Sponzorováno

Cvičení na ploché nohy – jak na to? 4.87/5 (31)

Cvičení na ploché nohyAčkoliv se může na první pohled zdát, že jde o banální problém, ploché nohy mohou dospělým nadělat spoustu nepříjemností. Zatímco u dětí se dá tento problém napravit, u dospělých může dojít až na hranici nevyléčitelného stadia. Takový člověk pak kráčí životem s velkými bolestmi. Plochá noha je deformita, při které se snižuje podélná nebo příčná klenba, případně obě najednou. Může vznikat v každém věku a vede k potížím, které snižují schopnost pacienta snášet především statické zatížení.

Plochá noha může být vrozená a získaná

Získaná plochá noha vzniká až v průběhu života – v důsledku kostních, vazivových nebo svalových poruch. Většinou se vyvíjí na normální, zdravé noze, někdy do ní vyústí dětská plochá noha. Prvním stupněm je přetížená, unavená noha. Ve druhém stupni se při zatížení již objevuje pokles klenby. Při dalším zhoršení dochází k třetímu stupni, kdy je klenba zploštělá, ale ještě je možné modelovat ji zpět do normálního tvaru. Nakonec může nastoupit fixovaná deformita, kterou již nelze ani pasivní napravit, což odpovídá čtvrtému stupni onemocnění.

Problémy, které plochá noha může způsobovat

Obtíže, které plochá noha pacientovi způsobuje, se nejdříve projevují únavností až bolestmi v kotníku, ale také v holeni a křečemi v lýtkách. Objevují se otoky. Jelikož chůze není elastická, bolestivé bývají i výše klouby a páteř.

Plochá noha je často kombinována s křečovými žilami dolních končetin, což celý stav jen zhoršuje. Obzvláště závažná je plochá noha u revmatoidní artritidy. Jsou při ní totiž postiženy všechny faktory – kostní, vazivové i svalové a vyvíjí se těžká deformita. K závažným stavům může vést i úraz kostí nohy – zejména kostí paty.

Léčba plochých nohou

V převážné většině případů se plochá noha dospělých léčí konzervativně. Důležitá je správná obuv, dostatečně pevná s dobrým vedením paty, ne příliš vysoký podpatek – maximálně 3 až 4 centimetrový. Důležité je i vytvarování stélky. Podélnou klenbu třeba podepřít vhodnými vložkami, které jsou vyrobeny buď sériově nebo individuálně podle otisku nohy. Při pokleslé příčné klenbě se používají vložky s metatarzálních srdíčky – vyklenutí uprostřed přední části chodidla. U těžších deformit je nutná celková úprava obuvi, až ortopedické boty.

Důležitou součástí léčby je pravidelné cvičení nohama, udržování hybnosti kloubů. V dospělosti se sice samotným cvičením vrátit plochá noha do normálního tvaru vrátit nedá, cvičení však má význam pro udržení celkové kondice nohou. Fyzikální terapie, jako vodoléčba, či elektroléčba má také jen pomocný, doplňkový význam.

Podobně jako protiotokové a protizánětlivé masti. Operační léčba se při ploché noze využívá pouze výjimečně, u pacientů, kterým vůbec nezabírá konzervativní řešení.

Samozřejmostí má být úprava životosprávy, aby měl pacient přiměřenou hmotnost. Každé kilo navíc zbytečně zatěžuje nemocné nohy a zhoršuje stav. Zhruba pět pacientů ze sta má takové problémy s plochými nohama, že se to odráží na jejich schopnosti pracovat.

Cvičení proti plochým nohám

Podívejte se na cvičení proti plochým nohám:

1_0

„MLÝNEK“

Sedíme na zemi, dolní končetiny jsou natažené, kroužíme nohama v kotnících oběma směry.

 

2_1

„UCHOPENÍ I.“

Vsedě na zemi, kolena jsou pokrčená, chodidla na zemi. Shrnujeme zatížený ručník prsty nohou pod chodidla. Paty nezvedáme ze země, prsty před uchopením ručníku rozevřeme.

Sponzorováno

 

3_1

„UCHOPENÍ II.“

Vsedě na zemi, kolena pokrčená. Prsty nohou uchopit drobné předměty různých tvarů (kuličky, tužky, kostky atd.) a přenášíme je z jedné hromádky na druhou, nebo podáváme předměty prsty jedné nohy pod prsty druhé.

 

4_1

„HOUSENKA“

Vsedě na zemi, kolena pokrčená, chodidla na zemi. Skrčené prsty přitiskneme k zemi a paty přitáhneme co nejblíže k prstům. Prsty natáhneme dopředu a pohyb opakujeme.

 

5_1

„MALÍŘ“

Vsedě na zemi, dolní končetiny jsou natažené. Napnutá špička se posunuje po přední ploše nohy až ke kolenu. Při cvičení je třeba vyklenout nárt. Střídáme obě nohy.

 

6_0

„Smetáček“

Vsedě na zemi, kolena jsou pokrčená, chodidla na zemi (asi 20 cm od sebe). Skrčené prsty posouváme po zemi k sobě, pak je uvolníme do původní polohy.

 

7

„Mističky“

Vsedě na zemi, kolena jsou pokrčená, šlépěje přitisknuté k sobě. Nohy posouváme dopředu, prsty i paty udržujeme co nejdéle pospolu.

 

 

8_0

„VÁLEČEK“

Vsedě na zemi, mezi šlépěje uchopíme míč a poválíme ho. Děláme tím současně masáž chodidel.

 

 

9_0

„Bubeníček“

Vsedě na zemi, kolena jsou pokrčená, šlépěje na zemi. Vtočte špičky dovnitř, zvedneme paty, nárty protlačíme dopředu. Cupkat prsty dopředu.

 

 

10_0

„OKÉNKO“

Vstoje na špičkách, nohy jsou vedle sebe, prsty pevně přitiskneme k zemi. Vnitřní kotníky oddalujeme od sebe bez změny místa šlépěje.

 

 

11_0

CHŮZE NA patách

špičky přitom směřují dovnitř, paty směřují ven.

 

 

12_0

CHŮZE NA špičkách

špičky opět směřují dovnitř, paty směřují ven.

 

 

Co si dále o plochých nohách přečíst?

TIP: Ploché nohy mohou způsobit syndrom tarzálního tunelu

VIDEO: Jak na ploché nohy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva