Sponzorováno

Příčiny, příznaky a přírodní léčba zácpy 4.63/5 (27)

  • Existuje hned několik přírodních a přirozených způsobů, jak řešit zácpu.
  • Pijte více vody - Nedostatek tekutin může být jedním z důvodů zácpy. Pijte dostatečné množství vody denně, ideálně 8 až 10 sklenic vody denně.
  • Přidejte více vlákniny do své stravy - Častější konzumace vlákniny pomáhá udržet pravidelné stolice a zlepšuje trávení. Vhodnými zdroji vlákniny jsou například celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zelenina.
  • Konzumujte probiotika - Probiotika jsou živé bakterie, které žijí v trávicím traktu a pomáhají udržovat zdravou rovnováhu mikroflóry v trávicím traktu. Některé druhy probiotik mohou pomoci při zácpě, jako jsou například jogurt nebo kysané zelí.
  • Pohybujte se - Pravidelná fyzická aktivita podporuje trávení a pomáhá udržet pravidelné stolice. Zkuste cvičit alespoň 30 minut denně.
  • Konzumujte přírodní projímadla - Některé potraviny a nápoje, jako jsou například švestky, fíky nebo čaj z řebříčku, mají projímavé účinky a mohou pomoci při zácpě.
  • Vyvarujte se potravinám, které způsobují zácpu - Některé potraviny, jako jsou tuky, sýry, bílý chléb a bílá rýže, mohou způsobovat zácpu. Pokuste se omezit jejich konzumaci.
  • Je důležité si uvědomit, že pokud trvá zácpa delší dobu nebo způsobuje vážné potíže, měli byste se poradit s lékařem, který může předepsat léky nebo další ošetření.

Jak na zácpu přirozeně a doma?

Jak na zácpu přirozeně a doma?

Zácpa je stav, při kterém dochází k nedostatečnému vyprázdnění střeva + dochází k akumulaci stolice s nadměrným plynem. Míra frekvence stolice u různých lidí se může výrazně lišit. Pro většinu lidí se toto číslo rovná jednou denně, ale také 2 krát za den a jednou za tři dny je také norma. Proto je vhodné mluvit o zácpě, jestliže se vyskytne zřetelné zvýšení retence stolice současně s dalšími symptomy zácpy.

Je také třeba vzít v úvahu skutečnost, že opožděná stolice často spočívá ve funkčních poruchách trávení, zatímco těžká zácpa (zpoždění po dobu jednoho týdne v kombinaci s dalšími příznaky zácpy) může být příznakem mnoha onemocněních. Na toho pamatujte.

Příznaky (symptomy) zácpy

Kromě zpoždění stolice, zácpu doprovází mnoho dalších příznaků. Takové příznaky mohou být:

  • Bolest žaludku
  • Nadýmání
  • Zvýšená tvorba plynu – plynatost
  • Touha po defekaci (vyprázdnění střev), ale bez stolice (nejde se vyprázdnit) nebo s mírným množstvím hlenu

Výskyt symptomů zácpy, jako je horečka, bolesti hlavy, záchvaty ve spojení se zácpou je špatným znamením. V takovém případě musíte vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Kromě příznaků zácpy můžete určit některé příznaky, které naznačují častou zácpu. Nejčastějšími příznaky časté zácpy:

Častou zácpu může způsobovat i rakovina tlustého střeva. Pozor na to.

Příčiny zácpy

Zácpa může mít opravdu mnoho příčin. Pro přehlednost je ale můžeme rozdělit do dvou kategorií.

První kategorie zahrnuje funkční důvody, které obvykle nevyžadují odbornou lékařskou péči:

  • Nevyvážená konzumace potravin (nedostatek potřebného množství vlákniny v potravinách)
  • Časté stresy
  • Pravidelné oddalování naléhavých požadavků na defekaci z důvodu zaměstnání nebo z jiných důvodů. Jednoduše oddalování vyprázdnění se.

Druhá kategorie, mnohem rozsáhlejší, zahrnuje onemocnění, která mohou vést k zácpě. Taková onemocnění jsou:

  • Anální trhliny a hemoroidy. Zácpa bývá průvodcem těchto onemocnění. Absence léčby vede k rychlému postupu těchto stavů.
  • Intestinální nádor. V tomto případě může být nádor doprovázen častou zácpou, nebo se projevuje ve formě střevní obstrukce.
  • Akutní střevní obstrukce – narušení pohybu potravy zažívacím traktem. Tato onemocnění vyžadují okamžitý chirurgický zákrok. Střevní neprůchodnost, jinak také střevní obstrukce neboli ileus je akutní život ohrožující stav.
  • Kýla
  • Cévní onemocnění vedoucí k narušení výživy střevní stěny (např. Ateroskleróza).

Je důležité také upozornit na použití léků, které často způsobují zácpu. Takové léky jsou atropin, antidepresiva, diuretika, léky nebo přípravky s obsahem železa, a mnoho dalších. Čtěte příbalové letáky léků, které užíváte. Nebo se zeptejte lékaře.

Dieta a jídelníček, když máte zácpu

Ve více než polovině případů je nesprávná strava hlavní příčinou zácpy. To je potřeba si uvědomit. Nedostatek vlákniny, nevyvážená konzumace bílkovin a sacharidů, špatný stravovací režim – všechny tyto životní styly mohou poškodit střevní motilitu (hybnost, pohyblivost střev) a to ve finále může vést ke zpožděnému vylučování (zácpě). Správná výživa ve většině případů může být jediným nezbytným prostředkem ke zlepšení stavu.

Abyste zabránili nebo léčili zácpu, musíte dodržovat racionální dietu s dostatečným (ale ne přílišným) přísunem vlákniny. Vedle vhodného jídla potřebuje pacient také větší množství tekutin. Na to také pamatujte, je to důležité. Nedoporučuje se pití silného čaje, červeného vína, protože tyto potraviny zpomalují vyprázdnění střevního obsahu.

TIP: Někdy se u zácpy doporučuje používat otruby, protože přispívají k čištění střev.

Potraviny při zácpě by měly být rozděleny na více denních porcí, jíme 4-6 krát denně.

Léčba zácpy – jak na ni?

Jak zacházet se zácpou by měl rozhodnout pouze ošetřující lékař. Každý lék na zácpu má vlastní indikaci, kontraindikace a možné vedlejší účinky. Komplexně vyhodnotit zdravotní stav pacienta (všechny existující nemoci), převzít rizika může jen lékař. Ale nejdříve samozřejmě můžete léčit zácpu doma. Až pokud vás trápí dlouhodobě, tak přijde na řadu lékař.

Při zácpě, která není spojena s žádnou patologií, jsou obvykle předepisovány laxativa. Forma a dávka laxativ se volí individuálně. Také bývá hlavní léčba doplněna užíváním umělých cukrů, například sorbitolu, který zvyšuje intestinální peristaltiku.

Sponzorováno

Léčba zácpy lidovými léky – babské rady

Alternativní medicína nejčastěji zahrnuje použití různých rostlinných přípravků, které zlepšují motilitu střev a zrychlují vyprazdňování střevního obsahu. Správné používání rostlinných přípravků ve skutečnosti nikdy nevyvolává vedlejší účinky a někdy má větší fyziologický účinek. Navzdory bezpečnosti by však pacient měl léčbu přírodními prostředky konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Některé složky lidových léků mohou zhoršit souběžnou patologii člověka.

V současné době se proti zácpě používá velmi mnoho technik, které jsou nejpřiměřenější a nejbezpečnější. Nebojte se ošetřujícímu lékaři sdělit o touze být léčen lidovými léky.

Při zácpě s funkční povahou, která nevyžaduje specifickou léčbu, je tato léčba docela přijatelná a někdy dokonce výhodnější než klasická. Pojďme se podívat na alternativní léčbu zácpy.

Pijte více vody

Pravidelná dehydratace může způsobit, že budete mít zácpu. Abyste tomu předešli, je důležité pít dostatek vody a musíte zůstat hydratovaní. Když máte zácpu, můžete zkusit najít úlevu tím, že pijete sycenou (šumivou) vodu, která vám pomůže rehydratovat a dá do pohybu správná místa v těle.

Některé studie zjistily, že šumivá voda je účinnější než voda z vodovodu při zmírnění zácpy (např. studie zde).

Nicméně nepijte pít sycené nápoje, jako je sladká soda (Cola a podobně), protože jsou špatnou volbou pro vaše zdraví a mohou způsobit zhoršení vaší zácpy.

Více cvičte

Studie o účinku cvičení na zácpu ukázaly smíšené výsledky. Ve skutečnosti mnohé studie ukázaly, že cvičení neovlivňuje frekvenci pohybů střev.

Nicméně nedávná randomizovaná kontrolovaná studie o zácpách nalezla některé zajímavé výsledky. Zjistilo se, že cvičení významně snižuje nepříjemné příznaky zácpy (< href="https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21206488/">studie zde).

Pokud vás trápí zácpa, zkuste chodit na běžné procházky (nějaké delší). Rozhodně stojí za to to vyzkoušet.

Zkuste citrát hořečnatý

Užívání citrátu hořečnatého je populární domácí lék proti zácpě. Jedná se o typ osmotického projímadla, který lze koupit v kdejaké lékárně.

Obecně užívání mírných množství doplňků hořčíku může pomoci zmírnit zácpu. Vyšší dávky se někdy používají k vyčištění střeva před operací nebo jinými léčebnými postupy.

Jezte sušené švestky

Sušené švestky se často uvádějí jako přírodní lék na zácpu – a z dobrého důvodu. Kromě vlákniny obsahuje švestek přírodní laxativum sorbitol. Jedná se o cukerný alkohol, který má projímací efekt.

Studie ukázaly, že švestky mohou být účinnější než vláknina. Pokud máte zácpu, švestky mohou být nejjednodušším přirozeným řešením.

Účinná dávka je asi 50 gramů (asi 7 středně velkých švestek) dvakrát denně.

Vyzkoušejte klystýr

Existuje několik druhů klystýrů, které můžete vyzkoušet. Klystýry obecně pracují tím, že změkčují stolici natolik, aby vyvolaly pohyb střev. Některé běžné typy klystýrů zahrnují fosfát sodný (dihydrogenfosforečnan sodný). Přečtěte si o klystýru více.

Řepa s medem

Při zácpě se řepa s medem používá jako takové přírodní projímadlo. Při chronické zácpě, zejména u starších osob, je dobré jíst denně 100-150 g vařené řepy s rostlinným olejem.

Artyčoky

Odvar z artyčoku s čerstvými žloutky je často při zácpě účinný.

Aloe listy s medem

Vezměte 150 g suchých, na prášek rozdrcených aloe listů, přidejte 300 g medu, zahřejte, ale ne k varu. Směs nechte 24 hodin odstát, znovu zahřejte na teplotu 70 °C, přefiltrujte a užívejte lžičku ráno na prázdný žaludek nebo 30 minut před jídlem.

Mléko a sůl

Vezměte 1 lžičku soli a zřeďte ve 2/3 šálků teplé vody a 1/3 šálku mléka. Pijte 2 hodiny jako laxativum, opakujte až do úspěšného výsledku.

Jogurt s olejem

Sklenice jogurtu smíchaná s 1-2 lžícemi rostlinného oleje, se doporučuje pít před spaním při obtížích se zácpou.

Otruby s mlékem

Zalijte sklenicí horkého mléka 2 lžíce pšeničných otrub, nechte vyluhovat více než půl hodiny a pijte 0,5 šálků ráno a večer 30 minut před jídlem při zácpě. Léčba je na 1 měsíc.

Cibulová tinktura

Na jemno nakrájenou cibuli naplníme do 2/3 0,5 litrové velké láhve, poté zalijeme až na vrchol alkoholem a necháme 8-10 dní odstát, občas s láhví zatřeseme, na závěr přefiltrujeme. Cibulová tinktura se užívá před večeří 10 kapek na 1 polévkovou lžíci s vodou při.

Drcený kořen pampelišky

Vezměte 2 lžičky drceného kořenu pampelišky, nalijte 1 šálek vařené vody, nechte 8 hodin vyluhovat. Pijte 1/4 šálku 4 krát denně před jídlem.

Pomerančový džus s medem

Při zácpě užívejte 1/3 šálku pomerančového džusu s 1 polévkovou lžící medu – 20 minut před jídlem 3 krát denně.

Švestky s extraktem z šípků a řešetlákovou kůrou

Do 3,5 litru vody přidejte 0,5 kg švestek a vařte po dobu 25 minut na mírném ohni, necháme zchladnout, poté přidáme 50 g řešetlákové kůry a znovu dusíme 25 minut. Směs se přefiltruje. Přidáme nakonec 150 až 200 g extraktu z šípků. Chuť nápoje je příjemná. Pijeme sklenici či dvě denně, dokud se stav nezlepší.

Káva

Je to pro vás překvapení? Ale je to tak! U některých lidí může káva zvýšit nutkání jít na toaletu. Důvodem je to, že káva stimuluje svaly v trávicím systému.

Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že káva s kofeinem může moc pěkně stimulovat vaše střeva. Tento účinek je o 60% silnější než u pitné vody a o 23% silnější než u kávy bez kofeinu (důkaz zde). Jiné teplé nápoje pracují také jako jakési domácí léky na zácpu – takový silný bylinný čaj nebo šálek horké vody s trochou citronové šťávy (přírodní projímadlo) nebo medem může také stimulovat tlusté střevo. Káva je ale také diuretikum, takže se ujistěte, že současně budete mít pitnou vodu. Jinak by se vaše zácpa mohla zhoršit. A to nechcete.

A co vy? Jak řešíte zácpu vy? Budeme moc

Co si ještě o zácpě přečíst?

VIDEO: Jak se zbavit návykové zácpy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva