Sponzorováno

Karvakrol (carvacrol) a jeho účinky na zdraví – na co je super? 4.74/5 (31)

Oregano je silným zdrojem karvakrolu.

Oregano je silným zdrojem karvakrolu.

Látku zvanou karvakrol určitě nepovažujete za klasického pomocníka ve vaší kuchyni či domácnosti. Ale jeho zdroj – oregano, pravděpodobně už máme v kuchyni všichni. Jak se ukázalo, oregano nabízí víc než příjemnou chuť – výzkum ukázal, že karvakrol, jeho aktivní složka, nabízí širokou škálu přínosů pro zdraví – včetně ochranných účinků na játra, vlastnosti antioxidantu, aktivity proti škodlivým organismům a další.

V tomto článku se podíváme na 8 zajímavých zdravotních benefitů karvakrolu.

1. Vykazuje zajímavé výsledky v boji proti rakovinným buňkám

Nebudeme vám určitě říkat, že karvakrol je lékem na rakovinu, ale zcela jistě ukazuje zajímavé protirakovinné aktivity – v předběžném výzkumu. Při testování proti buňkám rakoviny prsu se urychlila smrt rakovinových buněk (dle tohoto výzkumu). Vědci z Long Island University také nahlásili podobné výsledky při podávání karvakrolu proti buňkám rakoviny prostaty. Karvakrol ve skutečnosti vykazuje stejné výsledky bez ohledu na druh rakovinu (dle této studie). Buňky rakoviny plic, perorální rakovinové buňky a zhoubné nádory na mozku … ty všechny rakoviny tahaly za kratší konec, když se postavily proti karvakrolu. Opět je důležité si uvědomit, že tyto zprávy jsou spíše průzkumné. Ale potenciál této látky je určitě vzrušující.

2. Čistí stejně efektivně jako chlor

Mnoho druhů ovoce a zeleniny je často vypráno před tím, než mohou jít na pulty obchodů. To je pro nás zákazníky určitě skvělé … kromě faktu, že mohou být použity chemikálie jako chlor. Jedna studie se zaměřila na porovnání antimikrobiálního účinku karvakrolu a chlóru při umývání rajčat. Speciálně pro tento experiment byly rajčata kontaminovány salmonelou a poté byly umyty v chlóru nebo karvakrolu. Roztok s použitím karvakrolu dosáhl velmi významného snížení salmonely. Vědci také poznamenali, že přirozené řešení neovlivňuje nutriční hodnotu, obsah antioxidantů, vzhled ani chuť. (zde je odkaz na tuto studii)

3. Super proti různým škodlivým organismům

Experimenty opakovaně potvrzují účinnost karvacrolu proti salmonelám, např. Coli, Campylobacter jejuni a Listeria. Přečtěte si například tuto studii. Ve světle tohoto úspěchu se vědci rozhodli, že karvakrol postaví proti ještě závažnějšímu problému – bakterii Salmonella odolné vůči antibiotikům. Při testování na celeru infikovaném salmonelou karvakrol okamžitě odstranil kolonie Salmonella (studie zde). Předpokládá se, že tato skutečnost může nabídnout alternativu k tomu, jak jsou nyní potraviny zbavovány takových škodlivých organismů.

Sponzorováno

4. Efektivní proti kvasince Candida

Mnoho lidí sužují kvasinkové infekce a často je na vině kvasinka Candida albicans. Ta se klasicky může vyskytnout v ústech, v zažívacím traktu nebo vlastně kdekoliv, kde se houba přizpůsobí. Když výzkumníci testovali karvacrol proti Candidě odběrem vzorků od nositelů zubní protézy, výsledky ukázaly, že karvacrol je velmi účinný. Lékaři tak obecně podporují tradiční použití oreganového oleje jako přírodní alternativu léku pro Candidě.

5. Podporuje normální hladinu lipidů

Oxidace LDL cholesterolu vede k jeho akumulaci podél stěn tepen. Esenciální olej z oregana byl jedním z několika rostlinných olejů, které prokázaly ochranné účinky na LDL proti oxidaci. Nejvýraznější účinek byl pozorován právě u oreganového oleje a aktivita byla přičítána karvacrolu. (odkaz na studii)

6. Podporuje vyvážený krevní cukr

Ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních služeb v Gruzii schválilo léčbu založenou na bylinách, která obsahuje karvacrol a jiné rostlinné sloučeniny jako terapeutickou podporu abnormalit krevního cukru. Ačkoli použitý karvakrol nepocházel z oregana, pokusy s tímto lékem uváděly, že snižuje krevní cukr bez vedlejších účinků.

7. Bojuje s otoky a zarudnutím

Zarudnutí a otoky jsou přítomny téměř u všech forem zranění nebo podráždění. Klinické důkazy naznačují, že karvakrol může chránit právě před zarudnutím a otoky. Testy prokázaly, že potlačuje expresi COX-2, což je primární příčina zarudnutí. Zatímco relativně mnoho rostlinných éterických olejů má tento potenciál, karvakrol je nejlepší ve své třídě – výzkum naznačuje, že nabízí největší účinnost. (studie zde)

8. Úžasné čisticí schopnosti … i v domě!

Karvakrol může nabídnout i čistící účinky mimo tělo. Jedna studie zkoumala jeho účinnost jako čisticí prostředek na povrchu v domácnosti. Směsi s oreganovým olejem údajně odstraňovaly biofilmy Listerie z povrchů plastů i nerezové oceli, což potvrzovalo, že je čistícím prostředkem i v neorganických prostředích.

Další použití karvakrolu

Nejběžněji je používán v alternativní medicíně kvůli jeho antibakteriálním, antivirálním a antifungálním vlastnostem, které ho činí účinným při léčení onemocnění, jako jsou například:

 • Chřipka a horečka
 • Běžné nachlazení
 • Časté infekce, jako je pneumonie
 • Plíseň na nehtech
 • Infekce močového ústrojí
 • Akné
 • Zánět pobřišnice
 • Průjem
 • Bakteriémie (přítomnost bakterií v krvi)
 • Záněty a artritická bolest
 • Cholecystitida (zánět žlučníku)
 • Cholangitida (zánět žlučovodů)

Nejlepším zdrojem karvakrolu je oregano a oreganový olej. Oreganem můžete zlepšit chuť jídla, ale může skvěle prospět i vašemu zdraví. Používáte oregano olej? Zanechte komentář níže a sdělte nám své zkušenosti!

Sponzorováno

Nezapomeňte: Je nutná předchozí konzultace s lékařem. Někdy diagnózy jsou natolik závažné, že mohou neléčeny správně končit během několika dnů smrtí pacienta. Vizte komentář pod článkem.

Co si dále o karvakrolu přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Karvakrol (carvacrol) a jeho účinky na zdraví – na co je super?”

  1. MUDr. Jan Pták, Ph.D. napsal:

   Dobrý den,
   článek o účincích karvakrolu je informací obdobnou jako o většině rostlinných přípravků pro alternativní medicínu nebo potravinové doplňky. V indikacích, které jsou výsostnou doménou lékaře však zanedbání správné léčby a spoléhání na karvakrol může být fatální. Typická je akutní peritonitida (zánět pobřišnice), bakteriémie (sepse) a cholecystitida s cholangitidou. Měli byste doplnit nutnost předchozí konzultace s lékařem. Uvedené diagnózy jsou natolik závažné, že mohou neléčeny správně končit během několika dnů smrtí pacienta.

  2. Michala napsal:

   Oregánový olej užívám při bolestech břicha nebo žaludku ( na trávení, průjem atd.) a zabírá výborně.

  3. Marián napsal:

   V našem kraji nebyla užívána majoránka ani oregáno. Pouze v závodní jídelně ji přidávaly do bramborových placek. Ty jsem jedl pouze raz. Pak otevřely restauraci, odkud jsem zacítil „vůni“ oregána. Pro jistotu teď chodím do práce z druhé strany ulice. Jsem pouze sám, nebo je ještě někdo, kdo nesnáší oregáno?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva