, hybnost je náhle zhoršená a omezená. Prsty postupně otékají a modrají. Po několika minutách začnou pálit a červenat. Po několika dalších minutách se postupně normalizují. Tak probíhá záchvat Raynaudovy nemoci. Tyto příznaky jsou vlastně příznaky Raynaudovy nemoci. Po překonání záchvatu se vše vrací do normálu. Pacient nemá v medzizáchvatovém období žádné problémy.

Může za ni genetika, kouření nebo stres?

Choroba byla prvně popsána v druhé polovině 19. století francouzským lékařem Mauricem Raynaudem. Není však známo, proč k tomuto jevu u někoho dochází a u jiného člověka nikoliv. Předpokládá se, že svou úlohu zde sehrávají vrozené dispozice. Rizikovým faktorem vzniku nemoci je kouření, špatné fungování štítné žlázy, vystavení enormním stresovým situacím. Nemoc je mnohem častější u žen, uvádí se, že tvoří až 90 procent pacientů s touto diagnózou.

Raynaudova nemoc vs. Raynaudův syndrom

Často se hovoří též o Raynaudově syndromu. Ten je projevem jiného onemocnění (např. utlačení podklíčkové tepny, některé autoimunitní choroby), kdežto Raynaudova nemoc nemá jasně danou příčinu. U syndromu jsou projevy těžší a mohou mít vážné následky. Nedokrvení prstů může vyústit až k poškození jejich tkáně.

Raynaudova nemoc – existuje nějaká léčba?

Pokud u sebe pozorujete tyto příznaky, je vhodné poradit se s praktickým lékařem. Při stanovení diagnózy je nejprve nutné vyloučit onemocnění, která by mohla vést k Raynaudovu syndromu a ohrožovala by tedy výrazně tkáň prstů. Lze k tomu využít CT vyšetření, rentgen, vyšetření krve a cév.

Nemoc není sama o sobě nebezpečná, je však jistě nepříjemná. Jelikož není známa příčina obtíží, v léčbě se uplatňují spíše režimová opatření a prevence toho, aby k uvedenému jevu docházelo co nejméně. Pokud je venku chladno, může pomoci nošení dostatečně teplých rukavic. Je vhodné nosit klidně i dvoje rukavice, mít možnost prsty volně pohybovat. Celkově by oblečení mělo zajistit dostatečné teplo, je tedy lepší nosit více vrstev oblečení. Vyvarovat se prochladnutí je však důležité i v létě, např. při venkovním koupání.

Uplatňují se i léky a doplňky výživy

Je třeba též dbát na to, aby nedošlo ke zranění a dalšímu poškození cév. Nevhodná je stereotypní práce rukou (dlouhodobá hra na klavír, psaní na klávesnici), užívání vibračních přístrojů. Z léků lze využít ty, které působí na rozšiřování cév (tzv. vazodilatancia). Pomoci mohou i látky na podporu prokrvení – vitamín E, ginkgo bilobu, koenzym Q10, ženšen, ostropestřec, zázvor nebo česnek.

Má vliv i strava?

Někteří doporučují též vynechat ze stravy cukr, bílou mouku, uzeniny, příliš těžké a kořeněné pokrmy, kofein. Podstatné je dbát na dodržování adekvátního pitného režimu. Pomoci může též snaha o vlastní psychickou pohodu, eliminace kouření, pravidelné zařazení sportovní aktivity do svého denního programu. Lze též vyzkoušet tzv. prstový jogging či prstová gymnastika. Pokud by byly potíže opravdu výrazné, je možné zvážit chirurgický zákrok, při němž dojde k přetnutí nervových vláken sympatiku. Výsledkem je zlepšení prokrvení v periferních částech těla.

Léčba je režimová a konzervativní. Přísná úprava životosprávy, zajištění tepelné pohody a vasodilatační léčba. V případě sekundární formy onemocnění samozřejmě i systematická léčba základního onemocnění.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva