Sponzorováno

20 nejčastějších příčin točení hlavy, motání hlavy, mdlob a závratí 4.33/5 (27)

Co je příčinou závratí?

Co je příčinou závratí?

Zamotá se vám občas hlava? Pokud sem tam míváte nízký tlak nebo jste vstali z horké vany či sprchy, tak to není nic překvapivého. Závratě a točení hlavy mívají i méně očekávané důvody. Některé příčiny způsobující závratě jsou nám dobře známé. Pro někoho je to třeba nízký tlak. Podívejme se spolu v tomto článku na další důvody, které vám mohou doslova zamotat hlavu.

Jaké mohou tedy být příčiny závratí a motání hlavy?

1. Motání hlavy po koupání – problémy s uchem (ušní infekce)

Lékaři znají termín „plavecké ucho“. Jde o bakteriální nebo mykotickou infekci zevního zvukovodu ucha. Poměrně často se objevuje v létě, protože ji způsobují bakterie nebo mykózy, které nachytáte ve vodě při plavání.

Plavecké ucho je poměrně běžné onemocnění, jde o zánět kůže ve zvukovodu. Kvůli špatné přístupnosti, teplu a vlhku zvukovodu se z něj ale může vyklubat dost nepříjemný problém. Na rozdíl od kožních zánětů na rukou, nohou nebo jiných snadno dostupných místech se zánět v uchu léčí o něco hůře.

Stejně tak se k „plaveckému uchu“ dokážete přepracovat na kryté plovárně. Kromě bolestí či svědění se může infekce projevit i problémy s udržením rovnováhy. Je pravděpodobné, že pro léčbu tohoto stavu budete potřebovat antibiotika nebo antimykotika.

Závratě mohou být prostě způsobeny problémem ve vnitřním uchu, kde je centrum naší rovnováhy.

2. Velké teplo a horko

Dusno, sluneční záření či vedro si v rámci zábavy u vody nemusíte až tak uvědomovat, ale tělo vám dá jasně vědět, že už má toho dost. Když se vám začne v teple točit hlava, měli byste se co pěkně rychle přesunout do stínu a chladu, napít se čisté vody a odpočinout si. Pokud jste to s pobytem na slunci moc nepřehnali, mělo by toto opatření stačit. Ale pozor, nemusí to být vždy jen od slunce. Teplo a vydýchaný vzduch v místnosti mají podobný efekt. I z nich se vám může točit hlava.

3. Klimatizace

Ofouknutí zpoceného krku studeným vzduchem v autě či v obchodě s klimatizací vám může způsobit nepříjemné zablokování krční páteře. Často úplně stačí i spuštěné okénko v autě či ventilátor. Kromě toho, že se budete hýbat spíše jako robot než jako člověk, může ztuhnutí svalů vyvolat i závratě. Velmi rychle dokáže pomoci fyzioterapeut.

To nejhorší co můžete udělat při tom, když se zpotíte, je pustit na sebe proud vzduchu.

4. Aktivita – pohyb je super, jen nezapomínejte doplňovat energii – hypoglykémie

Na výletě, ale i u vody, někdy není čas zdržovat se jídlem, je třeba přece využít čas o něco lépe! Fyzická námaha a klesající hladina cukru v krvi však může vyústit do hypoglykémie, které si už ale hned všimnete. Motáním hlavy, dezorientací či bolestí hlavy vám tělo dá vědět, že potřebuje palivo – cukr, sladký nápoj či kousek pečiva vás vrátí do normálu. Tak na to pozor.

5. Jízda – kinetóza

Delší cestu autem, autobusem, letadlem či lodí, vám dokáže zkomplikovat nepříjemná kinetóza (cestovní nevolnost). Závratím a dalším nepříjemným projevem můžete předejít užitím nějakého uklidňujícího léku ještě před cestou, děláním si přestávek během jízdy, sledováním cesty z okna (do dálky, ne na míhající se stromy) namísto dívání do mobilu nebo čtení. Tyto rady většinou opravdu zabírají.

6. Jízda na kolotoči

Čím budete starší, tím méně vás budou lákat zábavní parky a atrakce v nich. Pokud neodoláte nebo budete třeba nuceni dělat doprovod dětem, počítejte s motáním hlavy i žaludku. To je daň za zábavu a občas trvá trochu déle, než se zase dáte dohromady.

7. Klíště

Klíšťata úřadují téměř po celý rok, s výjimkou vysloveně mrazivého počasí. Vzpomínku na pobyt v přírodě či jen v městském parku vám tak může znepříjemnit lymská borelióza způsobující i zánět mozkových blan, který pak provázejí teploty, bolest hlavy i právě závratě. Nutná je léčba antibiotiky.

8. Léky i alkohol

Závratě můžete mít také kvůli užívání některých léků, nebo kvůli pití alkoholu.

9. Migréna

Závratě způsobené migrénou se mohou projevovat v různých formách. Pacienti mohou skutečně pociťovat závratě, mohou se cítit neklidní, nebo mohou jednoduše cítit, že jejich hlava není v pořádku. Tyto pocity se mohou objevit jednotlivě nebo v kombinaci se silnou bolestí hlavy a mohou trvat sekundy, minuty, hodiny nebo dny.

10. Benigní paroxysmální polohové vertigo

Pacient s benigním paroxysmálním polohovým vertigem si nejčastěji stěžují na rotační závratě při přetáčení v posteli, při předklonu, záklonu, vstávání či uléhání, nebo při jiné změně polohy hlavy. Podobně jako u ostatních periferních závratí jsou závratě doprovázeny nauseou (pocitem nevolnosti a nutkáním ke zvracení). Toto onemocnění lze označit jako nejčastější příčinu polohových závratí a závratí vůbec (kolem 17 %). Hlavním příznakem, který se u pacientů projevuje, jsou závraťovité ataky rotačního charakteru při změně pozice hlavy. Příkladem může být přetáčení z boku na bok v posteli, hluboký předklon či záklon.

Sponzorováno

11. Menierova choroba

Závratě mohou být také vyvolány Menierovou chorobou. Ménièrova choroba svého nositele sice neohrožuje na životě, ale značně mu vadí a zhoršuje kvalitu života.

Nemoc postihuje vnitřní ucho. Vnitřní ucho je složitý párový orgán, který je uložen v lebce v kosti skalní. Vnitřní ucho se skládá z hlemýždě (ústrojí zachycující zvuky) a ze 3 polokruhovitých kanálků (ústrojí poskytující informace o poloze těla). V hlemýždi i v kanálcích se nachází tekutina zvaná endolymfa, která jejich funkci umožňuje. Mechanizmus jejího vzniku spočívá v přebytku endolymfy v blanitém labyrintu. U nemocných dochází k hromadění endolymfy a zvyšování jejího tlaku, což následně vede k narušení sluchového a rovnovážného ústrojí a rozlévání endolymfy do míst, kde by se neměla nacházet.

Meniérova choroba je zajímavé onemocnění vnitřního ucha, které svého nositele sice neohrožuje na životě, ale značně mu vadí a zhoršuje kvalitu života.

12. Vestibulární schwannom (neurinom akustiku)

Další možnou příčinou závratí a točení hlavy je neurinom akustiku. Jedná se o nerakovinový nádor, který se tvoří na nervu, který spojuje vnitřní ucho s mozkem. Ačkoliv je to nádor benigní, svým útlakem mozkového kmene může pacienta akutně ohrožovat na životě.

13. Náhlý pokles krevního tlaku

Nízký krevní tlak (neboli odborně hypotenze) je relativně častý problém, který je mnohdy vyvolán léky předepsanými lékařem. Nebývá tak nebezpečný jako tlak vysoký, může nicméně člověku výrazně zhoršit kvalitu života. Náhlý pokles krevního tlaku způsobuje mžitky před očima, rozostřené vidění (příčinou nedostatečné prokrvení), točení hlavy, mdloby, celkovou nevolnost.

14. Onemocnění srdečního svalu

Závratě patří mezi nenápadné příznaky, které mohou mít mnoho příčin, jež nemají žádnou souvislost se srdečním zdravím. Často se závratě vyskytnou při nadměrné fyzické zátěži například v posilovně jako varovné znamení, abyste ubrali.

Pokud však trpíte závratí příliš často, měli byste o tom informovat svého lékaře. Příčinou závratí totiž někdy mohou být i srdeční problémy (to je však méně pravděpodobné). Takové točení hlavy by mohlo být způsobeno zablokováním v tepnách, čímž dojde k poklesu krevního tlaku, nebo chybnou chlopní, která nemůže krevní tlak zvládnout.

15. Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy mohou také doprovázet točení hlavy a závratě.

16. Dehydratace

Závratě a motání hlavy může způsobit také dehydratace, nebo příliš rychlá změna pozice především z lehu do stoje. Nedostatek tekutin může způsobit nevolnost, slabost, závratě, nízký krevní tlak a mdloby. Rehydratace pomůže tyto příznaky rychle zmírnit.

17. Anémie

Anémie je stav, který způsobuje nedostatek zdravých červených krvinek nebo hemoglobinu v krvi, které přenášejí kyslík do vašich orgánů – včetně mozku. Charakteristickým znakem anémie je únava, ale může také způsobit, že lidé s tímto problémem budou pociťovat slabost a závratě.

18. Autonomní neuropatie

K časným příznakům autonomní neuropatie patří závratě nebo mdloby při zvedání nebo vstávání. Toto onemocnění nervů narušuje elektrické signály mezi mozkem a srdcem, krevními cévami a potními žlázami. Může ovlivnit srdeční frekvenci a krevní tlak.

19. Srdeční arytmie

Tento stav, známý také jako abnormální srdeční frekvence, může způsobit, že vaše srdce bude bít příliš rychle, příliš pomalu nebo způsobem, který způsobí náhlé snížení přívodu krve do mozku. Díky tomu se budete cítit mdlobně a budete mít závratě.

20. Ortostatická hypotenze

Ortostatická hypotenze je nadměrný náhlý pokles systémového krevního tlaku při zaujetí vzpřímené polohy z lehu, popřípadě sedu. Také se nazývá posturální hypotenze, je to takový ten nával, který někdy pociťujete, když vstanete. Je to způsobeno tím, že se krev v cévách hromadí příliš dlouho a vaše srdce nemá dostatek krve k pumpování do mozku. Může se to stát komukoli a častěji, pokud užíváte určité léky a jak stárnete. Ortostatická hypotenze je častou příčinou motání hlavy, mdlob a závratí.

Co si ještě o závratích přečíst?

VIDEO: Webinář na téma: Závratě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva