Obsah článku
Ženy mívají často v těhotenství problémy se slabostí a ztrátou vědomí, které jsou způsobené nízkým krevním tlakem a nedostatečným zásobením mozku krví. Mohou se vyskytovat v jakékoliv fázi těhotenství.
Během těhotenství se rozšiřuje krevní řečiště, stoupá objem krve i počet úderů srdce. To vede k poklesu krevního tlaku, zejména toho spodního, diastolického. Každá žena na změnu tlaku krve reaguje jinak. Zatímco u jedné dojde k mdlobám, další těhulka nemusí výkyvy krevního tlaku vůbec zaznamenat.
K mdlobám nejčastěji dochází, když těhotná žena delší dobu stojí, nachází se v přeplněné místnosti nebo rychle vstane ze židle. Tyto stavy jsou vyvolané nedostatečným zásobením mozku krví. Hned poté, co těhotná pocítí závrať, měla by si sednout a hlavu sklonit ke kolenům nebo si lehnout a zvednout nohy tak, aby byly výše než hlava. Preventivně by neměla rychle vstávat ze sedu a v horkém počasí je vhodnější zůstat ve stínu.
Za pozornost stojí i syndrom dolní duté žíly. Jde o stav, pro který jsou typické mdloby, až ztráty vědomí, kdy dojde k hlubokému poklesu krevního tlaku. Tento syndrom se nejčastěji objevuje v posledních týdnech těhotenství, a to v lehu na zádech. Těžká děloha totiž tlačí na dolní dutou žílu, která přivádí krev z dolní poloviny těla k srdci. Těhotné vrátí vědomí velmi jednoduché opatření – stačí, když ji otočíte na levý bok.
Omdlévání v těhotenství není zdravotní problém, který vyžaduje léčbu. Jde o fyziologickou záležitost, se kterou se těhotná musí vyrovnat. Není to nebezpečné pro ni ani pro dítě, pokud nedostatečné zásobení mozku krví netrvá dlouho a pád na zem nebyl silný. Při vážnějším pádu ovšem hrozí riziko potratu.
Jak mdlobám předejít? Důležité je dodržovat pitný režim, netrpět hlady, mít dostatek pohybu a spánku, nevstávat příliš rychle. Ze sedu nebo lehu je potřeba zvedat se vždy pomalu a postupně. Není dobré stát příliš dlouho na jednom místě a zdržovat se v malých místnostech, kde není dost vzduchu.
Pocit slabosti a pocit na omdlení v těhotenství
Těhotné ženy se mohou relativně často cítit slabě. Je to často způsobeno hormonálními změnami. Mdloby nastanou, pokud váš mozek nedostává dostatek krve, a proto má nedostatek kyslíku.
Jak jsme už uvedli, největší pravděpodobností budete cítit mdloby, pokud vstanete příliš rychle ze židle nebo z vany, ale může se to také stát, když ležíte na zádech.
Co způsobuje závratě během těhotenství?
Na začátku těhotenství se vaše tělo připravuje tak, aby vyhovovalo potřebám dvou těl místo jednoho. Závrať je pravděpodobně způsoben několika faktory:
- Vaše tělo ještě neprodukuje dostatek krve k naplnění rychle se rozšiřujícího oběhového systému.
- Vysoké hladiny progesteronu mohou také uvolnit a rozšířit vaše krevní cévy, což zvyšuje průtok krve vašemu dítěti, ale zpomaluje ho do vás – což může snížit váš krevní tlak. To zase snižuje tok krve do mozku a někdy se vám kvůli tomu točí hlava.
- Vaše rostoucí děloha může vyvíjet tlak na vaše cévy, zvláště když ležíte na zádech.
- Vaše tělo právě teď generuje spoustu tepla, což znamená, že trávení příliš mnoho času v horké nebo ucpané místnosti může přispět k pocitu mdlob.
- Pokud poklesne hladina cukru v krvi nebo dojde k dehydrataci, pravděpodobně se u vás objeví mdloby.
Vyhněte se mdlobám
Tady je několik tipů, jak zabránit pocitu mdloby:
Sponzorováno
- zkuste vstávat pomalu – zejména po delším sezení nebo ležení. Nevstávejte příliš rychle, když sedíte nebo ležíte, protože to může způsobit pokles krevního tlaku a způsobit závratě.
- pokud cítíte slabost a mdloby, když stojíte, najděte si rychle sedadlo a slabost by měla přejít – pokud ne, lehněte si na bok
- pokud cítíte slabost a mdloby, když ležíte na zádech, otočte se na stranu
- doplňte tekutiny. Ujistěte se, že pijete dost vody, protože závratě mohou být také známkou dehydratace. Zaměřte se na asi 12 až 13 sklenic tekutin denně a více, pokud je horké počasí nebo pracujete.
- oblékejte se chytře – pro případ, že byste se začali cítit přehřátí, noste vrstvy, které se snadno svléknou, a vyhněte se přiléhavému oblečení, šálům nebo čepicím.
- trocha čerstvého vzduchu vám prospěje – trávení příliš času v dusném a přehřátém vnitřním prostoru (jako je přeplněný autobus, kancelář nebo obchod) může vyvolat závratě, takže pokud se necítíte příliš dobře, zkuste se každou hodinu projít – dejte si malou, asi pětiminutovou, procházku – ta může pomoci zmírnit další příznaky těhotenství, jako je zácpa a otok.
Je lepší nelehat si na záda v pozdějších fázích těhotenství. Měli byste se vyhnout tomu, abyste po 28 týdnu těhotenství spali na zádech, protože to souvisí s vyšším rizikem narození mrtvého dítěte.
Kdy volat lékaři ohledně závratí během těhotenství?
Nedostatek železa (anémie) může někdy způsobit mdloby, protože jsou vyčerpány krevní buňky nesoucí kyslík. Pokud tedy skutečně omdlíte, zavolejte lékaře. Některé ženy se ptají, zda je závrať příznakem potratu. Nebojte se: točení hlavy ani závratě nejsou běžným znakem potratu.
Jiní mohou mít otázky, zda závratě mohou být příznakem preeklampsie. Ale ani tam není důvod k obavám. Pocit slabosti není běžným znakem preeklampsie, která se vyznačuje náhlým nástupem vysokého krevního tlaku během těhotenství, zatímco závratě jsou často způsobeny opačným problémem: nízkým krevním tlakem.
Sponzorováno
Závěrem je, že pokud závratě přetrvávají i poté, co podniknete kroky k jejich léčbě a prevenci, řekněte při příští návštěvě svému lékaři, jak se cítíte.
Co si dále přečíst o těhotenství?
- Proč jsou bílkoviny v těhotenství tak důležité?
- Pálení žáhy v těhotenství – jak na něj? A pozná se podle toho pohlaví miminka?
- Tvrdnutí břicha v těhotenství. Kdy je neškodné a kdy nebezpečné?
- Jak mít chlapce nebo holčičku? Jak se dá ovlivnit pohlaví miminka?
Zdroje článku a relevantní studie
- Benign Paroxysmal Positional Vertigo in Pregnancy Autor: Kübra Çoban
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články