Sponzorováno

Cenné vlastnosti propolisu při léčbě hypertenze 4.97/5 (136)

Někteří vědci říkají, že propolis je antibiotikum 21. století.

Někteří vědci říkají, že propolis je antibiotikum 21. století.

Propolis je nejpřirozenější léčivý přípravek, jehož léčebný účinek lze porovnávat s nejlepšími vitamínovými přípravky. A však oproti propolisu nemají přirozené složky – a asi není nutné zdůrazňovat, že tělo přírodní prostředek absorbuje lépe.

V čem je síla propolisu?

Někteří vědci říkají, že propolis je antibiotikum 21. století. Při pokojové teplotě je propolis vláčná, lepkavá hmota žlutohnědé až tmavohnědé barvy, v chladu je křehký až drobivý. Včely z listů, kůry a pylu různých rostlin získávají složky, které se mísí s jejich slinami, takto se získá tato léčebná kompozice. V propolisu se nalézají organické kyseliny, vitamin E, vápník, mangan, vitaminy, železo, retinol, aromatické oleje a jiné. Propolis se používá ve všech oblastech medicíny.

Tyto komponenty umožňují úspěšně používat propolis v kosmetickém průmyslu a lékařství. Tato lepkavá látka se často používá při výrobě krémů, výtažků, různých sprejů, tinktur a léčivých svíček.

Léčebné vlastnosti propolisu

Nejcennější léčebné vlastnosti propolisu jsou:

  • Antimikrobiální – bojuje proti bakteriím a plísním;
  • Ředící – zabraňuje trombóze;
  • Čistící – čistí organismus od škodlivého cholesterolu, zlepšuje strukturu a propustnost sítě cév;
  • Antioxidační – pomáhá snížit oxidaci lipidů při ateroskleróze;
  • Restorativní (obnovující, obnovovací, znovuobnovující) – má příznivý vliv při hojení a regeneraci zraněných tkání, stejně jako tkáně srdečního svalu (například po infarktu).
  • Normalizuje práci srdce, snižuje krevní tlak.

Propolis můžete používat vně i vnitřně

Využívá se na pokožku i vnitřně při léčení kožních nemocí – ekzémů, akné, zánětů, pomáhá při vypadávání vlasů, zlepšuje kvalitu pleti, pomáhá v boji proti plísních, při odřeninách a popáleninách, při léčení žaludečních vředů, zánětech a bolestech žaludku, zlepšuje trávení a činnost střev, působí při léčbě vysokého krevního tlaku, alergií či zubního kazu, využívá se proti paradentóze, pomáhá při léčbě hemoroidů a posilování imunitního systému.

Propolis výrazně pomáhá i při:

  • chřipce, nachlazení, zánětech hrdla, bronchitidě, zápalu plic,
  • bolestech uší (zejména zánět středního ucha), při bolestech hlavy a migréně, bolestech zubů,
  • při odstraňování bradavic, při vyrážkách, oparu, dále mykóze,
  • omrzlinách, léčení otevřených ran, kloubního revmatismu, při dně,
  • infekci močových cest, onemocnění ledvin, plynatosti střev, střevní infekci, zánětu tlustého střeva, žaludečním kataru, žaludečních vředech, žaludeční viróze,
  • žlučníkových kamenech,
  • poruchách krevního oběhu a při skleróze.

Propolisová tinktura

Příprava prokolisové tinktury je jednoduchá:

Sponzorováno

  1. 30 až 50 g rozdrceného propolisu dáme do tmavé láhve a zalijeme 85 procentním jablečným destilátem (5 dl). Pokud ho nemáme, použijeme lékárenský líh (92 až 95%). Směs uložíme na tmavé místo při pokojové teplotě a každý den 2- až 3 krát protřepeme.
  2. Po 9 dnech alkoholový roztok přecedíme přes jemné umělohmotné síto.
  3. Tinkturu necháme v tmavé láhvi dalších 7 dní při teplotě 8 až 10 °C a ještě jednou odstraníme kal, který se usadí na dně, přes kávový papírový filtr.
  4. Takto připravenou tinkturu zředíme přidáním 5 dl 40% jablečného destilátu (nebo lékárenského lihu), čímž dostaneme 10 dl propolisové tinktury s poloviční koncentrací lihu při použití 80% alkoholu. Při použití vyšší koncentrace je výsledný koncentrát o něco silnější.

Užití propolisu při zvýšeném krevním tlaku

30 kapek propolisu nakapeme do 1 dl vlažné vody. Užívá se 1-krát denně večer před spaním až do vyléčení. Pro lepší výsledek se doporučuje užívat 1 lžička mateří kašičky.

Brusinky + propolis

Pokud je člověk v počáteční fázi hypertenzního onemocnění, bude pro něj užitečný recept založený na bobulích brusinek a propolisu.

  • 50-55 ml neslazené brusinkové šťávy a 20 kapek propolisové tinktury užíváme třikrát denně 25 minut před jídlem.
  • Ale pokud již hypertenze překročila počáteční fázi, tento recept není zcela efektivní.

Tinktura propolisu a hloh

Nejen propolis pomáhá léčit hypertenzi. Například je možné kombinovat preparáty propolisu s prostředky obsahujícími hloh. Vezměte si tinkturu propolisu a tinkturu z plodů z hlohu v poměru 1:1 a užívejte podobně jako brusinky + propolis.

Propolisová mast

Tato mast se může aplikovat na drobné řezy, modřiny a oděry.

Roztavte tyto přísady ve dvojitém hrnci:

  • 1 lžička včelího vosku
  • 4 čajové lžičky kapalného parafínu
  • 1 čajovou lžičku jemně nasekaných propolisových granulí
  • 1 lžička kvalitního medu

Jakmile se vše spojí, odstraňte z tepla a nepřetržitě míchejte, dokud se směs neochladí a nezhoustne. Pak nalijte do vhodných, ideálně skleněných, nádob.

Co si dále o propolisu přečíst?

VIDEO: Jak vyrobit propolisovou tinkturu?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva