Sponzorováno

Dětská bolest hlavy: Stačí objetí a polibek? 4.83/5 (6)

Dětská bolest hlavyNejlepším lékem pro dítě stěžující si na bolesti hlavy je obvykle hýčkání a polibek. A brzy je vše zapomenuto. Ale kdy je čas na vážné obavy z dětské bolesti hlavy?

Samozřejmě, pokud bolest přetrvává, může být příznakem nejrůznějších problémů od dehydratace po chřipku. Asi to poslední, co by vás napadlo, je smrtící nádor na mozku. Bohužel, právě to byla příčina smrti jen 16-leté Natashy Simmondsové v lednu tohoto roku. O případu informoval portál dailymail.co.uk. Lékaři opakovaně, a hlavně mylně, přikládali příčinu něčemu mnohem méně vážnému. Taková situace je pro rodiče nejhorší noční můra – Natasha trpěla velmi vzácnou formou rakoviny. Děti s bolestí hlavy však nejsou u lékařů běžným scénářem. Otázkou je, kdy se začít obávat?

Nenechte se odbýt lékařem

Poplašné zvony by měly rozeznít, pokud se bolesti hlavy často opakují a zhoršují se. Rozdíl mezi běžnou bolestí hlavy a nádorem na mozku může být velmi jemný a odlišit je mohou právě další příznaky. Nádory mohou způsobovat změny nálady, změny zraku a rovnováhy. Nejjistější je vyhledat lékaře.

Sponzorováno

Nádory na mozku jsou u dětí naštěstí vzácné, a jediný způsob, jak určit definitivní diagnózu, je MRI. Nebylo by fér dělat toto vyšetření každému teenagerovi, který si stěžuje na migrénu. Migrény se totiž vyskytují až u 5 % mladých lidí. Lékaři proto musí pacienty rozlišit, rozhodnout se, kdy je potřebná rychlá léčba, a kdy bolest přejde sama.

Poznejte příčinu i lék

Mezi nejčastější příčiny bolesti hlavy patří nedostatečný pitný režim, což vede k dehydrataci, nebo vynechání jídla, což zase vede ke snížené hladině glukózy v krvi. Stejně jako dospělí, i děti zažívají bolesti hlavy v reakci na stres nebo úzkost ve škole či doma.

Odpočinek v tiché místnosti bez příliš jasného světla a spánek mohou urychlit zotavení. Možností jsou i léky proti bolesti hlavy. Trávení během migrény zpomaluje, takže čím dříve se lék užije, tím lépe. O jejich vhodnosti pro dítě se však raději poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Pomoci může i vést si „migrénový deníček“, aby se zamezilo případům potravinové alergie, která také může být příčinou bolesti.

Sponzorováno

TIP: Co je to fontanela u dětí a na co je dobrá?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva