Sponzorováno

Bylinky a čaje na zácpu – 10 nejlepších 4.81/5 (21)

  • Čaj může moc pěkně pomoci při zácpě. Existuje několik typů čajů, které mají laxativní účinky a mohou pomoci stimulovat trávení a usnadnit pohyb stolice.
  • Jedním z nejčastěji doporučovaných čajů pro zácpu je bylinkový čaj s listy senny. Senna obsahuje přírodní sloučeniny, které podporují pohyb střev a mohou pomoci zlepšit průchodnost stolice. Doporučuje se však užívat sennu opatrně a pouze krátkodobě, protože dlouhodobé užívání může vést k dráždění střev.
  • Dalším čajem, který může pomoci při zácpě, je čaj z fenyklu. Fenykl obsahuje éterické oleje, které mohou pomoci uvolnit napětí v trávicím traktu a usnadnit pohyb stolice.
  • Kromě toho může být užitečné pít dostatek tekutin obecně, včetně čaje, aby se udržela dostatečná hydratace a zlepšilo se trávení. Je však důležité konzultovat s lékařem, pokud máte častou nebo silnou zácpu, aby se vyloučily možné závažnější příčiny a získaly další informace o správné léčbě.

Čaj může pomoci při zácpě. Existuje několik typů čajů, které mají laxativní účinky a mohou pomoci stimulovat trávení a usnadnit pohyb stolice.

Čaj může pomoci při zácpě. Existuje několik typů čajů, které mají laxativní účinky a mohou pomoci stimulovat trávení a usnadnit pohyb stolice.

Po celá staletí lidé používali bylinné čaje ke zmírnění zažívacích problémů. Některé bylinky a čaje mohou povzbudit trávicí systém a pomoci zmírnit zácpu.

Zácpa se definuje jako stav, když má někdo méně než tři stolice za týden. Někteří lidé se však mohou cítit zacpaní, pokud nemají stolici každý den. Stolice při zácpě může být tvrdá, suchá a obtížně průchodná.

V tomto článku se podíváme na to, jak mohou různé čaje pomoci rozhýbat střeva, a probereme příčiny zácpy a rizikové faktory užívání bylinných čajů.

Může vlastně čaj nějak pomoci při zácpě?

Ano. Některé čaje mohou opravdu pomoci se zácpou, ať už přímo nebo nepřímo.

Pití teplých tekutin je skvělý způsob, jak dostat do těla více vody, a zůstat hydratovaný – to je opravdu mocná a přirozená metoda pro zmírnění zácpy. Více vody ve stolici ji činí měkčí a pomáhá jí s hladším průchodem. Ve skutečnosti je nedostatek tekutin běžnou a častou příčinou zácpy.

Teplo čaje může také povzbudit trávicí systém a pomoci tak zmírnit příznaky zácpy.

Stres může hrát další roli. Autoři studie z roku 2014 dospěli k závěru, že stres může způsobit problémy s trávicím systémem. To může vysvětlit, proč tolik lidí používá bylinné čaje k relaxaci a zmírnění úzkosti. Chcete-li zmírnit stres, zkuste přidat bylinné čaje do rutiny péče o sebe.

TOP 10 bylinných čajů na zácpu

Následující čaje mohou mít projímavé nebo svalově uvolňující účinky, které pomáhají zmírnit zácpu a podporují vyprazdňování.

1. Senna

Senna patří mezi nejznámější a často používané laxativní složky v čajích. Senna čaj se vyrábí ze sušených listů a lusků keře Senna alexandrina (Kassie pravá).

Rostlina senna obsahuje sloučeniny zvané glykosidy, které stimulují trávicí systém. To může mít projímavé účinky.

Mnoho volně prodejných laxativních pilulek obsahuje vyšší koncentrace senny. Tyto pilulky mohou být vysoce účinné při zmírnění zácpy. A čaj ze senny může mít podobné účinky. Zkuste si ho udělat.

2. Mátový čaj

Mátový čaj je oblíbeným přírodním lékem na zažívací potíže a mnoho volně prodejných léků na zažívací potíže obsahuje výtažek z máty peprné.

Uklidňující účinek mentolu v mátě peprné může pomoci uvolnit podrážděný žaludek při pohybu stolice střevy.

Pití šálku mátového čaje po každém jídle může prospět lidem, kteří trpí zácpou a podrážděným žaludkem.

3. Zázvor

Když zácpa pramení ze špatného trávení, může pomoci kořen zázvoru. Mnoho lidí používá zázvorový čaj ke zklidnění podráždění trávicího systému a zlepšení trávení.

Zázvorový čaj může pomoci s trávením po těžkém jídle. Pití 1 nebo 2 šálků každý den po jídle může tělu pomoci zpracovat potravu a vyvolat pohyby střev.

4. Pampeliška

Pampeliškový čaj může pomoci s mírnými zažívacími příznaky, jako je nadýmání nebo občasná zácpa. Pampeliška dokáže stimulovat játra k produkci žluči, což může nepřímo pomoci při zácpě.

Pampeliškový čaj může také působit v těle jako diuretikum, dodává více vody do trávicího systému a stolice. To může pomoci zmírnit mírnou zácpu.

Chcete-li usnadnit trávicí proces, zkuste po jídle vypít šálek pampeliškového čaje.

5. Černý čaj, zelený čaj nebo káva

Pití kofeinových čajů může obecně urychlit vyprazdňování. Projímavě působí také povzbuzující čaje a káva.

Černý čaj, zelený čaj a káva přirozeně obsahují kofein, stimulant, který u mnoha lidí zrychluje vyprazdňování. Lidé často pijí tyto nápoje ráno, aby se probudili a podpořili pohyb střev.

Kofein však může mít negativní vedlejší účinky u lidí, kteří jsou na něj citliví.

6. Kořen lékořice

Čaj z kořene lékořice je oblíbeným tonikem při zažívacích potížích. Kořen lékořice má protizánětlivý účinek a může podporovat trávení.

Poté, co se jídlo ustálí, pití šálku čaje z kořene lékořice může zklidnit trávicí systém a podpořit pohyb střev.

7. Kořen proskurníku

Kořen proskurníku může mít podobný uklidňující účinek jako lékořice a jeho projímavé vlastnosti z něj činí běžnou složku léčivých čajů.

Nejlepší může být vypít šálek tohoto čaje na konci dne.

Sponzorováno

8. Heřmánek

Heřmánek je známá vonná bylina používaná v čajích pro své uklidňující účinky na organismus.

Pití šálku heřmánkového čaje po jídle nebo na konci dne může pomoci zklidnit svaly ve střevech a urychlit dobu mezi jídlem a vyprazdňováním. Heřmánkový čaj obsahuje látky, které mohou pomoci uvolnit napětí v trávicím traktu a podpořit trávení, což může vést k usnadnění pohybu stolice.

Kromě toho má heřmánkový čaj protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit zánět a podráždění v trávicím traktu, což může být užitečné, pokud je zácpa způsobena zánětem.

Heřmánkový čaj je také obecně uklidňující a může pomoci zmírnit stres a úzkost, což jsou faktory, které mohou ovlivnit trávení.

Je však důležité si uvědomit, že čaj z heřmánku by měl být pouze součástí celkového přístupu k léčbě zácpy a neměl by být používán jako jediný prostředek pro zmírnění zácpy.

9. Petržel

Petržel je běžná bylina, která může pomoci při poruchách trávení.

Čaj, který obsahuje listy nebo semena rostliny, může pomoci zmírnit mírnou zácpu.

Lidé tradičně žvýkali listy nebo stonky, aby řešili problémy, jako je zápach z úst a plynatost.

10. Fenyklový čaj

Čaj z fenyklu může pomoci uvolnit napětí v trávicím traktu a usnadnit pohyb stolice, což může vést ke zmírnění zácpy. Fenyklové semínko obsahuje éterické oleje, které pomáhají uvolnit napětí v trávicím traktu a podpořit trávení.

Fenyklový čaj se také tradičně používá k uklidnění žaludku a zmírnění nadýmání, což může být užitečné, pokud je zácpa spojena s těmito symptomy.

Je však důležité si uvědomit, že čaj z fenyklu by měl být pouze součástí celkového přístupu k léčbě zácpy a neměl by být používán jako jediný prostředek pro zmírnění zácpy. Důležité je také dodržovat zdravý jídelníček s dostatečným množstvím vlákniny a tekutin, pravidelnou fyzickou aktivitu a případně konzultovat s lékařem, pokud jsou příznaky zácpy dlouhodobé a závažné.

Rizika bylinných čajů

Ačkoli mnoho lidí považuje bylinné čaje za jemné a relaxační, je třeba vzít v úvahu některé faktory.

Jsou bylinné čaje bezpečné pro děti?

Pouze dospělí by měli konzumovat projímavé čaje nebo bylinky, protože u dětí mohou způsobit různé účinky a výsledky.

Zeptejte se lékaře na nejlepší způsoby léčby zácpy u dětí. Některé volně prodejné laxativní léky jsou dostupné v dávkách pro mladší lidi.

Vedlejší účinky bylinných čajů

Některé laxativní přísady v čajích, jako je senna, mohou způsobit vedlejší účinky a zvýšit riziko dalších problémů, včetně průjmu.

Účinné látky v čajích mohou také interagovat s některými léky.

Než si dáte čaj k úlevě od zácpy, zeptejte se lékaře nebo lékárníka, zda složky budou interagovat s nějakými současnými léky.

Dlouhodobé užívání

Bylinné čaje mohou pomoci při občasné zácpě, ale nejsou dlouhodobým řešením.

Pokud člověk zjistí, že se spoléhá na projímavé čaje, měl by navštívit lékaře, aby diagnostikoval příčinu své chronické zácpy. Lékař může doporučit léčbu, která je dlouhodobě účinná.

Chronická zácpa může signalizovat nějaký zdravotní problém, takže je důležité získat správnou diagnózu.

Každý, kdo si není jistý riziky nebo přínosy čajů nebo jiných rostlinných produktů, by je měl projednat s lékařem.

Jiné způsoby léčby zácpy

K dispozici je mnoho volně prodejných laxativ a většina z nich je velmi účinná při léčbě občasné zácpy.

Následující strategie mohou zabránit opakování zácpy:

  • Zůstaňte hydratovaní. Zůstat hydratovaný je nezbytný pro dobré zdraví střev a celkové fungování těla. Lidé s opakující se zácpou by měli vypít více než 8 sklenic čisté vody denně.
  • Zvyšte fyzickou aktivitu. Fyzická aktivita stimuluje trávicí systém a pomáhá udržovat pravidelné vyprazdňování.
  • Snižte stres. Techniky jako jóga, dechová cvičení nebo meditace mohou pomoci lidem, kteří trpí zácpou způsobenou stresem.
  • Zlepšete svůj jídelníček. Konzumace velkého množství potravin s vysokým obsahem vlákniny, včetně zeleniny a čerstvého ovoce, často pomáhá regulovat pohyby střev.

Bylinky a čaje na zácpu – shrnutí

Některé bylinné čaje opravdu velmi napomáhají trávení a napomáhají vylučování stolice, čímž ulevují od občasné zácpy.

Těžká nebo dlouhodobá zácpa však může mít nějakou zdravotní příčinu, která vyžaduje lékařské ošetření.

Pokud se zácpa objevuje často nebo trvá déle než několik dní v kuse, navštivte lékaře.

Pro každého, kdo má zájem vyzkoušet výše uvedené čaje, existuje široká škála značek a příchutí, ze kterých si může vybrat. Často jsou skladovány v obchodech se zdravou výživou a některých supermarketech. Čaje lze zakoupit také online.

Sponzorováno

A jaký čaj pomohl na zácpu vám? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si o čajích a zácpě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva