Vypadávání vlasů u žen – jak ho zastavit? 4.75/5 (12)

Sponzorováno

Vypadávání vlasů u ženVypadávání nebo slábnutí vlasů u žen je způsobuje tuhnutím tkáně, která oslabuje kořínek a z tohoto kořínku pak rostou slabší vlásky a začíná například prosvítat pěšinka.

Co udělat nejdříve

Jestliže máte dojem, že Vaše vlasy řídnou více, než je zdrávo, pak se nejprve podívejte do své koupelny, kterými přípravky o své vlasy pečujete, protože právě tyto přípravky mohou často být tím hlavním zdrojem Vašeho problému. Teprve poté, co tyto přípravky vyměníte za jiné (můžete se poradit s Vaší kadeřnicí), upravíte svůj životní styl a do jídelníčku přidáte bohatší stravu (hlavně zeleninu a luštěniny) a ani tento krok Vám nebude nic platný, zkuste kontaktovat lékaře – dermatologa, který by Vám měl poradit, které další kroky byste měla podniknout v řešení tohoto problému.

Příčiny vypadávání vlasů u žen

Nízká hladina železa

Nedostatek železa a anémie může způsobit vypadávání vlasů. Pro zjištění, zda se skutečně jedná o tento problém, je potřeba udělat krevní testy a až poté můžete sáhnout po nějakém suplementu (doplňku stravy). Konzultace s lékařem je však nutná, protože i příliš mnoho železa organizmu škodí.

Štítná žláza a problémy s ní

Může jít o sníženou anebo zvýšenou funkci štítné žlázy – oba problémy způsobují vypadávání vlasů. Zvýšená funkce navíc i jemné a křehké vlasy. Pokud se diagnóza potvrdí, léčba pomocí medikamentů je nutná.

Síla stresu

Tento jev vysvětluje mnohé náhlé ztráty vlasů. Vypadávání vlasů se objevuje zhruba dva až tři měsíce po překonání silného stresu, a to i následkem operace, nemoci atd. Rovněž sem můžeme počítat i „stres“ organizmu po porodu.

Těhotenství nebo jiné hormonální změny

Podobně na tom mohou být i čerstvé maminky, které ztrácejí určitý počet vlasů v prvních šesti měsících po porodu. Děje se tak z důvodu, že se estrogen v organizmu opět dostává do normálu. V zásadě to,co vypadá jako vypadávání vlasů, je proces, jakým se tělo dostává do „původního stavu“. Někdy však může dojít k nadměrnému vypadávání vlasů a vzhledem ke kojení je lepší se poradit s lékařem. Současně vydatná a zdravá strava urychlí proces regenerace.

Snížená hladina estrogenu

Mnoho žen zaznamenává problémy s padáním vlasů v období menopauzy a po ní, kdy hladina estrogenu výrazně klesá. Je mnoho doplňků stravy, které období menopauzy pomáhají lépe zvládnout, ale i v tomto případě je vhodná návštěva lékaře. Pomůže také změna životního stylu a jídelníčku.

Předávkování vitamínem A

Nedostatek vitaminu A nebo selenu může způsobit vypadávání vlasů rovněž i jejich nadbytek způsobené předávkováním. Buďte proto opatrní při užívaní multivitamínových preparátů. Vitamin A i selen jsou ve větším množství toxické.

Sponzorováno

Studie: Může za to kouření?

Několik studií prokázalo souvislost mezi kouřením a padáním vlasů u mužů, kdy kouření zvyšuje pravděpodobnost plešatění. Žádná podobná studie prokazující tuto souvislost u žen však zatím neexistuje. Bez ohledu na tento fakt je důležité si uvědomit, že kouření je škodlivé z mnoha důvodů bez ohledu na to, zda vypadávání vlasů patří mezi ně. Jak postupovat při padání vlasů? Nejlepším řešením je vyhledat odborného lékaře a požádat o vyšetření. Z krevních testů se zjišťuje hladina želena, zinku, funkce štítné žlázy a hladina hormonů estrogenu. Pokud se příčina nezjistí, pak je další možností genetická predispozice, špatná péče či životospráva.

Co jíst a jak se chovat pro lepší a hustější vlasy?

Nezbytná je změna životního stylu a jídelníčku, který by měl obsahovat hlavně konzumaci ryb, rýže, luštěnin, zeleniny a ovoce. Denně přidejte do jídelního „programu“ semínka: lněná, sezam, dýňová semínka, slunečnici a vlašské ořechy, protože jsou obsahem různých minerálních látek, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin.

TIP: TOP 17 přípravků a babských rad na vypadávání vlasů

Otázky a odpovědi

Může mi uškodit dieta?

Jednostranná výživa nebo drastické diety se rychle odrazí i na stavu vlasů. Pro zdravé vlasy je potřebný hlavně dostatek vitamínů B6 a B12, C, E, stejně jako i minerální látky vápník, magnézium, draslík, zinek, mangan, měď, železo a aminokyseliny.

Jakého lékaře mám navštívit?

Nejlepší je zajít k dermatovenerologovi, který určí možnou příčinu vypadávání vlasů nebo vás s tímto problémem doporučí k jinému specialistovi.

VIDEO: Jak se starat o vlasy? Tipy kadeřníka

Jak předejít řídnutí vlasů?

1. Před mytím pečlivě vyčešte nebo vykartáčujte všechny zbytky laku a gelu.

2. Používejte jen pH neutrální šampony (klidně i dětské). Agresivní šampony na vlasy napadají ochranný plášť pokožky hlavy a to může omezit růst vlasů.

3. Používejte méně šamponu, který jemně vmasírujte do vlasů a jen krátce je nechte působit.

4. Po umytí vlasů je dostatečně opláchněte co možná nejstudenější vodou. Zachová se tak vrchní povlak vlasů.

5. Vlasy nejprve osušte ručníkem, aby se mohly kořínky znovu uzavřít.

6. Podle možností si sušte vlasy raději volně na vzduchu. Při fénování dávejte pozor, aby byl vzduch teplý, ale ne horký a dodržujte minimálně 20-centimetrový odstup mezi fénem a hlavou.

7. Pokud používáte pěnová tužidla a podobné přípravky, vyhněte se těm, které obsahují alkohol.

8. U jemných vlasů raději zapomeňte na melírky, blond odstíny a trvalou.

9. Správný hřeben by měl mít zuby dále od sebe, hladké a zaoblené.

10. Vlasy si nesvazujte do culíku příliš pevně a často, protože tím zatěžujte kořínky vlasů.

Sponzorováno

TIP: Jak na padání vlasů?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva