Sponzorováno

Ženská sterilizace a vše o ní – rizika, problémy 4.87/5 (15)

Základem ženské sterilizace je přerušení vejcovodů, vaječníky však zůstávají stejně funkční, jako byly dříve.

Základem ženské sterilizace je přerušení vejcovodů, vaječníky však zůstávají stejně funkční, jako byly dříve.

Tato metoda antikoncepce se většinou řadí až na samý okraj za všechny jiné běžně dostupné možnosti. Můžete se setkat i s mnoha mýty, které okolo ní panují. Neprovádí se příliš často a hlavním důvodem je zřejmě nevratnost tohoto celého zákroku. Jen minimum žen je připraveno na skutečnost, že možnost otěhotnět pro ně bude opravdu navždy zapovězena. Jak se sterilizace provádí a kdy na ní má žena nárok? Je těhotenství po ní opravdu nemožné?

Celkem často se můžete setkat s názorem, že po sterilizaci jako by žena ztratila něco ze své běžné sexuality, jako by to mělo být na ní nějak výrazně patrné snad na první pohled. Pravda je však taková, že při sterilizaci nedochází k ovlivnění tvorby hormonů, samotného menstruačního cyklu ani budoucího sexuálního života ženy.

Jak se ženská sterilizace provádí?

Jejím základem je přerušení vejcovodů, vaječníky však zůstávají stejně funkční, jako byly dříve. Nejčastěji se provede podvázání obou vejcovodů a jejich následné mechanické přerušení. Sterilizací tedy dojde k zabránění setkání spermie s vajíčkem v těle ženy. Z vaječníku je vajíčko sice uvolněno, ale nastává pak jeho vstřebání v těle. Jako hlavní výhoda bývá nejčastěji uváděna vysoká spolehlivost sterilizace.

Nejčastěji se provádí laparoskopicky

Je možné provedení po otevření dutiny břišní, ale též šetrněji při laparoskopii. Je možný přístup i před dutinu dělohy, avšak tento zákrok nebývá pro jeho nižší účinnost příliš často prováděn. Sterilizace je spjata s nízkým rizikem dalších komplikací. Pokud se již objeví, může se jednat o alergickou reakci na podání léků, samotný průběh anestezie nebo infekci po operaci.

Nejčastěji je volena metoda laparoskopického zákroku, kdy jsou optické nástroje zavedeny do potřebných míst prostřednictvím drobných řezů. Jedná se tedy o minimálně invazivní operační výkon. Je zde nižší zátěž pro pacientky, zkracuje se nutná doba hospitalizace a i bolestivost po zákroku je nízká. Nejčastěji se provádí při krátkodobé hospitalizaci – obvykle jednodenní. Před operací je nutné mít aktuální interní předoperační vyšetření a se zákrokem vyslovit souhlas.

Pro koho je ženská sterilizace vhodná?

Obecně řečeno může být sterilizace provedena jakékoliv ženě na její přání. Musí být pouze starší 21 let, řádně poučena a mezi poučením a samotným zákrokem musí uplynout alespoň dva týdny.

Sterilizace může být provedena ze zdravotních důvodů, kdy tuto možnost žena nejprve diskutuje se svým gynekologem na základě jejího zdravotního stavu. Užívá se v případech, kdy by (další) těhotenství ohrozilo zdraví nebo život ženy, případně jejího dítěte. Důvodem může být již opakovaně provedený císařský řez. Zde je možnost absolvovat sterilizaci zároveň s plánovaným porodem císařským řezem. Žena samozřejmě se zákrokem po zjištění potřebných informací vyslovuje souhlas. V tomto případě je sterilizace hrazena zdravotní pojišťovnou.

Zákrok však může být proveden i bez zdravotních důvodů na žádost ženy. Zde je ovšem nutnost si jej uhradit. Většinou ženy volí tuto metodu antikoncepce v případech, kdy jsou si jisté, že děti již nechtějí a zároveň nemohou užívat jiné druhy antikoncepce.

Sponzorováno

Jak moc tato sterilizace ovlivní ženské tělo?

Jak již bylo řečeno, sterilizací nedojde k ovlivnění menstruačního cyklu ani sexuality ženy. Někdy je možné doslechnout se o tzv. posttubálním sterilizačním syndromu. Jedná se o jev, kdy ženy po sterilizaci na sobě začnou pociťovat nepříjemné příznaky, které se u nich dříve neprojevovaly. Názory odborníků a pacientek se však na toto téma často zcela rozchází. Mezi symptomy bývají uváděny návaly horka, změny nálady, nepravidelná menstruace, potíže se spánkem, ztráta libida, bolesti hlavy a mnoho dalších.

Po té, co byla u ženy provedena sterilizace, je možné otěhotnění pouze po mimotělním oplodnění (IVF). Mužova spermie je tedy spojena s vajíčkem mimo tělo a embryo je až poté zavedeno do dělohy. Předchozí zákrok nemá vliv na průběh samotného těhotenství a následného porodu dítěte.

Nejčastější otázky okolo ženské sterilizace a odpovědi na ně

Sepsali jsme pro vás odpovědi na několik nejčastějších otázek okolo tohoto tématu:

Je tento zákrok bolestivý?

Sterilizace se spojuje s mírnou bolestí, kterou však při samotném zákroku potlačí anestezie. Po probuzení se žena většinou cítí oslabena a v podbřišku pociťuje slabší bolesti. Tento „pozákrokový stav“ trvá několik dní. Pak je již vše v normálu.

Změní se nějak fungování ženského těla?

Jak již bylo řečeno, v podstatě nijak. Nadále probíhají všechny hormonální činnosti, vajíčka se produkují i nadále, ale vstřebají se do okolní tkáně. Žena má každý měsíc menstruaci, i když se mohou dostavit změny v jejím pravidelném cyklu.

Má ženská sterilizace vliv na sexuální touhu?

Ne, po sterilizaci se ženě nesnižuje chuť na sex a pohlavní život to nijak neovlivní. Po zákroku je sice třeba několik dní či týden počkat, ale po zotavení se organismu je žena na sex zcela připravena.

TIP: Poselství ženských kruhů – jak probudit ženskou sílu?

Jaká jsou rizika?

Ženská sterilizace je v porovnání s vasektomii rizikovějším zákrokem. Už jsme zmiňovali možné rozhození pravidelného cyklu, ale hrozí i mimoděložní těhotenství. Jeho varovnými příznaky jsou vynechání menstruace a bolesti v podbřišku, které je třeba okamžitě konzultovat s lékařem. Někdy se také stává, že se předčasně dostaví příznaky přechodu.

Jaké jsou výhody?

Sterilizace je nejúčinnější antikoncepcí a nevyžaduje žádné další způsoby ochrany. Když si spočítáte, kolik byste investovali do hormonální antikoncepce či kondomů, jednorázový zákrok vyjde levněji. Je rychlý, účinný a ve většině případů i bez komplikací.

Je možné sterilizaci zvrátit?

Sterilizace je v první řadě považována za trvalý zákrok, ale v některých případech se zvrátit dá. Podařit se to může pouze pokud ženě zůstal „dostatek“ vejcovodů a dají se znovu napojit. Jde však o náročný a drahý zákrok, proto by měla být sterilizace považována za nevratnou.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po zákroku?

Doba, kdy se tělo pacientky zotaví ze zákroku je orientačně 2 – 3 dny. V tomto období doporučujeme klidový režim bez fyzické námahy. Hned po operaci jsou případné bolesti odstraněny nasazením vhodné léčby, pacientka proto nemusí mít žádné obavy z bolestivosti. Po zákroku čeká pacientku jedno kontrolní gynekologické vyšetření.

Kdy uvažovat o sterilizaci na vlastní žádost?

Vzhledem na cenu sterilizace nemá smysl výkon uskutečňovat pár let před přechodem. Ideální je o sterilizaci začít přemýšlet v době, kdy se žena definitivně rozhodne, že už neplánuje těhotenství a má své vlastní děti.

Co dále si přečíst na téma ženské sterilizace?

VIDEO: Sterilizaci žen lze provádět ambulantně

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva