Švihadlo – pro zdraví, zlepšení fyzičky i hubnutí 4.91/5 (35)

Sponzorováno

Švihadlo - pro zdraví, zlepšení fyzičky i hubnutíNestíháte chodit do posilovny nebo vám vadí cvičení v kolektivu? Raději si zacvičíte doma? Víte, jak rychle zlepšit svou fyzickou kondici v krátkém čase a připravit se tak na letní sportovní aktivity?

Švihadlo pomůže!

Velice jednoduše a levně – se starým známým švihadlem! Švihadlo není jen pro malé děti nebo pro boxery, navrátí zpět do kondice každého! Se švihadlem provádíte nejen vytrvalostní trénink, ale zároveň zlepšujete svou koordinaci a sílu. Navíc můžete skákat kdykoliv a kdekoliv – nejlepší fitness doma!

Již 15 minut skákání denně stačí na to, aby se tělo dokázalo srovnat. Procvičíte všechno základní svalstvo, včetně hlubokých svalů, zpevníte svaly kolem páteře, což bude mít za následek lepší držení těla, pneumatiky kolem břicha a pasu začnou mizet. Navíc je toto cvičení aerobní – spaluje kalorie rychlostí blesku a váš zkrácený dech se prohloubí. Schody a kopce vám již problémy dělat nebudou! Skákání také zbystří smysl pro rovnováhu a kooordinaci pohybů. A v naší hektické době je to také výborný prostředek proti stresu.

Skákání přes švihadlo je jedno z nejefektivnějších cvičení na světě.

Skákání přes švihadlo je jedno z nejefektivnějších cvičení na světě. Zdroj: VitalikRadko / depositphotos.com

Jak správně cvičit se švihadlem?

Ideální švihadlo má pohodlná protiskluzová madla a jeho délku vyberete tak, že vám přeložené švihadlo na půl bude sahat do úrovně hrudníku. Je možné si vybrat z mnoha barev a materiálů, včetně zabudovaných počítadel spálených kalorií. Neméně důležitý je i výběr cvičebního povrchu – i když skákat se dá prakticky kdekoliv, tvrdé povrchy, jako je asfalt a beton, nejsou příliš vhodné. Dochází k velkým otřesům v kloubech. Nejlepší jsou měkké podlahové krytiny nebo trávník.

Kdy je nejlepší skákat se švihadlem?

Určitě ráno. Skákat s plným žaludkem není nic příjemného. Kromě toho, ranním cvičením nastartujete krevní oběh, zrychlíte metabolismus a spalování tuků. Pokud jste začátečník, jděte na to pozvolna. Úplně vám postačí 50 přeskoků ve dvou sériích, abyste prostřídali obě dvě nohy. To vám zabere zhruba 5-10 minut, a proto jsou již jakékoli další výmluvy zbytečné.

Jak si vybrat to správné švihadlo?

Správná délka je opravdu základ. Stoupněte si do středu švihadla oběma nohama a jeho konce byste měli mít ve výšce ramen.

Nezapomeňte se protáhnout

Pokud teprve začínáte cvičit, nezapomínejte se vždy protáhnout a rozehřát krátkým strečinkem. Rozhodně to hned ze začátku nepřehánějte a nepřepínejte své síly. Skákejte jen tak dlouho, jak vám to bude příjemné a další minuty přidávejte až po několika dnech, kdy cítíte, že se vaše fyzická kondice zlepšuje. Zároveň nejprve začněte s jednoduchými skoky a až později přejděte ke složitějším prvkům.

Sponzorováno

Pro koho švihadlo raději ne?

O používání švihadla jako prostředku hubnutí by měly předem poradit s odborníkem všichni lidé s problémy oběhového systému a klouby. Je třeba si také uvědomit, že skákání je fyzicky náročné a pokud nemáte absolutně žádnou kondičku, těžké začátky vás neminou. Brzy však sami uvidíte, že stálo za to je překonat.

Jaké jsou další benefity skákání pře švihadlo?

1. Perfektně spálíte kalorie

Velmi málo cvičení pálí kalorie tak, jako skákání přes švihadlo. Dokonce i skákání s velmi mírnou rychlostí spaluje 10 až 16 kalorií za minutu. Zkuste třeba skákat tři desetiminutové cykly a za půl hodiny se podíváte na zoubek až 480 kaloriím. Podle Science Daily je 10 minut přeskakování švihadla ekvivalentní běhu téměř 2 kilometrů (1 míle).

2. Super na rovnováhu i rychlost

Chcete mít „lehčí na nohy?“ Přeskakujte švihadlo každý den po dobu několika minut. V podstatě přeskakování švihadla zlepšuje vaši rovnováhu a rychlost / koordinaci tím, že se vaše mysl soustředí na vaše nohy. Třeba boxeři to vědí. Proč si myslíte, že skákání přes švihadlo je oblíbeným cvičením pro nejlepší boxery na světě?

3. Zvyšuje hustotu kostí

Mírný dopad při tomto skákání zvyšuje hustotu kostí. Otřesy na kloubech nejsou tak silné jako při běhu, protože dopad každého skoku je absorbován oběma nohama. Nejnovější studie ukazují, že jednoduché skákání přes švihadlo je jedním z nejlepších cvičení ke zlepšení hustoty kostí.

4. Je to dobré pro váš mozek

Věděli jste, že aktivity s jak fyzickými, tak mentálními nároky (jako třeba tancování nebo skákání přes švihadlo) mají lepší dopad na kognitivní fungování než samotné cvičení (například běžecký pás nebo stacionární kolo)? Ukázalo se, že nejlepší trénink pro zdraví mozku zahrnuje koordinaci, rytmus a strategii. Zkuste třeba nějaké triky při skákání přes švihadlo. Ukázalo se, že je to opravdu dobré pro váš mozek.

5. Dostupnost

Ze všech mnoha sportů, je skákání přes švihadlo jedním z nejdostupnějších. Potřebujete vlastně jen švihadlo a nic víc. Na trávě můžete skákat i bosky.

Švihadlové zajímavosti

  • Skákání přes švihadlo má skutečně bohatou historii. Znali ho už dokonce ve starověkém Egyptě.
  • Zpočátku na něm skákali výlučně muži. Postupnými změnami v oblékání se k nim ale postupně přidružily i ženy.
  • Rekordmanem ve skocích přes švihadlo je podle Guinessovy knihy rekordů Američan Frank P. Olivieri. Ten na něm dokázal skákat až neuvěřitelných 32 hodin.

Přejeme spoustu zábavy a skvělou fyzickou kondici!

TIP: Znáte fitness pomůcku Fitness-berry?

VIDEO: Skákání přes švihadlo pro začátečníky

VIDEO: Skákání přes švihadlo (pro začátečníky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Švihadlo – pro zdraví, zlepšení fyzičky i hubnutí”

    1. Marcela napsal:

      Dobrý den,prosím o radu .Jsem po endoproteze levé kyčle,skákání přes švihadlo mě baví,ale nevím,jestli to není velká zátěž na umělý kloub..Je mi 54 let,vážím 80kg..Díky za odpověď.Marcela

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva