Sponzorováno

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) a jeho účinky na zdraví 4.86/5 (29)

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa)Smldinec chlupatý (neboli Wild Yam, či latinsky Dioscorea villosa) je velmi dobrý jako antispasmodikum, takže je vhodný na menstruační křeče, uvolňuje svaly, uklidňuje nervy, zmírňuje bolest, špatný oběh a neuralgii, je dobrý pro zánětlivé stavy revmatoidní artritidy a pro břišní a střevní křeče.

Smldinec chlupatý – bylinka skvělá pro ženy

Mnoho a mnoho let se využívá Smldinec chlupatý v reprodukčním zdraví žen, při premenstruačního syndromu i při menopauzálních problémů. Může být užíván v kapslích nebo jako čaj (i když chuť nic moc, ale pomáhá). Prášek lze přidat do krémů nebo vaginálních mastí.

Tradiční použití Smldince je při zmírnění menstruačních křečí. Jeho antispazmodická vlastnost je vlastně prospěšná pro jakýkoli druh svalových křečí a koliky, jako je střevní a biliární kolika, plynatost, bolest vaječníků a dělohy, na špatný oběh a neuralgii, při zánětlivé fázi revmatoidní artritidy a pro břišní a střevní křeče. Smldinec chlupatý může být velmi přínosný i při nervozitě, neklidu a na další nervové stavy.

Pro zdraví jater

Jako stimulant je vhodný ke zvýšení toku žluči, může pomoci zmírnit jaterní kongesce, koliky a žlučové kameny. Také je známo, že má terapeutický účinek na celkové zdraví jater, předpokládá se, že schopnost Smldince je snížit hladinu cholesterolu v krvi a snížit krevní tlak.

Saponiny v této bylince jsou také protizánětlivé, což je opět užitečné při léčení revmatoidní artritidy a zánětlivých onemocnění střev. Jeho diuretický účinek, kombinovaný s antispazmodickým účinkem, uklidňuje bolestivé stavy močového traktu.

Co tato bylinka obsahuje?

Aktivní složka a látky: Smldinec chlupatý obsahuje steroidní saponiny (dioscin a diosgenin), fytosteroly (beta-sitosterol), alkaloidy (dioscorin), taniny, škrob, muciny, amylázu, aminokyseliny (arginin, glutamin, leucin, tyrosin), vápník, chrom, měď, železo a vitamin C, třísloviny, fytosteroly.

Sponzorováno

Tradiční použití Smldince

Smldinec používali jako léčivou bylinu už Mayové a Aztékové – a to zejména k léčbě bolesti. Tato bylina má protizánětlivé a protizánětlivé vlastnosti, které vysvětlují její tradiční použití při léčbě příznaků revmatismu a artritidy. Tyto její vlastnosti jsou také užitečné při léčbě křečí a bolesti svalů.

Smldinec má také diuretické a protizánětlivé účinky, které mohou být užitečné jako bylinný prostředek pro léčbu močových cest. Tato bylina byla také použita jako léčba ke snížení krevního tlaku (dočasně) a hladiny cholesterolu v krvi. Kořen byliny je také užitečný pro mnoho onemocnění spojených se slezinou, ledvinami, plícemi a žaludkem.

Smldinec chlupatý jako přírodní progesteron

Kořen divokého jamu byl propagován jako „přirozený progesteron“. Kořen této byliny obsahuje sloučeninu zvanou diosgenin, která se používá v antikoncepčních pilulkách a jiných steroidních hormonech. To podpořilo myšlenku, že by bylina mohla regulovat ženské pohlavní hormony a mohla by být užitečná jako bylinný přípravek pro mnoho příznaků spojených s menopauzou.

Diosgenin je technicky „hormonový prekurzor“, což znamená, že musí být nejdříve chemicky ošetřen v laboratoři, aby získal hodnotu jako syntetická verze pohlavních hormonů testosteronu a progesteronu.

Produkty obsahující kořen smldince jsou často uváděny na trh s tvrzeními, že diosgenin může zvýšit hladiny testosteronu, progesteronu a dalších hormonálních sloučenin. Stejně tak jsou smldinec a diosgenin propagovány jako „přirozená DHEA“. DHEA (dehydroepiandrosteron) je hormon, který produkují nadledviny a je nejběžnějším adrenokortikoidním hormonem v těle.

Skutečnost je taková, že při výrobě steroidního hormonu, jako je DHEA, se vyskytují složité procesy a není zdaleka jasné, že bylina v její přirozené formě, ať už jako odvar, tinktury nebo kapsle, může mít jakoukoli formu hormonálního účinku v těle. Zatím nebyly žádné studie schopny prokázat, že bylinka zvyšuje množství DHEA v těle – musí být provedeny další studie.

Dávkování

Smldinec je dostupný jako tinktura, tekutý extrakt, práškový extrakt nebo ve formě tablet či kapslí.

  • U tinktury je obvyklá dávka 2-3 ml (40-100 kapek), tři až čtyřikrát denně.
  • Tobolky nebo tablety mohou být užívány v jedné nebo dvou dávkách třikrát denně.
  • Tekutý extrakt je možno užívat v dávce 10-40 kapek třikrát až čtyřikrát denně.

U všech komerčních produktů obsahujících bylinku je samozřejmě třeba dodržovat pokyny výrobce.

Nežádoucí účinky Smldince

Produkty ze smldince jsou obecně považovány za bezpečné, ale pozor, stále existuje určitá nejistota spojená s jeho použitím. Někteří lidé zaznamenali nevolnost a podráždění trávicího traktu při užívání jeho větších dávek.

Sponzorováno

Jeho bezpečnost nebyla testována u těhotných nebo kojících žen nebo u malých dětí. Obsahuje dioscorin, který může být ve velkém množství toxický, je důležité dodržet doporučené dávky.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva