Sponzorováno

Tabata zpevní celé tělo a zlepší kondičku 4.88/5 (8)

Tabata zpevní celé tělo a zlepší kondičkuTabata je mnohem více než jen nový systém intervalového tréninku. Cvičit ji můžete kdekoliv se vám zlíbí. Tabata zlepší fyzickou kondici a zpevní celé tělo. Propracované intervalové cvičení zrychlí metabolismus, který bude spalovat ještě dlouho po ukončení tréninku. Pokud nemáte chuť zavírat se do fitka, posilujte venku.

Pokud nemáte vztah k železu, cvičte s vlastní hmotností. Vytváří odpor, kterým si procvičíte břicho, nohy či ruce. Název dostala Tabata podle svého objevitele, japonského profesora Izumiho Tabata. Ten vymyslel spolu se svými spolupracovníky systém cvičení pro reprezentační rychlobruslaře. Nová metoda měla zefektivnit jejich výkony. Po krátkém čase se ukázalo, že sportovci, kteří cvičili čtyřikrát do týdne po čtyři minuty podle Tabatovho plánu, dosáhly výrazně zlepšení aerobní kondice oproti sportovcům, co ve stejnou dobu trénovali hodinu, ale méně intenzivně.

Po čase se začala Tabata těšit velké popularitě po celém světě a své místo má už i v Česku a na Slovensku. Trenéra Viléma Eichoffa si tabata našla sama, přímo ve fitcentru. Spolu se skupinou nadšenců si ji zacvičil už i ve vyhlídkové věži ve výšce osmdesát metrů nad Dunajem.

Otázky a odpovědi ohledně Tabaty

Tabata patří k intervalovým tréninkům. Kolik fází má cvičení a po jakém čase se mění stanoviště a cviky?
Skládá z osmi sérií. V každé se dvacet sekund cvičí a deset odpočívá. Celý interval trvá jen čtyři minuty. Během cvičení se snažíme trénovat naplno. Intenzitu, kterou má pohyb na jednotlivých stanovištích, se dá přirovnat k sprintu. V rámci dvaceti sekund se snažíme udělat co nejvíce opakování.

Lze do tréninku zařadit jakékoliv cviky nebo je sestava přesně předepsána?
Do tréninku můžeme zapojit všechny druhy cviků. Nejlepší jsou samozřejmě komplexní, vícekloubové jako například dřepy, vzpěry a podobně.

Je Tabata vhodná i pro začátečníky a nenudí potom profesionální sportovce?
Tabata patří k náročnějším formám tréninku. Někteří sportovci se jí věnují dvakrát do týdne. Právě takto zvolená zátěž přináší vynikající výsledky. Určitě je však vhodná i pro lidi, kteří déle nesportovali.

Sponzorováno

Může ji cvičit kdokoli, pokud je fit ze zdravotní stránky, stupňovat si zátěž a pozorovat, jak se zlepšuje? Může ji cvičit kdokoliv a kdekoliv?
Jde o jednu z najpřizpůsobivějších forem intervalového tréninku. Tabata můžeme cvičit v posilovně, ve fitcentru nebo i venku. Ve fitku využíváme stepper, činky, ale i jednotlivé stroje, například lavici, na níž se cvičí převážně tlak vleže či přítahy. Při venkovním tréninku využijeme zejména hmotnost vlastního těla.

Na internetu se lidé chlubí svým Tabata skóre. Co se dá výslednou číslicí srovnávat?
Představuje počet opakování v nejslabší z osmi sérií intervalu. Pokud například děláte dřepy a zvládnete je postupně patnáct, šestnáct, patnáct, dvacet, čtrnáct a v posledních třech sériích opět po šestnáct, vaše skóre je čtrnáct. V následujícím tréninku může jeho hodnota klidně stoupat. Skóre je však spíše záležitost crossfitu, v Tabatě se využívá pomálu.

TIP: Zkuste i kruhový trénink

Jaký je základní rozdíl mezi Tabata a crossfitem?
Tabata se skládá z osmi sérií po čtyři minuty. Pro trénink crossfitu jsou charakteristické tři cviky s daným počtem opakování. Cvičenci se je snaží odcvičit za co nejkratší dobu.

Popularita Tabata stoupla v létě. Cvičili jste ve vyhlídkové věži nad bratislavským mostem SNP, na Slavíně, v divadle, v Praze … Může na tyto akce přijít kdokoliv?
Vždy mě lákalo dělat něco jiného a šanci jsem dostal právě v létě na bratislavské pláži. Vytvořila se tam perfektní skupina lidí a bylo mi líto, když se komunita rozpustila. Tak jsem začal organizovat cvičení na neobvyklých místech, jako například Slavín, vyhlídková věž UFO nebo v divadle. Myslím si, že cvičení je opravdu pro všechny, kteří mají rádi sport.

Budete pokračovat i v zimě?
Určitě! Tabata toužím cvičit na všech možných i nemožných místech. Mám jedno vysněné – chci cvičit Tabata v jeskyni.

A něco dalšího ke čtení

VIDEO: Cvičení Tabata

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Tabata zpevní celé tělo a zlepší kondičku”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva