Obsah článku

Aspergilóza je infekce nebo alergická reakce, které jsou způsobené houbou Aspergillus.
Typy aspergilózy a jejich příznaky
Různé typy aspergilózy postihují tělo různými způsoby. Některé životní podmínky a léky zvyšují riziko vzniku určitého typu. Různé typy aspergilózy pak mají různé příznaky. Pojďme se na jednotlivé typy tohoto onemocnění podívat.
Alergická bronchopulmonární aspergilóza (ABPA)
Při alergické bronchopulmonární aspergilóze (ABPA) vyvolává houba alergické reakce, jako je kašel a pískání, sípání. Pokud máte problémy s plícemi, jste obecně více náchylní na tento typ aspergilózy – jako je například cystická fibróza nebo astma. ABPA způsobuje také dušnost a obecné pocity nechutenství.
Invazivní aspergilóza
Je pravděpodobné, že budete mít invazivní typ aspergilózy, pokud je váš imunitní systém oslabený chemoterapií, nebo zdravotním stavem, jako je leukémie, rakovina a AIDS.
Oslabený imunitní systém může hůře bojovat s infekcemi. Tento typ aspergilózy napadá vaše plicní tkáně a může se šířit do ledvin nebo mozku. Pokud invazivní aspergilóza zůstane neléčená, může způsobit infekční pneumonii. Infekční pneumonie může být život ohrožující u lidí s oslabeným imunitním systémem. Na to pozor.
Invazivní aspergilóza se často vyskytuje u lidí, kteří již mají jiné zdravotní problémy, takže může být někdy docela těžké oddělit příznaky invazivní aspergilózy od těch, které se vyskytují u jiných nemocí a problémů. Známé příznaky invazivní aspergilózy jsou:
- kašel (někdy i s krví)
- bolest na hrudi
- dušnost
- horečka
Infekce plic se také může šířit po celém těle, což způsobuje nové příznaky.
Aspergilom
Pokud trpíte tuberkulózou nebo jiným onemocněním plic, expozice těmto houbám ve vás může způsobit růst hub. Tento typ růstu se obvykle sestává z hub, sraženin a bílých krvinek. Růst se typicky nerozšiřuje do jiných oblastí vašeho těla. Nicméně může se zvětšovat a poškodit vaše plicní tkáně.
U aspergilomu můžete mít kašel, a to i s krví nebo bez krve + dušnost.
Jiné příznaky různých druhů aspergilózy mohou být:
- bolest na (v) hrudi
- problémy se zrakem různého typu
- krev v moči
- méně moči
- bolesti hlavy
- zimnice
- potíže s dýcháním
- různé kožní vředy
- krvavý hlen
Co způsobuje aspergilózu?
Aspergilóza je vlastně výsledkem kombinace expozice houbám Aspergillus a slabého imunitního systému. Zde se může tato houba nacházet:
- hromady kompostu na zahradě
- nesprávně skladované zrno
- listy marihuany
- obecně rozkládající se vegetace
Jak se diagnostikuje aspergilóza?
Váš lékař vám s vámi promluví o vašich příznacích a zkontroluje lékařskou anamnézu. Testování invazivní aspergilózy obvykle zahrnuje provedení biopsie – odběr vzorku a následné testování plicní tkáně. Lékař vám může také vložit nástroj do úst nebo do nosu, aby tak dosáhl vašich plic a shromáždil malé množství tekutiny pro testování.
Jiné testy mohou být:
- krevní testy na kontrolu protilátek, alergenů a molekul houby
- RTG hrudníku
- CT vyšetření vašich plic
- odebrání sputu, aby vyšetřili váš bronchiální hlen
Léčba aspergilózy
Léčba aspergilózy může obecně probíhat několika metodami.
Léky
Antifungální léky léčí všechny typy této nemoci. Perorální nebo intravenózní léky, jako je vorikonazol, mohou léčit invazivní typ aspergilózy. Pokud trpíte alergickou aspergilózou, můžete užívat léky, které potlačují imunitní systém, jako je prednison, spolu s antifungálními léky.
Chirurgická operace
Pokud houba způsobí infekci srdečních chlopní, obvykle je nutné odstranit infikované oblasti. Po operaci podstoupíte docela rozsáhlou antifungální léčbu.
Mějte na paměti, že aspergilóza není nakažlivá.
Jaký je dlouhodobý výhled pacientů s touto nemocí?
Co říci, je to hodně individuální a hodně závisí na aktuálním stavu pacienta.
Alergická aspergilóza se obvykle léčbou dobře léčí. Pokud se opakovaně vystavujete houbě, můžete ji ale znovu dostat. Obnova z invazivní aspergilózy závisí na celkovém zdravotním stavu a síle imunitního systému.
Aspergilom často nevyžaduje žádnou léčbu.
U všech typů aspergilózy je nedostatečná reakce na léky kritickou otázkou a může být fatální. Zde se často rozhoduje.
Rizika pak mohou být tyto:
- zablokování dýchacích cest
- respirační selhání
- poškození ledvin
- krvácení do plic
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění