Sponzorováno

Chůze a zdraví – proč je tak super a kolik spálíte kalorií? 4.91/5 (11)

Choďte - čím více, tím lépe

Choďte – čím více, tím lépe

Možná patříte k lidem, kteří mají problém věnovat se pravidelně nějaké pohybové aktivitě. Zejména pro ty pohodlnější, kterým se nechce chodit do posilovny, je chůze vynikající možností, jak začít. Kromě toho je vhodná i pro lidi s nadváhou či obezitou, protože nezatěžuje klouby až tak, jako například běh. Mezi její největší výhody patří, že se jí můžete věnovat zdarma a téměř kdekoliv, sami, nebo s někým. Proč tedy nezačít ještě dnes?

Chůze pro zdraví a krásné i zdravé tělo

Chůze má řadu zdravotních pozitiv. Mezi ty nejpodstatnější patří, že:

  • posiluje srdeční činnost
  • zlepšuje okysličování těla (čímž zpomaluje tvorbu vrásek či zlepšuje paměť)
  • snižuje hodnoty krevních tuků a spaluje tělesný tuk
  • zvyšuje hustotu kostí
  • udržuje tvorbu hormonů, které brání úbytku svalů doprovázející stárnutí a nečinnost

NÁŠ TIP: Začít s pravidelnou chůzí mohou lidé například na letní dovolené a pak si tento návyk udržet po celý rok.

Čím více, tím lépe

Některé studie doporučují ujít denně 10 000 kroků, což představuje asi sedm kilometrů a 80 až 100 minut chůze, přičemž v současnosti dospělý člověk projde o své vůli v průměru denně jen kolem 1500 metrů. Připomíná, že aby chůze měla zdravotní přínos, musí mít určitou intenzitu. Měla by být svižná tak, aby se při ní dalo konverzovat pouze s lehkým zadýcháním. Záleží na věku a kondici, chůzi si jako nenáročný sport mohou zvolit i lidé, kteří nikdy nesportovali, diabetici či těhotné ženy.

Na technice chůze opravdu záleží

Chůze by měla trvat minimálně 20 minut, průměrně 40 minut každý den, alespoň třikrát za týden. Dávku je vhodné rozdělit na dvě etapy. Chůze by měla být plynulá, to znamená dělat stejně dlouhé kroky, našlapovat na patu a chodidlo zvedat směrem ke špičce palce, hlava a trup mají být vzpřímené, ruce by měly sledovat rytmus chůze, dýchání má být hluboké. Denní limit chůze si člověk může splnit i v množství menších dávek, po návratu z dovolené je možné začít chodit do práce pěšky. Kdo jezdí veřejnou dopravou, může vystoupit o pár zastávek dříve a zbytek dojít.

Pro akčnejší je zde nordic walking

Oblíbenou variantou je nordic walking, který zapojí do pohybu celé tělo, a je tak ještě účinnější než běžná chůze. Pokud člověk s hmotností 90 kilogramů vydá při rázné chůzi 400 kcal za hodinu, tedy zhruba šestinu průměrného denního příjmu, při chůzi s holemi, pokud má správnou techniku, je tento výdej o 30 až 40 procent vyšší. Při této intenzitě svaly spalují přednostně tuk, což je optimální pro zdravé hubnutí.

I pes může pomoci

Motivaci k chůzi zvýší spolehlivě pes. Kdo má psa, musí s ním denně chodit na vycházky. Pokud uvažujete právě nad takovým společníkem, poraďte se s odborníkem o vhodném výběru. Ne všechny rasy oblibě stejný typ a množství pohybu. Pro zlepšení kondice je také dobré vydat se na vycházku se zátěží, například s batohem, a vybavit se krokoměrem – člověk si stanoví cíl, kolik chce projít, a soutěží sám se sebou.

Sponzorováno

TOP benefity chůze pro naše zdraví

Mrkněte na další benefity, které může mít chůze na naše zdraví:

Chůze jako podpora pro mozek

Jen 2 hodiny chůze do týdne dokážou snížit riziko mrtvice či jiných problémů souvisejících s lidským mozkem. Američtí vědci zjistili, že jakékoliv cvičení (a zejména i chůze) vede mozek k vytváření nových mozkových buněk. Pro relaxaci a odpočinek vašeho mozku není nic lepšího než několikaminutová chůze. Jeden z výzkumů ukázal, že krátké přestávky mají omlazující účinek na mozek – posilují míru pozornosti.

Chůze pro lepší paměť

Chůze aplikována 40 minut třikrát týdně mohou hrát důležitou roli na tu část mozku, která se zabývá plánováním a pamětí. Jak je to možné? Kardiovaskulární cvičení vede k lepšímu průtoku krve do mozku spolu s kyslíkem a živinami. Jedna nedávná studie ukázala, že u starších lidí, kteří chodili 40 minut denně třikrát týdně, se zvýšil objem části mozku „hipokampus“. Tato část je důležitou součástí mozku člověka a hraje významnou roli při konsolidaci informací z krátkodobé paměti do dlouhodobé paměti a prostorové orientace.

TIP: Chůze a hubnutí – jděte po svých a zhubnete

Chůze může zlepšit náladu

30-minutová chůze každý den může pomoci zredukovat symptomy deprese o více než 36%. Jedna studie z kalifornské univerzity ukázala, že čím více kroků člověk udělá během dne, tím lepší může být jeho nálada. Proč? Chůze uvolňuje přírodní protibolestivé endorfiny do těla, což je jedna z emocionálních výhod chození.

Chůze pro delší život

45 minut svižné chůze jednou týdně vám může přidat až 2 roky života. Nedávný výzkum z Michiganské univerzity ukázal, že u těch, kteří pravidelně cvičí ve svých 50-tých a 60-tých letech, je o 35% menší pravděpodobnost úmrtí během následujících osmi let.

Chůze a hubnutí

Každodenní hodinová chůze může snížit riziko obezity až o polovinu, přičemž svižná 30minutová chůze dokáže spálit až 200 kalorií. Na druhou stranu chůze posiluje svaly na vašich nohou a břišní svaly.

Chůze jako podpora pro srdce

30 až 60-minutová chůze provedena co nejvíce krát týdně může drasticky snížit riziko srdečních onemocnění. Chození účinně zlepšuje krevní oběh, díky čemuž se snižuje krevní tlak a posiluje srdce. Jedna studie z Colorada zjistila, že u žen po menopauze, které chodily cca 2 až 3 kilometry denně, se snížil krevní tlak až o 11 bodů do 24 hodin. Také u žen, které chodily 30 minut denně, se snížilo riziko mozkové příhody až o 20%.

Přečtěte si také na toto téma:

VIDEO: O chůzi a zdraví

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva