Sponzorováno

Thymol – co je to a jaké má účinky? 4.55/5 (11)

Thymol je dostupný jako bílý prášek.

Thymol je dostupný jako bílý prášek.

Tymián v sobě obsahuje antimikrobiální olej, který obsahuje různé chemické látky. Nejúčinnějším zabijákem baterií a plísní v tomto oleji je chemická látka, která se nazývá thymol. Právě thymol v laboratorních testech zabil baktérie i houby (plísně). Tato látka se také používá v zubních pastách a ústních vodách a je přítomna v některých přípravcích používaných k léčbě plísně nehtů. Používá se také k zabíjení roztočů a plísní v úlech a je registrován jako pesticid. Thymol se tak přidává do parfémů a kosmetických přípravků, které mají krásně a výrazně vonět.

Thymol můžete také zakoupit v mnoha místních supermarketech a obchodech s doplňky výživy jako bylinný přípravek. Thymol může být užíván k léčbě menších zdravotních potíží nebo k podpoře celkového zdraví. Je dostupný ve formě pilulek, prášku nebo kapalného extraktu. Než se rozhodnete použít thymol pro léčbu jakéhokoli onemocnění, poraďte se s vaším lékařem.

Léčba bronchitidy

Podle jedné studie z Michiganské univerzity je jedním z hlavních použití thymolu pro léčbu bronchitidy. Tymiánový olej obsahuje účinné složky, které slouží jako expektorant (podporuje uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy, tj. podporuje vykašlávání) pro pacienty trpící tímto chronickým onemocněním. Vzhledem k nadměrné tekutině nacházející se v hrudníku a plicích se u pacientů s bronchitidou objevují záchvaty silného kašle. Thymol však může pomoci rozložit hlen nacházející se v těle, což činí každý kašel účinnějším při odstraňování dýchacích cest. Promluvte si s lékařem, abyste se dozvěděli více o léčbě bronchitidy thymolem.

Je antiseptický

Podle stránky Drugs.com (což jsou webové stránky věnované informacím i o lécích na předpis a alternativních lécích), může být thymol použit také jako silné antiseptikum (tedy snižuje rizika infekce, sepse nebo hniloby). Thymol můžete nalézt v mnoha ústních vodách a jiných dentálních produktech díky přírodní schopnosti bylinky (látky) bojovat proti zubnímu kazu a infekci a současně kompenzovat účinky onemocnění dásní nebo špatného dechu. Podle zmíněné webové stránky může kloktání po dobu cca 30 vteřin roztokem ústní vody thymol pomáhat při léčbě ústních bakterií, které mohou vést k dalším zdravotním komplikacím. Před výběrem thymolových roztoků jako prostředku k léčbě jakéhokoliv zubního problému se obraťte na svého zubaře. Měl by vám ale tyto roztoky bez problémů doporučit.

Sponzorováno

Má protiplísňové vlastnosti

Candida albicans je typ kvasinek. Kvasinky jsou jednobuněčné houby. Candida albicans může způsobit otravné infekce, ale ty nejsou obecně moc nebezpečné. Ale jsou velmi otravné. U osob s narušeným imunitním systémem, jako jsou pacienti s AIDS nebo těmi, kteří užívají imunosupresivní léky, však mohou být Candida infekce velmi nebezpečné. Schopnost přeměnit se z buněčné formy na hyfální formu (invazivní formu) se jeví jako důležitá součást útočného procesu kvasinek. Podle výzkumu provedeného na univerzitě v Miláně brání tomuto procesu právě thymol.

Thymol také bojuje proti houbě zvané Aspergillus. Tato houba může způsobit vážnou plicní infekci nazvanou aspergilóza. Výzkumníci na ministerstvu zemědělství v USA zjistili, že v laboratorních testech mohou léky s thymolem reagovat na tuto chorobu účinněji. Thymol zlepšuje působení léčiv používaných při léčbě aspergilózy, stejně jako léků používaných k léčbě infekcí způsobených Candidou a houbou Cryptococcus. Tyto výsledky byly potvrzeny v laboratořích, ne zatím u nemocných lidí.

Moderní laboratorní testy nyní pracují na potvrzení myšlenky, že thymol v tymiánovém oleji zabíjí bakterie a plísně. Čeká se na klinické studie.

Esenciální olej z tymiánu a thymol mají obecně mnoho fungicidních vlastností. Výzkum naznačuje, že může být používán jako dezinfekční prostředek v bytech a domech, kde je nízká koncentrace plísní.

Bezpečnost tymiánu a thymolu

Tymián je konzumován jako potravina už velmi dlouhou dobu a je považován za velmi bezpečný, pokud jde o použití jako bylinný doplněk k jídlu nebo jako čaj. Existují ale určité důkazy, že tymián zpomaluje krevní srážlivost. Proto by bylo dobré vyhnout se rostlině nejméně dva týdny před případnou operací.

Rovněž byste se mu měli vyhnout pokud užíváte léky, o kterých je známo, že zasahují do procesu srážení krve, jako jsou aspirin, ibuprofen, naproxen, heparin a warfarin.

Tymián se nezdá být nebezpečný pro těhotné nebo kojící ženy, ale bylina by měla být používána v normálních množstvích. Pravděpodobně je nejlepší použít celou bylinu místo koncentrovaných extraktů nebo infuzí.

Pár odborných řádků o thymolu

Thymol (také známý jako 2-isopropyl-5-methylfenol, IPMP) je přirozený monoterpenoidní fenolový derivát cymenu, C10H14O, isomerický s carvacrol, nalezený v tymiánu oleji a extrahovaný z rostliny Tymián obecný (lat. thymus vulgaris) jako bílá krystalická látka s příjemným aromatickým zápachem a silnými antiseptickými vlastnostmi. Thymol také poskytuje výraznou, silnou chuť této bylinky. Proto je oblíbená v českých kuchyních.

Sponzorováno

Thymol je také složkou mnoha pesticidů – jak venkovních, tak i vnitřních – a je běžně používán k cílení na bakterie a viry, stejně jako na potkany, myši a jiné živočišné škůdce.

A co si dále přečíst o thymolu?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva