Obsah článku
Ten, kdo někdy na vlastní kůži okusil problémy se zácpou, vám velmi snadno dosvědčí tvrzení ostatních obdobně trpících, podle kterých jde o podstatně horší situaci než při komplikacích s průjmem. Několik dní nemáte stolici a celé trávicí ústrojí reaguje nepříjemnou bolestí. Často se to stává i ženám těsně po porodu, v některých případech i v období během kojení. Je proto mimořádně důležité mít vždy po ruce pár triků, kterými si zjednodušíte vyprazdňování a ulevíte tak celému organismu. Mrkněte na ověřená projímadla.
Důležité je pomoci si všemi možnými prostředky, abyste nemuseli používat projímadla z lékárny, po kterých vám střeva takříkajíc zleniví a budete je potřebovat častěji.
1. Teplá voda na prázdný žaludek
Jedním z preventivních úkonů je nastartovat si ráno trávicí systém tím, že mu způsobíte takový malý šok a přinutíte střeva do pohybu. Vhodné je tedy ještě pro konzumováním snídaně vypít sklenici teplé vody z vodovodního kohoutku, která vám pomůže vyprázdnit se. Stejný účinek má na někoho i káva nebo studené mléko. Citronová šťáva s vodou se také někdy nazývá přírodním projímadlem.
2. Zvyšte příjem vláknin a zamyslete se nad stravováním
Za zácpou můžete někdy hledat i nesprávné stravování. Jídla rychlého občerstvení, slané pochoutky a nedostatek zeleniny mají za důsledek to, že nedokážeme pravidelně chodit na WC. Zamyslete se tedy nad velkou změnou.
Přidejte si do jídel různé luštěniny, z nichž budete vařit polévky nebo zahuštěné omáčky nebo je jen zakomponujete do jiných chodů. Vhodné jsou i různé cereálie a vločky, které také zlepšují kvalitu stolice. Častým problémem je to, že je exkrement příliš suchý a tvrdý a proto máte problémy vyprázdnit se. Pomoci si můžete i zvýšeným příjmem tekutin.
3. Švestky v jakékoli podobě
Švestky mají výborný projímavý účinek. Nebude vás prohánět, pouze se vám zlepší pravidelnost a kvalita stolice. Denně byste tedy měli sníst jednu čerstvou nebo sušenou švestku. Ideální je dát si ji večer před spaním, aby mohla ráno v pohodě působit. Pomáhá i šťáva z kompotu. Tu byste si měli dát opět nalačno.
4. Trik pro děti
Zácpa je velmi nepříjemná i pro děti. Bolavé bříško jim dokáže způsobit pořádně nepříjemnosti. Pro ně je účinná zejména kúra se sladkým sirupem a teplou vodou. Kupte si v obchodě nějaký hustý ovocný sirup. Nalijte ho do poloviny sklenice a doplňte teplou nebo vlažnou tekutinou. Dejte to dítěti vypít a pak ho hned posaďte do vany s teplou vodou. Ta má uvolňující účinky a pomáhá dětem rozproudit funkčnost střev. Kúra má velmi rychlý účinek a pomůže vyprázdnit se do pár minut. Podívejte se na další rady, jak na zácpu u dětí.
Sponzorováno
5. Přírodní projímadla
Mnoho potravin má vliv na funkčnost našeho trávicího systému. A tak jako například čokoládu, sladkosti nebo borůvky jsou vhodné při průjmech, některé potraviny zase pomohou při vyprazdňování. Po ruce byste měli mít vždy nějaké zakysané mléčné výrobky.
Velmi účinný je v tomto směru kefír. Zázraky dělá i kyselé zelí a voda z něj. I když to má trošku nepříjemnou chuť, za ten výsledek to stojí.
Přimíchávejte si do stravy i lněná semena. Někomu pomáhají i meruňky, meloun, jablka, křen, pálivé jídla nebo zralejší banány. Starým známým projímadlem je rebarbora připravena s medem. Mrkněte na další přírodní projímadla.
6. Pozor na stres
Protože pokud na někoho má úplně jiný účinek, když máte pravidelné problémy se zácpou, vám nadělá komplikace právě v tomto směru. Když vás tedy čeká nějaké náročné období, dbejte na to, abyste si během něj psychicky odpočinuli. Lehněte si na půl hodinu a poslouchejte příjemnou hudbu, projděte se tichou přírodou nebo meditujte. Zapomeňte na okolní svět a snažte se eliminovat napětí ve vás.
7. Babské rady
Nebo také tipy od našich babiček. Ty by nám doporučili zejména pravidelné pití odvaru z máty. Pomáhá také zkombinovat čerstvé hrozny s mlékem nebo na lačno hrozinky s teplou vodou. Účinný je také čaj z čekanky nebo kopřivy. Pomoci se dá i psylliem, tedy jitrocelem indickým, který má vysoký podíl vlákniny a je třeba ho také užívat na lačno.
TIP: Mrkněte na babské rady na zácpu
8. Bez pohybu to nepůjde
Sponzorováno
Zácpy mohou nepříjemně překvapit i při sedavém zaměstnání. Kompenzovat ho musíte dostatečným pohybem, který vám pomůže odstranit problémy s vyprazdňováním.
Rychle působící projímadla dle našich čtenářů
Co si dále přečist?
- Ráno lžička lněného oleje
- 2 actimely na lačno
- Zaječická minerálka. Nechat odstát sklenici 20 minut a vypít – nejlépe na lačno nebo před spaním. Pokud je ta chuť pro někoho příliš hnusná, zapíjet jablkovým nebo hruškovým džusem. Efekt do 12 hodin maximálně, někdy i do šesti. Při prvním nucení na stolici možno podpořit glycerínovým čípkem. Čípek zabírá často sám o sobě – nejlépe půl hodiny po jídle. Po aplikaci je dobré chodit a vydržet pár minut.
- Čaj z listů senny
- Psyllium ve vodě
- Teplá voda s citronem ráno na lačno.
- Laktulóza – je šetrná, působí jen v tlustém střevě.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Co byste měli vědět o projímadlech?
- Švestky umeboshi jsou super na zažívání
- Závislost na projímadlech – proč a jak vzniká? A jak řešit?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články
Nesnáším projímadla. Dostanu nekonečný průjem, který končí bezvědomím z vyčerpání. Osvědčilo se mi vzít na noc pilulku Degasinu. Přemění plyny ve střevech ve vodu a ráno mám běžnou stolici. Degasinu není na předpis.