Sponzorováno

Co mozku škodí a co mu prospívá? 4.88/5 (24)

Co mozku škodí a co mu prospívá?Chcete-li mít bystrý mozek do vysokého věku, měli byste na tom začít pracovat co nejdříve. Právě životospráva hraje totiž v péči o něj hlavní roli. A čím dříve s tou správnou začnete, tím lépe. Čeho se tedy raději vyvarovat a co mu naopak dopřát?

Dobře jez, směj se, miluj, k tomu dostatečně spi a hýbej se. Tato pravidla bychom měli dodržovat, abychom si co možná nejdéle uchovali mozek při dobrém zdraví. K takovému závěru dospěli vědci, jejichž studii publikoval ve svém zvláštním vydání věnovaném kognitivnímu zdraví časopis Nature. Léky, které by chránily neurony a zvyšovaly jejich potenciál, totiž nejsou v dohledu. Naopak je jisté, že mnohem jednodušší pravidla týkající se každodenního života mohou mozku prospět.

Rady babiček nad zlato

Základní výzkum nám možná přichystá pěkné překvapení, ale dnes bychom místo víry v zázračné léky měli spíše naslouchat radám našich babiček, které se ukázaly být prospěšné našemu mozku. A to vám potvrdí i neurologové.

TOP rada: Co v mládí zaseješ ve stáří sklidíš

Zdravá strava, vyhýbání se cigaretám a alkoholu, pravidelné cvičení a dobrý spánek brání vzniku kardiovaskulárních chorob, ale i demence. V podstatě víme dosud jen málo o tom, jak to funguje. Kdybychom to zjistili, mohlo by nám to pomoci v prevenci. Důležité je chovat se podle těchto pravidel už od mládí. Pozitivní účinky zdravého životního stylu se projeví tehdy, pokud je praktikována desítky let. Málo zřetelné jsou v případě, že se do zdravého životního stylu pustíme až v šedesáti letech, kdy začneme mít obavy z poklesu kognitivních funkcí (patří mezi ně paměť, pozornost a koncentrace, zpracovávání informací, prostorová orientace či schopnost vyjadřování).

Dopřejte mozku více dobré stravy

Co tedy dělá mozku dobře? Podle neurologů je to jasné, zejména zdravá strava obsahující:

Sponzorováno

 • omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty
 • málo cukru
 • ořechy a lněná semínka
 • olivový olej
 • ovoce a zelenina
 • vitamin B12 z masa, ryb a mléčných výrobků

Cukr a stres = NE!

Pozor na jednoduché cukry, které poškozují neurony. Druhým pravidlem je dostatečný spánek a také cvičení. Chronický stres s sebou nese přetížení hormonů s negativním dopadem na choulostivé mozkové struktury jako hipokampus, který je významný pro paměť.

Úsměv, to je šance i pro mozek

Smích prospívá srdci i mysli. Urychluje srdeční tep, zlepšuje krevní oběh. Sto výbuchů smíchu se rovná deseti minutám veslování. Stejně úsměv dělá dobře, protože usnadňuje mezilidské vztahy. Sociální síť pak je oporou v těžkých chvílích a chrání před upadání kognitivních funkcí a před depresí. Ale pozor, jde o přátele z masa a kostí, nikoli o virtuální kontakty na internetu.

Starší lidé to mají v dnešní době těžší než kdysi

Očekává se, že v roce 2020 bude v Evropě trpět 15 milionů osob senilní demencí. V minulosti mohl být člověk ‚výkonný‘ i s jistým deficitem paměti, protože požadavky byly méně náročné a život nebyl tak dlouhý. Dnes si starý člověk musí pamatovat kombinaci, aby mohl otevřít dveře, PIN, aby si mohl vybrat peníze z bankomatu, dálkové ovládání garáže a další tisíce informací. Pak stačí malé kognitivní problémy a hned se stává méně schopným zorientovat se v životě. Vzniká tak rostoucí podíl analfabetů neschopných čelit složitosti moderní doby. Technologie by mohla pomoci alespoň v tom, že by stačil jediný klíč umožňující přístup ke všemu.

Co si dále o mozku přečíst?

VIDEO: Věda a náhoda – Záhadný mozek

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva