Sponzorováno

Migrující artritida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

 • Jednoduše řečeno, migrující artritida popisuje stav, kdy symptomy artritidy (např. bolest, otok, teplo, zarudnutí a ztuhlost v kloubu nebo kolem něj) putují z jednoho kloubu do druhého. Tedy bolest a další příznaky migrují.
 • Je charakteristické, že když dochází k migračnímu vzoru, je po určitou dobu postižen jeden nebo více kloubů, po kterém následuje období remise v těchto kloubech, když se symptomy znovu objeví v jiných kloubech (obvykle asymetrické klouby). Obvykle je nástup migrující artritidy rychlý.
 • Takže pokud vás bolí levé rameno a ustoupí a pravé rameno začne bolet, můžete mít migrující artritidu.
 • Migrující artritida může postihnout lidi s jinými formami artritidy nebo může být důsledkem vážného onemocnění. Migrující artritida se typicky vyskytuje v případech osteoartritidy, revmatoidní artritidy, dny a lupusu.

Migrační artritida je artritida, která migruje z jednoho kloubu do druhého.

Migrační artritida je artritida, která migruje z jednoho kloubu do druhého.

Co je migrující artritida?

Migrující artritida nastává, když se bolest šíří z jednoho kloubu do druhého. U tohoto typu artritidy se může bolest prvního kloubu začít zlepšovat, než ovšem začne bolest v jiném kloubu. Ačkoli migrující artritida může postihnout lidi, kteří mají jiné formy artritidy, může také vyplynout i z vážného onemocnění.

Jaké jsou formy artritidy

Artritida je hodně široký pojem, který popisuje zánět kloubu (otok). Bolest nastává, když kloubní prostor mezi kostmi oteče. K tomu může docházet pomalu po mnoho let, nebo k tomu může dojít náhle. Migrující artritida je nejčastější v případech:

 • Osteoartritida: rozpad chrupavky pokrývající kosti v kloubech
 • Revmatoidní artritida: autoimunitní porucha, při které vaše tělo napadá zdravé tkáně
 • Dna: forma artritidy způsobená nahromaděním krystalů mezi klouby
 • Lupus: zánětlivé onemocnění, při kterém váš imunitní systém napadá klouby a tkáně vašeho těla

Jak se šíří artritida

Chronický zánět je často určujícím faktorem ve způsobu šíření artritidy. U revmatoidní artritidy může destrukce kloubních tkání zvýšit riziko migrující artritidy. Chronický otok spojený s lupusem může kdykoli způsobit migraci bolesti. Pacienti s dnou často nejprve pociťují bolest z krystalizace mezi klouby na prstech na nohou, než migrují do jiných kloubů.

Nemůžete dobře předvídat, kdy se artritida rozšíří, takže je důležité zahájit léčbu co nejdříve.

Artritida způsobená nemocemi

Artritida jistě zvyšuje riziko migrující bolesti kloubů, ale to neznamená, že je to jediná příčina migrující artritidy. Revmatická horečka, zánětlivé onemocnění, je častou příčinou migrující artritidy. Tato horečka pochází ze streptokoků v krku a kromě jiných komplikací může způsobit otoky a bolest kloubů.

Další zánětlivá onemocnění, která mohou způsobit migrující artritidu, jsou:

Sponzorováno

Mezi nemoci, které tedy mohou způsobit migrující artritidu, patří revmatická horečka, fibromyalgie, lymská borelióza, hepatitida B a C a závažné bakteriální infekce. Bolest v konkrétním kloubu je často prvním příznakem, který může způsobit podezření na artritidu nebo jiný zdravotní stav. Když bolest ustane a přesune se do jiného kloubu, můžete mít migrující artritidu.

Jak zjistit migrující artritidu

Bolest je často určitě prvním příznakem, kterého si všimnete, když s vaším tělem není něco v pořádku. Bolest v konkrétním kloubu může vést k podezření na artritidu nebo jiný zdravotní stav. Když bolest ustane a přesune se do kloubu v jiné části vašeho těla, můžete mít migrující artritidu. Migrující artritida může také způsobit:

 • zarudnutí z viditelně oteklých kloubů
 • vyrážky
 • horečku
 • změny hmotnosti

Lečte bolest dříve, než migruje

Zastavení bolesti je často jedinou prioritou pro pacienty s artritidou. Ale pro skutečnou úlevu je také důležité léčit zánět, který způsobuje vaši bolest. Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je třeba klasicky ibuprofen, mohou být účinné při léčbě bolesti i zánětu. Naproxen je běžný lék na předpis používaný k léčbě otoku artritidy. Pro okamžitou úlevu od bolesti vám lékař může předepsat také topické krémy.

Včasná léčba bolesti a zánětu kloubů může snížit šance na migraci bolesti a dalších příznaků. Zastavení bolesti a léčba zánětu jsou prioritami lékaře.

Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, jsou tedy účinné při léčbě mírné bolesti a zánětu. Silné bolesti kloubů lze zmírnit injekcemi kortikosteroidů.

Životní styl dělá zásadní rozdíl

Ačkoli léky hrají klíčovou roli v léčbě migrující artritidy, změny životního stylu mohou zlepšit dlouhodobý výhled. Váš životní styl může také pomoci určit dlouhodobý výhled vašeho stavu. Zdravá strava vám může pomoci udržet váhu a snížit tlak na již tak namáhané klouby. Ideální je nemít nadváhu. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny obsažené třeba v lososu a tuňákovi může snížit zánět. Na omega 3 se zaměřte.

Cvičení může být to poslední, na co máte chuť, ale pravidelné cvičení může vašim kloubům dlouhodobě prospět. Chůze nebo plavání mohou nabídnout nejvíce výhod bez další bolesti. Zkuste chodit pravidelně plavat.

Migrující bolest řešte s lékařem

Když se příznaky artritidy rozšíří do jiných kloubů, migrující artritida může rychle zasahovat do vašeho života. Okamžitě řešte bolest tím, že si promluvíte se svým lékařem, a to i v případě, že jste nikdy předtím neměli diagnostikovanou artritidu.

Sponzorováno

Identifikace počáteční příčiny je zásadní pro úlevu od bolesti kloubů. Návštěva vašeho lékaře vás může navést na správnou cestu, jak získat zpět svůj život bez bolesti.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva