Obsah článku
Bílý jogurt, nakrájené jablko a k tomu sklenici čisté vody, tato trojkombinace rozhýbe tlusté střevo. Ano nebo ne? Udělali jsme pro vás soupis nejlepších přírodních projímadel. Mrkněte na něj.
1. Vláknina vás rozhýbe
Jíte výhradně bílé pečivo? Třikrát týdně si dáte pořádný hovězí steak? Ovoce a zeleninu používáte pouze na dekoraci? Pokud jste na všechno odpověděli kladně, zřejmě důvěrně znáte patálie se zácpou. Pokud ne, co chvíli se stanou vaším věrným společníkem. Samozřejmě jen v případě, že nic nezměníte. Odteď si do jídelníčku zařaďte více nerozpustné vlákniny!
Je účinným prostředkem proti zácpě, tělo ji neumí strávit a útrobami putuje vlastně bez změny. Ale právě díky tomu je vícenásobně prospěšná. Výborně rozhýbe tlusté střevo, jeho obsah se tak rychleji posouvá správným směrem. Je také komponentem, na který se váže voda, stolice je proto měkčí a její vyprázdnění snadněji.
Vláknina pohlcuje i případné alergeny a karcinogeny, které se dostaly do těla. Při nich obzvlášť platí, že čím dříve ho opustí, tím lépe. Jídelníček složený ze samých nezdravých jídel, málo vlákniny a zácpa – to je nevhodná kombinace, hrozí při ní příliš dlouhý kontakt přijatých škodlivin se střevní stěnou. Mohly by ji dráždit, poškozovat a navíc je zde riziko, že znovu proniknou do krve a budou škodit.
Naše rada
Dávku vlákniny si dopřejte alespoň jednou denně, nejlépe z ovoce, ze zeleniny, luštěnin či z celozrnného pečiva. Ideální večeře po novém může sestávat ze zeleninového salátu z nakrájené zelí, rajčat a okurek. Zalijte ho dresinkem z bílého jogurtu, ochuťte solí, česnekem a jezte s čerstvým grahamovým pečivem. Vzdali jste se dobré hovězí roštěnky, protože víte, že tmavé maso je nezdravé a může vyprovokovat zácpu? Na hovězí nemusíte úplně zanevřít, z času na čas prospěje, zejména při anémii z nedostatku železa.
Pokud si ho však připravíte na oběd, maso zkombinujte s pořádnou porcí nakrájené zeleniny nebo si později pochutnejte na dvou jablkách, pomerančích či jednom grepu. Šlupky, které obalují jeho dužninu však neodstraňujte. Jsou sice hořké, ale je to vláknina, která skvěle podpoří pohyblivost střeva, čistí ho a minimalizuje riziko vzniku zácpy. Preferujte celozrnné pečivo, čerstvé je nadmíru chutné, a když vám pod zuby zakřupou kousky lněných nebo slunečnicových semínek, budete mít pocit, že jste pro zdraví udělali hodně.
Když občas neodoláte bílému chlebu, chudému na vlákninu, na plátek šunky či sýra si naložte dva-tři listy ledového salátu, polovinu nakrájeného rajčete a kousek papriky. Vařívala vám máma v dětství ovesnou kaši s medem? Znovu ji objevte, možná vám po letech dobře padne její jednoduchá chuť. Pokud sladké příliš nemusíte, vynikajícím lékem proti zácpě je i na slano připravená kukuřičná kaše s kouskem rozpuštěného másla.
Ze stravy i z lékárny
Přemýšlíte, že zácpě přejdete přes rozum vlákninou rozpustnou ve vodě, kterou si koupíte v lékárně? „Lepší je získána z přirozených zdrojů, ale když to jinak nejde, člověk si může pomoci i takto,“ tvrdí odborník.
2. Sport a ještě jednou sport
Bez něj vám ochabnou nejen bicepsy, ale i svaly přední břišní stěny. Přijdete tak o břišní lis. „Vyvíjí tlak, který napomáhá pohyblivosti tlustého střeva a plynulému posouvání jeho obsahu. Bez sportu a pohybu by břicho ochablo. A následek? Zpomalení střevních pohybů a houstnutí obsahu, neboť v tlustém střevě se vstřebávají tekutiny. Čím déle tam stolice pobude, tím je tvrdší,“ prozrazuje lékař.
Jaké je ideální řešení?
Pro správné fungování střev se nemusíte ve fitness každý den mordovat až na hranici vyčerpání. Stačí, když si dvakrát či třikrát týdně půl hodiny dopřejete intenzivnější procházku, běh, cyklistiku, bruslení, badminton či skákání přes švihadlo. Nebo i plavání je super. Abyste udělali pro sebe maximum, tyto druhy sportu zkombinujte s dvaceti až třiceti břišními cviky.
3. Pijte, pijte, pijte
Přestože jste to už slyšeli stokrát, pitný režim je nesmírně důležitý a opravdu nestačí vlít do sebe dvě sklenice džusu a dvě kávy. Pokud na to nedbáte, hrozí vám dehydratace, při které se stolice rychle změní na tvrdou a nehybnou skálu. Organismus se totiž o sebe částečně postará a chybějící tekutiny si odsaje z střevního obsahu.
A kolik tekutin je potřeba?
Jejich množství závisí hlavně na stavbě těla. Pokud jste štíhlá 55 kilová osůbka, postačí vám minimálně litr a půl, statný stokilový chlap však potřebuje i dost přes dva litry. Které nápoje jsou zaručení bojovníci proti zácpě? „Optimální je čistá voda z vodovodu nebo stolová v láhvi. Je vlastní tělu, člověk nemá problém s jejím zpracováním, a proto může pomoci pravidelnému vyprazdňování. Mnozí si při zácpě nasadí stoprocentní ovocné džusy z obchodů. Nejsou špatné, ale nachází se v nich mnoho chemických konzervantů, stabilizátorů, které zbytečně znečišťují střevní sliznici. Pokud si už chcete do pitného režimu zařadit „fresh“, výhodnější je ovoce si odšťavnit přímo doma. U tekutin však nelze opomenout ještě na jednu věc, na dostatek vlákniny ve stravě, aby se voda měla na co navázat,“ vysvětluje doktor.
Sponzorováno
Pozor! Nenalévejte se kolovými nápoji, silným černým čajem a velkým množstvím kávy, patří k vyvolávačům zácpy.
4. Probiotické hody
Také pomáhají správné pohyblivosti tlustého střeva. Probiotika si dopřejte z okyseleného mléka, z jogurtů nebo ve formě výživových doplňků. Vždy jsou doslova balzámem na střevní sliznici. Starají se o rovnováhu mezi „dobrými a špatnými“ bakteriemi v tlustém střevě a zvyšují odolnost sliznice proti škodlivinám, alergenům a karcinogenům. Jejich dalším plusem je okyselování střevního prostředí, což příliš nevoní ani kvasným bakteriím, které tam žijí. Brání jejich neúměrnému množení, což je dobré, protože když jich je příliš, výsledkem jsou kvasné procesy a plynatost. Střevo může být vinou toho příliš nafouknuté a platí, že čím má větší průměr, tím je lenivější a má menší sílu. Svůj obsah pak neposouvá dostatečně rychle a vzniká zácpa. Probiotika však tomu zabrání.
Kolikrát za den na toaletu?
Zácpa nebo zácpa je těžké, prodloužené a nepravidelné vyprazdňování stolice, která je navíc tvrdá. „Nelze přesně stanovit, co je v tomto případě norma. Někdo navštíví toaletu třikrát za den, jiný jednou za tři dny. Normálně je, když je stolice pravidelná, vyprazdňování nezpůsobuje bolesti, krvácení a v žádném případě nesmí v člověku navozovat pocity strachu,“ tvrdí gastroenterolog.
„Zácpou začíná trpět člověk, který dvacet let chodil na velkou potřebu i dvakrát za den a najednou se neumí vyprázdnit ani po dvou dnech. Tehdy pátráme, co se v jeho životě změnilo. Na vině může být stres, změna prostředí, nevhodná strava, sedavý způsob života, přirozeně lenivější střevo, ale jsou i vážnější příčiny. Rakovina nebo záněty tlustého střeva a srůsty v něm. Existuje i onemocnění, při kterém v jisté části tlustého střeva chybí nervová vlákna a postižený úsek se proto nehýbe. Předtím než zajdete k lékaři, vyzkoušejte několikadenní úpravu stravy, dostatek tekutin a pohyb. Při léčbě zácpy je však nutné mít dostatek trpělivosti. Pokud jí někdo trpí již dvacet let, ať nečeká, že se všechno napraví během dvou dnů,“ uzavírá gastroenterolog.
5. Ranní nácvik
Vyzkoušejte speciální cvičení, které musíte opakovat každé ráno ve stejnou dobu a v přesném pořadí. Nejprve vypijte sklenici vlažné vody a po něm si masírujte břicho. Začněte v pravém podbřišku, přejděte na oblast pod játry, pak doleva a skončete v levém podbřišku. Kopírujete tak přirozený směr pohybů tlustého střeva a dáváte mu impulsy na to, aby se vyprázdnilo. Nakonec se posaďte na toaletu. Úspěch se nedostaví okamžitě, přijde možná až po několika týdnech, ale díky pravidelnosti si vypěstujete správný vyprazdňovací reflex.
Zkuste přírodní projímadla
Sušené švestky
Jsou úžasným lékem proti zácpě. Koupené si před konzumací omyjte, abyste odstranili oxid siřičitý, kterým mohou být
ošetřené. Hrst zkonzumovaných švestek zapijte alespoň dvěma-třemi sklenicemi vody. Naváže se na nestravitelnou vlákninu v nich, a tak zvětší svůj objem. Z střevního obsahu se vytvoří větší měkčí masa, která nastartuje vyprazdňování.
Lněná semínka
Jednu až dvě lžíce lněných semínek zamíchejte do jogurtu, později zapijte dvěma sklenicemi vody a pak už jen čekejte. Výsledek se dostaví, len je nabitý vlákninou. Protizácpovýmprostředkem je i lžíce dýňového, slunečnicového či olivového oleje ráno nalačno. I v nich se nacházejí látky, které mohou střevy pohnout.
Agar
Agar se vyrábí z mořských řas ve formě tyčinek nebo prášku. Dejte 1-3 lžičky (podle věku a zdravotního stavu) do polévky nebo vývaru a několik minut povařte.
Voda z kysaného zelí a samotné kysané zelí
Kysané zelí i voda z ní přinášejí stejný účinek. Kyselé prostředí podráždí střevo, upraví mikroflóru a vše se v dobré obrátí.
Olivový olej lisovaný zastudena
Olivový olej je lék ze všech nejlepší a nejvhodnější. Zvlhčuje sliznici a přitom ji nezalepí, takže sliznice může vstřebávat živiny. Napomáhá také sekreci jaterních a pankreatických šťáv. Laxativní účinky oleje se nejlépe projeví ráno na lačný žaludek. Zcela postačí 1-3 lžičky. Organismus olej lépe stráví, smícháme-li ho se stejným dílem citrónové šťávy. Samotný nebo s vlažnou vodou ho také můžeme použít jako jemný klystýr pro děti. Podívejte se, jak řešit zácpu u dětí.
Bylinný přípravek Triphala
Triphala je osvědčený ajurvédský prostředek na akutní i chronickou zácpu.
Sponzorováno
Upozornění na konec! Při přírodních projímadel buďte opatrní. Nenakŕmte se všem najednou av obrovských množstvích, abyste nakonec neskončili na chirurgické pohotovosti s neprůchodností střeva. Doprovázejí ji nesmírně bolesti, zvracení a břicho je tvrdé jako prkno.
Co si ještě přečíst na toto téma?
Zdroje článku a studie
- Pilot study of the feasibility and effectiveness of a natural laxative mixture Autor: Earlie McClain Hale
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články