Sponzorováno

Alergie na chlad – příčiny, příznaky a léčba 4.55/5 (11)

  • Alergie na chlad, známá také jako alergická reakce na studenou expozici, je vzácný typ alergické reakce, při níž dochází k alergickým příznakům po vystavení těla chladu nebo nízkým teplotám. Tato reakce může nastat při expozici studenému vzduchu, chladným potravinám, nápojům nebo vodě.
  • Příznaky alergie na chlad mohou zahrnovat: Kožní vyrážka: Nejčastějším příznakem je výsev kožní vyrážky nebo kopřivky (urtikárie). Může se objevit červená a svědivá vyrážka, která se může šířit po kůži. Otoky: Někteří lidé mohou zažívat otoky na místech expozice chladu. Pocity pálení nebo brnění: Při expozici chladu mohou lidé pociťovat nepříjemné pocity pálení nebo brnění na kůži. Únava: Někteří jedinci mohou pociťovat únavu nebo obecné nepohodlí. Vážné případy mohou zahrnovat systémové reakce, jako jsou bolesti kloubů, bolesti hlavy nebo nevolnost. Je důležité si být vědom toho, že alergie na chlad může být vážným stavem a vyžaduje odbornou lékařskou péči.
  • Přesná příčina alergie na chlad není úplně jasná, ale je spojena s imunitním systémem, který reaguje na chlad jako na alergen.
  • Léčba může zahrnovat antihistaminika nebo jiné léky pod dohledem lékaře. V některých případech může být vhodné vyhýbat se dlouhým obdobím expozice chladu a udržovat teplotu těla na dostatečné úrovni.

Alergie na chladBýt alergikem je dnes již téměř běžným jevem. Je množství alergií, od pylových až po alergie na různé potraviny. Nicméně věděli jste, že někteří lidé trpí alergií na chlad?

Příčina vzniku chladové alergie

Při vzniku a rozvoji alergií hrají velký význam, mimo jiné, i náhlé změny teploty prostředí. Fyzikální vlivy, jako například chlad, působí jako přímé aktivátory vyplavování mediátorů, např. histaminu z žírných buněk a tyto látky mohou vyvolávat klinické projevy zvýšené reaktivity na sliznicích horních, středních, ale i dolních cest dýchacích, očních spojivek, ale i kůže. Jde však o pseudoalergii, která je odpovědí na fyzikální podnět, ne alergen.

Na vzniku těchto obtíží má vliv i dnešní způsob života, kdy si pro organismus vytváříme jakousi nepřirozenou mikroklima, kde máme stabilní teplotu, vlhkost, světlo. Kdysi lidé většinu času trávili venku, dnes je to v uzavřených prostorách. Naše obranné mechanismy zlenivěly, protože je nevyužíváme, a tělo to, co nepotřebuje, jednoduše odstaví.

Alergie na chlad – projevy a příznaky

Projevy chladové alergie jsou podobné jako u jiných typů alergií. Často se projevuje např. výsevem drobných svědivých vyrážek na kůži – tzv. kopřivka, zarudnutí kůže či otoky. Objevují se zejména na místech, kde je kůže nezakrytá oděvem. Mnohdy bývá prvním příznakem suchá praskající pokožka rukou v chladnějších měsících, ale málokdo si to dá do souvislosti právě s chladovou alergií.

Dalšími projevy bývají slzení, pálení sliznice, ucpaný nos, kýchání a dráždivý kašel. V některých případech dokonce může dojít ke ztrátě citlivosti v prstech. Tyto obtíže trápí lidi převážně ve středním věku, přičemž mohou vzniknout poprvé po infekci, nových lécích, nebo po některých potravinách. Alergické projevy se mohou objevit i při konzumaci studeného jídla či pití studených nápojů. Alergie na chlad vás tedy může překvapit nejen v zimě, ale během celého roku, i v létě. Prudký pokles teploty (např. při plavání ve studené vodě) může mít za následek prudký pokles tlaku a může skončit až tragicky.

Sponzorováno

Diagnózu chladové alergie můžeme u vnímané osoby testovat 15 minutovou aplikací ledu, kdy nám při pozitivní reakci vznikne svlačec. Stejně můžeme stanovovat hladinu kryoglobulínů – chladových protilátek v séru. Patologická hladina chladových protilátek však může být příznakem i jiných onemocnění, např. hepatitidy C, ale i Raynaudova syndromu (tj. studené ruce a nohy následkem poruchy prokrvení), či jiného systémového onemocnění. Pro stanovení hladiny kryoglobulinu se krev odebírá do nahřáté zkumavky (na 37 ° C) a do chladničky s teplotou 4 stupně Celsia ji vložíme až v laboratoři.

Léčba alergie na chlad

Při léčbě chladové alergie používáme antihistaminika – protialergické léky, případně antileukotrieny. Při dýchacích potížích se podávají spreje na uvolnění průdušek, případně protizánětlivá inhalační léčba. Při kožních problémech se používají i lokální masti proti svědění a zánětu, též masti proti nadměrnému vysušování kůže a podobně.

Ke zlepšení klinického stavu pomáhá i otužování – pohyb na čerstvém vzduchu, přiměřené oblečení, nepřetápěním bytu, plavání ne v příliš studené vodě, střídání teplé a studené sprchy, sauna … Otužování můžeme přirovnat k určitému druhu hyposenzibilizace na náhlé změny prostředí, přičemž se zároveň zvyšuje celková kondice organismu. Velmi často je otužování považováno pacienty za velmi složitý a časově náročný léčebný proces, a proto mu nevěnují dostatečnou pozornost. Neuvědomují si, že jednotlivým formám otužování se můžeme věnovat každý den, bez toho, abychom si to nějak zvlášť uvědomovali. Patří sem nepříliš teplé oblékání, dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu bez ohledu na počasí, větrání bytů i v zimě, hlavně v noci, nepřetápěním domácnosti. Můžeme k tomu přidat střídavé sprchování studenou a teplou vodou. Na podobném principu je založena i sauna, která je velmi vhodným a příjemným doplňkem zvyšování obranyschopnosti. Je však třeba připomenout, že efekt přináší pouze systematické a pravidelné otužování a závisí jen na samotném pacientovi, zda stráví zimní radovánky v pohodě, nebo již s dříve zmíněnými příznaky.

Přijít na to, že vás trápí chladová alergie, není vůbec jednoduché. Často se její příznaky mohou zaměňovat s jinými onemocněními. Pokud však máte podezření, že váš organismus přehnaně reaguje na chlad a že byste mohli být obětí alergie na chlad, obraťte se na svého lékaře. Chladovou alergii lze odhalit pomocí speciálních vyšetření – kontaktním kožním testem nebo z rozboru krve.

Podle výsledků vám pak lékař nasadí i vhodnou léčbu. Ta závisí na mnoha okolnoostí a je tedy individuální záležitostí.

Pomoci může přiměřené otužování, nepřehánět to s oblékáním a vytápěním bytu a dopřát si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Jednoduše, dělejte vše pro to, aby váš organismus nebyl příliš „vypiplanými“, ale snažte se pěstovat i určitou odolnost. Příliš senzitivní lidé by však mohly mít při otužování problémy, takže v tomto směru třeba být opatrní a řídit se doporučeními lékařů.

Diagnostika alergie na chlad

Pokud máte podezření, že touto formou alergie trpíte, můžete si to poměrně jednoduše ověřit. Na dobu pěti minut umístěte kostku ledu na vnitřní stranu Vašeho předloktí. V případě, že trpíte alergií na chlad, místo, na kterém je umístěn led, zčervená, oteče a začne svědit. V průběhu následujících deseti minut se na postiženém místě vyhodí kopřivka, která postupně zmizí.

Máte s alergií na chlad nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Alergie na chlad

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva