Sponzorováno

Jóga – lék proti stresu a bolesti zad 4.81/5 (26)

Jóga a zdraví

Jak bojovat se stresem? Jak zůstat v pohodě a nedovolit každodenním starostem, aby vliv na naši psychiku a tělo víc než je to nutné? Naštěstí existuje jóga, která tento nešvar moderní doby dokáže zvrátit.

Stres číhá všude

Stres je všude kolem nás a je těžké se mu úplně vyhnout. Zažíváte stres nejen v práci, ale i doma a často můžete mít pocit, že jste povinnostmi a úkoly přímo zavaleni. Zátěž se brzy projeví ve zvládání a organizování chodu domácnosti, každodenních starostí a vyřizování osobních záležitostí. Míra únosnosti i reakce na stres je, jak víme, u každého člověka zcela jiná. Stres dokonce pociťují i děti. Nejvíce však reagujeme na stres ze vztahů – partnerských, manželských, mileneckých, pracovních a jiných.

Jak se stres projevuje?

Jakmile máte pocit, že jste přímo zavaleni požadavky, starostmi a úkoly, tělo se začne plnit tzv. těžkou energií. Tu vytvářejí nepříjemné pocity a emocionální stavy, např. strach, napětí, hrůza, panika, tíseň, nedůvěra, úzkost, deprese. Vlna negativních emocí aktivuje organizmus a vy cítíte tíhu v oblasti žaludku, pocit na zvracení, bolest v podbřišku, knedlík v krku, sucho v ústech, třes rukou nebo dokonce v celém těle. Postava se začne Chula, svaly břicha i zad povolí, celá páteř se sesune a tělo se nahrbí.

Sponzorováno

Kde se stres usazuje?

 • Na zádech – bedra a spodní část zad
 • Na krku – v oblasti ramen a šíje
 • mezi lopatkami

Nepříjemné projevy stresu

 • Bolesti zad a kloubů
 • Bolesti hlavy, migrény
 • žaludeční problémy
 • Problémy s vyprazdňováním (zácpa, průjem, nadýmání)
 • Problémy se spaním a další

Co dokáže jóga?

Jóga v klasické podobě dokáže zvrátit vliv stresu na vaši psychiku a také vás naučí stresové situace lépe zvládat. Cvičením jógy postupně vrátíte tělu jeho přirozenou pohyblivost. Držet-ne těla bude pro vás rázem nenucené a přitom pohodlné. Naplníte tělo zdravím a mysl poho-dou. Účinky poznáte nejen vy, ale i vaše okolí. Tělo se vám napřímí, obličej rozjasní, bolesti zmizí a napětí se uvolní. Dokonale si vyčistíte mysl i duši. A to za to stojí, nemyslíte?

Co si dále na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Jóga pro začátečníky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jóga – lék proti stresu a bolesti zad”

  1. […] je duševní odpočinek a pohoda: meditujte, cvičte jógu, vzdělávejte […]

  2. […] jeho životu jiný náboj a rozměr. Také cvičení může navodit pocit spokojenosti, například jóga, ale i tanec. Pokud někdo vede činorodý život, většinou se tolik nesoustředí na své […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva