Bez pohybu to nejde – pohybem ke zdraví 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Bez pohybu to nejde - pohybem ke zdravíMožná si ještě z dětství vzpomínáte na staré známé vtipné přísloví „sportem k trvalé invaliditě“. Těmito slovy zvykli rodiče nebo prarodiče komentovat každou novou modřinu nebo čerstvě odřená koleno. A přestože jsme jim tehdy našimi menšími i většími zraněními způsobovaly starosti, určitě těmi slovy nemysleli, že bychom neměli sportovat, respektive cvičit, vůbec. A měli pravdu. Podle více vědeckých studií totiž ve skutečnosti platí „sportem k trvalému zdraví“. Samozřejmě, nemluvíme o vrcholových sportovních výkonech. Podle fyzioterapeutů úplně stačí 30 minut středně intenzivního cvičení pětkrát v týdnu. Pokud si nedokážete najít ani tu půlhodinku, jednoduše si ji rozdělte do tří desetiminutových bloků a můžete cvičit i v práci. Pokud si stále neuvědomujete, jaké je hýbání se důležité, čtěte dále.

Lidské tělo je stvořeno pro pohyb

Organismus člověka potřebuje pohyb od své přirozenosti. Naši pravěcí předkové žili po tisíce let aktivním způsobem života – neustále chodili, lovili a sbírali potravu. Odborníci však o tom nemluví jako o nějakém cvičení – byl to prostě život. Dnes se věci mají jinak. Většina dospělých a dětí žije virtuální životy před televizí nebo počítačem a má minimum pohybu. Auta a městskou hromadnou dopravu využíváme i na několik stovek metrů a za pěkného počasí.

Mohli bychom oponovat, že život se neustále mění a dnešní člověk mě jiné starosti než jeho předek z paleolitu, faktem však zůstává, že potřeby organismu se za ty roky až tak nezměnily a nedostatek fyzické aktivity má vážné důsledky. Pravidelný pohyb nás chrání před nemocemi hned několika způsoby, ale hlavně zabraňuje oxidativnímu poškození a zánětu – tedy hlavním mechanismem odpovědným za většinu moderních degenerativních onemocnění. To vysvětluje, proč je u lidí vedoucích převážně sedavý způsob života přibližně dvakrát vyšší riziko srdečních onemocnění a vyšší riziko prakticky všech moderních degenerativních nemocí.

Sponzorováno

Pohyb jako prevence i terapie

Pohyb se jako doprovodná terapie nebo rehabilitace využívá od nepaměti. Zmínit bychom mohli obyčejné procházky v přírodě, plavání, jógu, kterou si pochvaluje stále více lidí, populární cvičení pilates, ale i hipoterapie na koni, akvaaerobik a mnohé jiné. Pohyb je však neméně důležitý jako prevence – tedy ještě před tím, než vás nějaké onemocnění – nebo jeho následky – začne trápit.

Podle průzkumů můžete díky pravidelné fyzické aktivitě předcházet více než dvaceti druhům onemocnění včetně infarktu, cukrovky 2. typu, rakoviny, bolestí zad, osteoartritidy či depresi. Je to celkem logické, když si uvědomíme, že při cvičení se do těla uvolňují mnohé účinné látky jako například endorfiny, tedy hormony štěstí, či chondroitin, který je základní stavební strukturou mezibuněčné hmoty chrupavky a patří k lékům, které příznivě ovlivňují průběh osteoartritidy.

Jak jsme již zmínili, stačí pár minut denně lehčí aktivity jakou je chůze, cyklistika nebo zahradničení. I takové jednoduché aktivity zařazeny do denního režimu pomáhají udržovat zdravou váhu, podporují správný metabolismus a zlepšují spánek. A pokud by to šlo, hýbejte se venku. Trávení času venku snižuje stres, zvyšuje hladinu vitamínu D a přináší radost ze spojení s okolním světem.

Sponzorováno

Stále si myslíte, že to jde i bez pravidelného pohybu?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva