Sponzorováno

Ortostatická hypotenze (posturální hypotenze) – náhlý pokles krevního tlaku způsobený změnou držení těla – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

 • Ortostatická hypotenze je nadměrný náhlý pokles systémového krevního tlaku při zaujetí vzpřímené polohy z lehu, popřípadě sedu.
 • Mezi příznaky ortostatické hypotenze patří závratě, slabost, rozmazané vidění a synkopa neboli omdlévání.
 • Dehydratace, ztráta krve a anémie jsou nejčastějšími důvody pro vznik tohoto problému.
 • Beta blokátory, jiné léky na vysoký krevní tlak a léky, jako je sildenafil (Viagra), mohou všichni způsobit ortostatickou hypotenzi.
 • Diagnózu často stanoví historie a fyzikální vyšetření. Zranění při pádu je hlavní komplikací tohoto problému.

Ortostatická hypotenze je jednou z nejčastějších příčin synkopy. Její prevalence roste s věkem. U starších osob nad 65 let je výskyt asi 20 %.

Ortostatická hypotenze je jednou z nejčastějších příčin synkopy. Její prevalence roste s věkem. U starších osob nad 65 let je výskyt asi 20 %.

Ortostatická hypotenze, nazývaná také posturální hypotenze, je definována jako náhlý pokles krevního tlaku způsobený změnou držení těla, například když se člověk rychle postaví. Když se člověk po sezení nebo ležení postaví, krev se normálně hromadí v nohou kvůli gravitaci. Tělo pak pracuje, aby tlačilo krev nahoru a dodávalo mozku kyslík. Pokud to tělo nedokáže dostatečně, poklesne krevní tlak, což může vést k příznakům, jako jsou závratě, rozmazané vidění nebo mdloby.

Hypotenze – nízký krevní tlak

Hypotenze neboli nízký krevní tlak nastává, když krevní tlak v tepnách klesne pod normální hladinu. Srdce pumpuje krev v těle krevními cévami. Tyto trubicové struktury zahrnují tepny, žíly a kapiláry. Krevní tlak je měřítkem síly krve na stěny tepen, které jimi procházejí. Krevní tlak se měří Torrech (též milimetr rtuťového sloupce, značený mm Hg) a má dvě čísla:

 • Systolický tlak: tlak, když srdeční komory stlačují a pohánějí krev do tepen.
 • Diastolický tlak: tlak měřený mezi srdečními rytmy, když se komory uvolní. To je doba, kdy srdce přijímá svoji okysličenou krev.

Hodnoty systolického krevního tlaku 120 mmHg a diastolického krevního tlaku 80 mmHg nebo 120/80 se považují za normální. Osoba s hodnotou 90/60 mmHg nebo nižší je považována za osobu s hypotenzí nebo nízkým krevním tlakem.

Lidé, kteří mají ortostatickou hypotenzi, často zaznamenají pokles krevního tlaku přibližně o 20/10 mmHg během 3 minut po vstání. Nízký krevní tlak obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud se u člověka však vyskytnou pravidelné příznaky ortostatické hypotenze, měl by navštívit lékaře.

Ortostatická hypotenze je běžná u lidí ve věku 65 let nebo starších, protože schopnost těla reagovat na poklesy krevního tlaku se může s věkem zpomalit.

Obecné údaje ze studií jsou ty, že ortostatická hypotenze převládá u přibližně 18 procent mužů a žen ve věku 65 let a starších.

Příčiny ortostatické hypotenze

Ztráta tekutin v cévách je nejčastější příčinou příznaků spojených s ortostatickou hypotenzí. Může to být způsobeno dehydratací způsobenou průjmem, zvracením a užíváním léků, jako jsou diuretika nebo pilulky na vodu. Tento lék pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody a soli močí.

Pravděpodobnou příčinou je také ztráta krve, anémie a další stavy, které vedou k nižšímu počtu červených krvinek. Pokud je k dispozici méně červených krvinek, které by přenášely kyslík v krvi, mohou se objevit závratě a točení hlavy.

Některé léky, jako jsou beta-blokátory a antidepresiva, mohou také vyvolat příznaky spojené s ortostatickou hypotenzí. K těmto příznakům může také vést práce nebo cvičení v horkém počasí nebo dlouhodobé upoutání na lůžko.

Sponzorováno

Je také známo, že Parkinsonova choroba, těhotenství a srdeční stavy, jako jsou nepravidelné srdeční rytmy a onemocnění chlopní, způsobují příznaky spojené s ortostatickou hypotenzí.

Příznaky ortostatické hypotenze

Mezi příznaky ortostatické hypotenze patří:

 • závrať
 • točení hlavy
 • rozmazané vidění
 • mdloby
 • padání
 • nevolnost
 • únava

Tyto příznaky obvykle vymizí, když se tělo pomalu přizpůsobuje vzpřímené poloze nebo po několika minutách sezení nebo vleže. Každý, kdo pravidelně trpí některým z těchto stavů, by měl vyhledat lékařskou pomoc.

Možné komplikace

Běžnou komplikací ortostatické hypotenze je pád v důsledku ztráty vědomí, který by mohl způsobit vážná zranění. Příznaky mohou také maskovat vážnější stavy. Patří sem kardiovaskulární onemocnění, jako je srdeční selhání a problémy se srdečním rytmem.

Náhlé poklesy krevního tlaku způsobené ortostatickou hypotenzí jsou rizikovým faktorem pro mozkové příhody kvůli sníženému přívodu krve do mozku.

Diagnóza

Pokud se u někoho vyskytne některý z výše uvedených příznaků, lékař prohlédne jeho anamnézu. Pokud je to nutné, lékař poté provede testy, aby zjistil, zda příznaky vyvolává nějaké základní onemocnění. Například pokud určitý lék způsobuje pokles krevního tlaku, lékař může upravit dávkování nebo doporučit přechod na jiný lék.

Test naklápěcího stolu zkouší, jak krevní tlak člověka reaguje na změny polohy jeho těla. Během tohoto testu leží člověk na stole, který je pomalu nakloněn nahoru.

Také krevní testy mohou ukázat, zda má někdo nízkou hladinu cukru v krvi nebo nízký počet červených krvinek, což jsou příznaky nízkého krevního tlaku.

Elektrokardiogram (EKG), který sleduje elektrické signály srdce, může odhalit nepravidelnosti srdečního rytmu a problémy s přívodem krve a kyslíku do srdce.

Ultrazvuk srdce neboli echokardiogram hodnotí srdeční chlopně pomocí zvukových vln a může odhalit základní poruchy.

Zátěžový test lze provést, pokud lékař sleduje srdce během cvičení nebo po podání léků.

Ortostatická hypotenze – léčba a prevence

Sponzorováno

Existuje několik způsobů léčby nebo prevence ortostatické hypotenze, z nichž většina nezahrnuje užívání léků.

 • Udržujte se hydratovaní pitím velkého množství tekutin. Tekutiny ztracené při průjmu nebo zvracení je třeba okamžitě doplnit.
 • Vyvarujte se nebo omezte příjem alkoholu, protože alkohol může zhoršit ortostatickou hypotenzi.
 • Použijte více soli do jídla. Nejprve se však poraďte s lékařem, protože příliš mnoho soli ve stravě může zvýšit krevní tlak.
 • Během horkého počasí se vyvarujte namáhavé činnosti.
 • Když vstanete z postele, posaďte se na minutu na okraj postele, než se postavíte.
 • Spěte s postelí mírně vyvýšenou v oblasti hlavy. Nebo si dejte vysoký polštář.
 • Kompresní punčochy mohou podporovat cirkulaci a zabraňovat hromadění tekutin v nohou.
 • Závažné případy ortostatické hypotenze lze léčit léky ke zvýšení krevního tlaku.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva