Cukrovka a sport – měníme cukrovku pohybem – zapojte se s námi 4.69/5 (13)

Diabetikům mohou při sportování pomoci i chytré hodinky

Diabetikům mohou při sportování pomoci i chytré hodinky

Jste připraveni změnit izolaci ve společný cíl? Chybí vám motivace začít s pohybem? Zapojte se do listopadového projektu Měníme cukrovku pohybem určeného NEJEN pro diabetiky a jejich blízké. Stáhněte si do telefonu aplikaci „Měníme cukrovku pohybem“ a zvolte si hlavní výzvu připravenou pro váš kraj. Hýbejte se, plňte úkoly, přečtěte si více o diabetu a nechte se inspirovat tipy i recepty. Čas, který během měsíce listopadu strávíte pohybem, ať už při procházce, úklidu nebo práci na zahradě, se bude sčítat s dalšími účastníky z vašeho kraje i z celé České republiky. Kolik času strávíme pohybem společně? Více informací i průběžné výsledky najdete na www.menimecukrovkupohybem.cz, připojit se k nám můžete také na Facebooku „Světový den diabetu, 14. listopad“.

Co vám brání ve cvičení? 5 tipů, jak překonat nejčastější důvody

Mám moc práce a nemám čas

Jak na to: Naplánujte si pohyb jako schůzku, kterou nesmíte zmeškat, nebo ji spojte s jinou aktivitou. Spoustu kroků nachodíte při venčení psa nebo pěší cestě do práce nebo nákup, ke cvičení můžete pak využít i čas při sledování televize.

Jsem moc unavená

Jak na to: Naplánujte si pohyb na denní dobu, kdy máte nejvíce sil – pro někoho to může být ráno, pro jiného naopak v době, kdy ostatní už spí. Začněte přitom pomalu – 1 až 2krát týdně jen na 15 minut. Postupně dobu prodlužujte a intenzitu zvyšujte. I když nejprve budete možná po pohybu cítit ještě větší únavu, brzy přijde naopak pocit větší energie.

Cítím se trapně, protože mi to nejde

Jak na to: Pokud to pro vás bude příjemnější, začněte doma, případně si ke cvičení přiberte dalšího parťáka-začátečníka.

Naposledy při cvičení nepřišlo žádné zlepšení

Jak na to: Zlepšení může znamenat například to, že se méně zadýcháte, budou vás méně bolet nohy nebo trasu urazíte o pár minut rychleji. Opravdu nedošlo vůbec k žádnému zlepšení?

Cvičení mě nebaví

Jak na to: Pokud jste nikdy necvičili, k pohybu pravděpodobně nemáte vztah a rozhodnout se pro něj (a vytrvat) bude těžší. Důležité je si uvědomit, že pohyb není jenom posilovna, aerobik nebo běh. Každý pohyb se počítá – rychlá chůze, jízda na kole (nebo rotopedu – klidně před televizí) i plavání. Najít v pohybu radost vám pomůže i společnost – při rozhovoru s kamarádkou uběhne procházka rychleji. I když se pro pohyb rozhodnete kvůli zdraví nebo jiné „povinnosti“, přesto se snažte užít si vyplavené endorfiny a buďte spokojeni sami se sebou.

Přidejte se k hnutí „Měníme cukrovku pohybem“ a využijte aplikaci, která vznikla při příležitosti Světového dne diabetu, k překonání důvodů, proč se nehýbat. Stáhnout ji můžete na Google Play nebo v App Store.

Diabetes a sport

Diabetes nemusí být překážkou aktivního sportování a cvičení. Sportovci a ženy s cukrovkou běžně i mezi profesionály a získali často i jedny z nejvyšších sportovních ocenění.

Mezi slavné diabetické sportovce patří třeba Steve Redgrave (bývalý anglický veslař), který vyhrál mnoho závodů i na olympijských hrách včetně své poslední zlaté medaile, kterou získal poté, co mu byla diagnostikována cukrovka 2. typu.

Sport nebo cvičení v nějaké formě se doporučuje všem lidem s cukrovkou, protože přináší řadu zdravotních výhod, jako je lepší citlivost na inzulín. Ať už se sportu věnujete z konkurenčních důvodů nebo čistě pro zábavu, je to skvělý způsob, jak zůstat zdraví.

Cvičení a sport ovlivňují hladinu glukózy v krvi. V závislosti na typu cvičení nebo sportu, který děláte, může dojít ke zvýšení hladiny glukózy v krvi (hyperglykémie) nebo ke snížení (hypoglykemie). Mírné cvičení, které chvíli trvá, jako je chůze nebo jízda na kole, může způsobit pomalý pokles hladiny glukózy v krvi. Některá cvičení, jako je běh nebo fotbal, mohou způsobit zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Hypoglykémii i hyperglykémii se můžete vyhnout konzumací správného množství sacharidů před, během a po cvičení. Měli byste si upravit inzulin a pravidelně kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Lékař vám může pomoci – dá vám potřebné informace.

Cvičení na každého působí odlišně a zjistit, co funguje právě u vás, může chvíli trvat. Ale zkuste to vydržet.

Cvičení prospívá nejen vašemu fyzickému a duševnímu zdraví, ale také pomáhá snižovat skoky glukózy po jídle.

Chytré hodinky jsou pro diabetiky super!

Diabetici, zkuste si pořídit chytré hodinky! S novou generací chytrých hodinek vám bude stačit jediný pohled na zápěstí, abyste se dozvěděli aktuální výši hladiny cukru v krvi.

A pár obecných pravidel pro sportování s cukrovou

  • zkontrolujte hladinu glukózy v krvi před a během cvičení – to vám pomůže zjistit, co byste měli jíst a kdy upravit inzulín
  • zaznamenávejte si hladinu glukózy v krvi a to, co jíte, když cvičíte – sdílejte to se svým diabetologe,, abyste zjistili, co pro vás funguje
  • pravidelně kontrolujte hladinu glukózy v krvi po cvičení (mohou klesnout až 12 hodin po cvičení) – možná si budete muset před spaním vzít další sacharidy nebo nižší dávku inzulínu
  • pokud cvičíte, je pravděpodobné, že budete potřebovat další sacharidy, abyste zabránili hypoglykemii
  • při cvičení pijte hodně vody

A co vy? Jak s cukrovou sportujete vy? Budeme moc rád za komentáře.

Co si ještě o cukrovce přečíst?

VIDEO: Zajímavé přístupy k léčbě cukrovky | Léčebné metody

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva