Sponzorováno

Chůze a běh naboso a zdraví – jak to je doopravdy? 4.89/5 (9)

Chůze i běh naboso jsou velmi zdravé.

Chůze i běh naboso jsou velmi zdravé.

Letním hitem ve světě jsou bosé chodníky. Pokud se i vy zujete vždy, když se jen dá, děláte dobře páteři, mozku, plochým nohám i křečovým žilám. Ale doma to neplatí. Chodníky pro chůzi naboso u nás však ještě nemáme – škoda.

Naši prapředci chodili bosí, protože jinou možnost neměli. My se obouváme i tehdy, když nemusíme. Ze zvyku, z pohodlnosti, kvůli módě. Přitom dotyk chodidla se zemí je unikátní přírodní wellness. Když kráčíte bosí po trávě, hlíně či po písku, stimulujete reflexní body na chodidlech. Ty se přes nervové dráhy spojují s různými orgány. Nervové buňky hlásí mozku ustavičně nové smyslové vjemy.

Zda je zem pod vámi měkká nebo tvrdá, teplá nebo studená, zda jsou na ní větve, kamínky, na které je třeba opatrně našlapovat, nebo je obejít. Soustředíte se na nerovnosti terénu, které vyvážejí pomocí svalů a šlach. Narovnává se vám páteř, upravuje se spadlá klenba chodidla, zlepšuje se krevní oběh. Do akce se zapojuje koncentrace a pozornost. Zabýváte se tím, po čem a jak stoupáte, soustředíte se na pohyb, vypustíte z hlavy problémy, uvolníte se a odbouráte stres.

Chůze naboso jako meditace

Meditace spojená s chůzí naboso je v Asii součástí dlouhověké kultury. Buddhističtí mniši si jí zostřují smysly a osvěžují mysl. Technika reflexních bodů patří k tradiční medicíně, i proto mnozí asijští zaměstnavatelé zřizují parky pro bosé nohy. Chtějí tak posílit kreativitu svých zaměstnanců. V Evropě se fanoušky chůze bez bot staly zejména Němci, Rakušané a Švýcaři. V turistických centrech vybudovali stovky areálů, které plní několik úkolů. Podporují zdravý pohyb, vzbuzují v návštěvnících zájem o přírodu a slouží jako originální turistické atrakce.

Bosé chodníky pro děti i dospělé

Krátké zážitkové chodníky a plochy potěší zejména děti a lázeňské hosty. Bývají dlouhé deset až sto metrů a najdete je na hřištích, školních dvorech, ve wellness centrech av lázeňských zónách. Pokud upřednostňujete delší procházky, vyberte si různé náročné turistické trasy, které měří jeden až pět kilometrů. Nejčastěji se budují z písku, hlíny, plochých kamínků, ze štěrku, z trávy, mechu, kůry stromů a pilin. Vedou místní přírodní materiály, ale využívají se i umělé potoky a jezírka. Jednou balancuje na rozhoupaném dřevěném mostě, prolézačce nebo na kladině z kmene stromu, jindy stoupáte po úlomcích kamenů. Parky se rozprostírají na kopcích i v údolích, nabízejí zážitkové stanoviště i občerstvení.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na zdravotní benefity chůze

Vyzujte se na chalupě!

Chodníky i parky se v sezóně hlídají a pravidelně udržují, takže se neporežete na rozbitém skle. V mnoha vás zorientují průvodci, někde jsou k dispozici i uzamykatelné skříňky na boty, při kterých si na závěr můžete nohy umýt. Kromě bosých turistů a běžce jejich obvykle využívají i cyklisté, kteří chtějí po náročné cyklotúře relaxovat. V česku si zatím podobné aktivity nevychutnáme, ale první vlaštovky v podobě koridorů z oblázků se již objevily i v našich lázních a wellness resortech. A klidně se vyzujte i v soukromí vaší zahrady či ne chalupě, během túry nebo na pískové, štěrkové pláži na dovolené. Máte to ve vlastních nohách. Není nic lepšího.

Chůze naboso – pomůže páteři, nastartuje mozek

K čemu je „obyčejná“ chůze naboso dobrá?

Stimulujete si reflexní body na chodidlech. Jejich masírováním uvolníte zablokované dráhy a odstraníte bolest a mnohé související zdravotní problémy.
narovnáte si páteř, trénujete rovnováhu, posilujete vazivového-svalový aparát.
Posilujete svaly chodidla, čímž se koriguje jeho chybné postavení. Vyhnete se ploché noze, HALUX, otlakům, kuřím okům.
✓ Zmírněte nebo eliminujete opakované bolesti křížové a krční páteře, kolen, kyčlí i hlavy, které souvisejí se spadlým klenbou chodidla.
Zlepší se vám krevní oběh, prokrví se cévy, což je prevence křečových žil, oteklých a unavených nohou.
✓ vydatnější prokrvení orgánů podporuje jejich lepší výživu.
✓ otužujeme si nohy i tělo, podporujete si imunitu.
Nedáte šanci plísňovým onemocněním na prstech a nehtech chodidel.
Zlepšíte si dýchání.
✓ tříbí si všechny smysly, schopnost vnímat, lépe se koncentrovat.
✓ Osvěžíte si mysl, zrelaxujete, zbavíte se stresu.
Jste empatičtější vůči přírodě a otevřenější vůči lidem.

TIP: Na nohy je super i Kneippův chodník

VIDEO: Víkend běhání na boso – stojí za puštění

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Chůze a běh naboso a zdraví – jak to je doopravdy?”

    1. […] na řešení zmíněného problému. „Používají se různé korektory, doporučuje se chůze naboso, cvičení a masáže,“ doporučuje doktor. Vyzkoušet možná i tejpování. Mrkněte na […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva