Obsah článku
Sponzorováno

Zkuste Kneippův chodník i vy.
Sebastian Kneipp – zakladatel
Slyšeli jste někdy o Sebastianu Kneippovi? Pokud ne, dovolte nám, abychom ho velmi krátce představili a s ním i jeho skvělou léčbu.
Léčba vodou začal provozovat v 19. století bavorský německý kněz Sebastian Kneipp. Právě Sebastian Kneipp trpěl tuberkulózou plic, když byl ještě na vysoké škole. V té době ještě nebyla tuberkulóza léčitelná. Jednoho dne četl knihu o tom, jak studená voda vyléčila podobnou nemoc. S velmi slabým zdravotním stavem a nadějí, že bude znovu zdravý, aplikoval na sebe Sebastian Kneipp to, co četl v knize. Vběhl do velmi studené řeky Dunaj a koupal se nahý, voda mu sahala až k jeho krku. Jedenkrát nebo dvakrát se ponořil do studené vody, oblékl se a běžel zpátky domů zahřát se. Po několika dnech relaxace se cítil příjemně zahřátý a jaksi zdravější poté, co se opět několikrát koupal ve studené vodě.
Koupání ve studené vodě řeky Donau pro něj bylo velkým úspěchem. Znovu získal zpět svoje dobré zdraví. Takže do tohoto období Kneippova života se datuje zrození Kneippovy vodní kúry. Sebastian Kneipp zemřel o mnoho později ve věku 76 let.
Kneippův chodník či Kneippova stezka
Kneippova chůze v chodníku se provádí ve dvou různých bazénech, chodnících či nějakých podlouhlých nádobách. Jedna je plná horké vody (teplota cca 38 °C) a druhá obsahuje studenou vodu (cca 10 °C). V obou chodnících jsou přírodní kameny po kterých chodíte. Střídavě tedy chodíte ve studeném bazénku a horkém bazénku. Taková hydromasáž, spojená s příjemným masážním účinkem bazénu s oblázkovým dnem (často jsou na dně černé říční kamínky), stimuluje krevní oběh a uklidňuje nervový systém. Je to velmi, velmi příjemné.
Sponzorováno
- Teplo má uklidňující účinek, činnost vnitřních orgánů se zpomalí.
- Chlad má stimulující a povzbuzující účinek a zvyšuje vnitřní aktivitu v těle.
Koupání alternativně v teplé a studené vodě snižuje stres a stimuluje tělo a mysl. Fakt je to perfektní a příjemný relax.
Říká se, že wellness začíná od nohou. Teplo uvolňuje a hlavně tónuje naše tělo, stimuluje a oživuje jeho činnost. Střídání horké a studené vody stimuluje okysličení tkáně a působí tak na tok krve, který je zdravě obnoven. Chodidla nohou jsou masírovány oblázky. Kneippův chodník můžete vyzkoušet v mnoha relaxačních a wellness zařízeních v ČR. Dá se vytvořit uměle ve 2 bazéncích. Ale na několika místech ho můžete vyzkoušet i v přírodní podobě.
Pokud provádíte tento postup denně po dobu jednoho týdne nebo dvou, ucítíte zlepšení vašeho nervového systému.
Kneippův chodník si můžete udělat i doma
Kneippovu chůzi se může provádět doma. Potřebujete jen 2 velké kbelíky, do kterých můžete dát nohy. Jeden kbelík je s teplou vodou, zatímco druhý kbelík je se studenou vodou. Dejte na dno oblázky a kamínky. Střídavě po několika minutách dávejte nohy do teplé a pak do studené vody a masírujte se kameny. Jako poslední by měla být teplá voda. Pak osušte nohy ručníkem. Pak si dejte relax na pohovce, udělejte si nějaký dobrý čaj a chvíli odpočívejte. Opakujte několikrát týdně.
Zdravotní účinky chůze po Kneippově chodníku
Zejména se jedná o tyto benefity:
- Zlepšuje imunitní systém
- Uvolňuje nervový systém
- Zpevňuje žíly
- Stimuluje energii těla
- Pomáhá při syndromu studených nohou
- Pozitivně ovlivňuje krevní oběh
- Pomáhá s prokrvením končetin
VIDEO: Kneippův chodník Agricola Jáchymov
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Relaxace a zdraví
Do Jáchymova jezdím už přes dvacet let. Vloni jsem měl problém s plísní za ušními boltci, tak pokud jsem měl při koupání možnost, používal jsem Kneipův chodník, celé tři týdny.
Dobrý den,ve článku kneippuv chodník,v odstavci kneippuv chodník si můžete udělat i doma píšete,že je důležité končit v teplé vodě,ale všude jinde píší,že ve studené….
Ano máte pravdu, v tom se různé zdroje liší.
Pokud ukončíte proceduru studenou vodou, tak to vede k reaktivní hyperemii, tj. ke zvýšení krevního oběhu v důsledku studeného podnětu. Což je fajn.