Sponzorováno

Nepřehánějte to s kávou. Co její nadměrné množství způsobuje? 4.59/5 (27)

Co se stane, když budete pít hodně kafe nebo nápojů s kofeinem?

Co se stane, když budete pít hodně kafe nebo nápojů s kofeinem?

Káva je nápojem, který je oblíbený po celém světě. A to nejenom pro její chuť, ale také proto, že obsahuje kofein. Jeden ze známých přírodních stimulantů, bez kterého si některé z vás nedokážou život ani představit. Kdy se kofein hodí?

  • Když se potřebujete probrat po bujaré noci
  • Když potřebujete nakopnout
  • Když klesá vaše fyzická i psychická výkonnost

Pozor však na to, když pijete kávy více než dost. Nejenom, že efekt kofeinu bude stále menší. Objevit se mohou i zcela jiné problémy, které jsou s nadměrným pitím kávy spojené. O jaké problémy se jedná?

1. Výbušnost

Také vám přijde, že se vaše chování postupně mění? A to tak, že jste v mnoha situacích výbušnější, než jste byla dříve? Tedy že v některých případech až přehnaně reagujete s nadměrnou dávkou emocí? Pokud ano, možná je nutné tyto problémy přisoudit právě kávě. Tedy právě kofeinu. Ten mezi své stimulační vlastnosti řadí i to, že podpoří činnost nervového systému. A to vede také ke zvýšené hormonální produkci.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Dvojice hormonů, jejichž hladiny se zvyšují, je dopamin a také adrenalin. A právě vlivem toho můžete reagovat přehnaně, a to i na drobnosti. Snižte příjem kofeinu a uvidíte, že budete opět reagovat tak, jak je to správné.

2. Špatné spaní

Je to celkem pochopitelné. Úkolem kofeinu je to, aby vás probral a nakopnul. Tedy aby eliminoval vaši únavu. Už z toho důvodu není doporučováno dávat si šálek kávy před spaním, jelikož vlivem toho se mohou objevit potíže s usnutím. To ale neznamená, že když budete pít kávu nejpozději odpoledne, že se bez problémů vyspíte. Připomeňme to, že kofein hladiny hormonů nejenom zvyšuje, některé naopak snižuje.

Konkrétně je to hormon melatonin, který je pro spánek velmi důležitý. Pokud ho máte méně, než vaše tělo potřebuje, je celkem jasné, co se stane. Budete mít problémy se spánkem. Omezte množství kofeinu a konečně se budete moci bez problémů vyspat.

3. Návštěvy toalety

Kofein je nejenom účinným stimulantem. Má také močopudné účinky. To je o něm všeobecně známo a také je na to v souvislosti s ním i upozorňováno. Pokud budete mít příliš kávy a tedy do svého těla dostávat nadměrné množství kofeinu, bude to znamenat, že si musíte zvyknout na pravidelné návštěvy toalet. Jeho močopudné účinky mohou způsobit, že půjdete třeba i každou hodinu. A to i přesto, že ostatních tekutin zase tolik nevypijete.

Nejenom, že se pro vás daný stav stane až otravným. Nezapomínejte také na to, že nadměrné pití kávy může v extrémních případech způsobit i dehydrataci. K tomu může dojít ve chvíli, kdy během dne pijete v podstatě jenom kávu a žádnou vodu. A že je káva složena z vody není argument, který by v tomto stavu obstál.

Sponzorováno

4. Náhlé pocity únavy

Nejenom, že když máte kávy příliš, tak na vás kofein už v podsadě nemusí zabírat tak, jako na člověka, který jinak kávu nepije. Zapomínat nelze ani na to, že se mohou z ničeho nic objevovat také pocity únavy, které vás znenadání přepadnou a vy hledáte cestu, jak z nich ven. Nejenom, že byte neměli hledat východisko v další kávě, ale také byste své tělo přemáhat. Vhodné je si odpočinout a tak svému tělu ulevit. A jak podobným stavům předcházet?

  1. Pijte kávu, která bude spíše slabší
  2. Kávu si dopřávejte po jídle
  3. Dejte si šálek nikoliv ze zvyku, ale až když ho budete potřebovat

5. Problémy se zácpou

Skutečně je to tak. Káva totiž výrazně negativně ovlivňuje střevní mikroflóru, jelikož působí na organismus kyselým vlivem. A právě toto působení má vliv primárně na to, že stolice výrazněji houstne a může se objevovat také zácpa. Pokud jí trpíte, je problém nejenom v jídle, ale právě v tomto nápoji.

Že je to pravdivé tvrzení, to mohou potvrdit třeba i rady spojené s léčbou průjmu. Při něm je káva doporučována, a to právě z důvodu, že má vliv na zahuštění vaší stolice.

Jestliže máte s vyměšováním problém a vždy jste ho hledali jenom v jídle, zkuste se zaměřit na hledání příčin také v nápojích. Tedy konkrétně v jednom jediném, kterým je právě ona káva. Postupným snižováním dávek kávy se vaše zažívání může opět dostat do normálu.

6. Zažloutlé zuby

Všechna výše zmíněná negativa měla společná to, že se týkala hlavně vašeho zdraví. Na závěr je dobré říci, že nadměrné pití kávy může mít vliv také na vaši krásu. V tomto případě je jedno, zda se jedná o kávu klasickou, nebo tu bez kofeinu. Problémem zde není nic jiného, než barva tohoto nápoje. A ta je černá. Nejenom, že když se polijete, jenom těžko danou skvrnu zamaskujete.

Hlavním problémem je to, že nadměrné pití kávy má velký negativní vliv na vaše zuby. A to v tom smyslu, že se může postupně ztrácet jejich dokonalá a přirozená bělost. Vlivem pití kávy zuby postupně žloutnou. A to už vaši krásu může ovlivnit celkem výrazně.

Proto doporučujeme kávu nejenom omezit, ale po každém pití si zuby raději vyčistit. A jestliže už vaše zuby ztratily svou dokonalou bělost, je nejvyšší čas na to, abyste realizovali jejich vybělení. To je dnes možné absolvovat v ordinacích lékařů, ve specializovaných centrech, nebo i u vás doma. Zde se podívejte na oblíbené metody bělení zubů.

Sponzorováno

Kávičku pijte, ale s rozumem. Pár šálků denně kvalitní kávy je super.

Co si o kávě a kofeinu ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva