Sponzorováno

Řebříček lékařský nebo obecný – zdravotní účinky a přínosy byliny 4.66/5 (76)

Jak může našemu zdraví pomoci Řebříček?

Jak může našemu zdraví pomoci Řebříček?

Řebříček obecný nebo také „Myší chvost“ je léčivá rostlina, bez které si náš život ani neumíme představit. Pomáhá nám při mnohých těžkých nemocech, ale v první řadě je to léčivá rostlina žen. Ctihodný otec Kneipp píše ve svých spisech: „Ženy by se uchránily před mnoha chorobami, kdyby občas sáhly po žebříčku!“

Řebříček je výborná antimykotická, antibakteriální a protizánětlivá bylina. Pomáhá s trávením, plynatostí, bolestmi břicha, ženskými problémy a je velmi účinný i při nachlazení.

Řebříček obecný – super bylinka pro všechny ženy

A to nejen mladé dívky, které mívají nepravidelné měsíční krvácení, ale i starší ženy bezprostředně před přechodem, nebo pokud tu hranici již překročily. I pro mladou, i pro starší generaci žen je důležité vypít si šálek záparu z žebříčku. Žebříček skvěle ovlivňuje podbřišek žen, proto ženy udělají pro své zdraví nejlépe, pokud si na procházkách po lese nebo poli nasbírají kytičku čerstvého žebříčku. Tato bylina roste ve velkém množství na loukách nebo polních stezkách, na okrajích silnic a obilných poli. Květy mají na obvodu lupínky bílé, někdy růžové nebo červené barvy a na slunných místech ostře aromaticky voní. Květiny (květenství) trháme za slunečného dne, když se jejich éterické oleje a léčiva síla znásobují.

Řebříček obecný, lidově zvaný „myší ocásek“ určitě znáte. Pokud ne podle názvu, tak určitě podle jeho vzezření. O jeho růst není nouze a narazit na něj můžete na procházce každou loukou. I přesto, že je tak rozšířený, netřeba ho podceňovat. Je velmi účinným lidovým lékem, který zvládne zpracovat každý amatérský léčitel. Sbírat se dá už pár měsíců a bude to možné až do podzimu. Stačí zajít na nejbližší louku.

Řebříček je odolný léčitel

Řebříček (Achillea millefolium) je poměrně odolná bylinka. Roste na slunných loukách, pastvinách, rumištích, na okrajích silnic, ale i na některých větších nekosených zahradách či v suchých travnatých stepních lokalitách. Vyskytuje se v hojném množství a tak není problém si ji nasbírat a uschovat na zimu. Její využití je prověřené generacemi našich předků, která ji už od nepaměti používaly na hojení ran a od 18. století i na vnitřní problémy. Patří mezi jednu z nejstarších známých léčivých rostlin. Ani s ním to však nepřehánějte, dlouhodobé a nadměrné pití není neškodné. Není vhodný ani pro těhotné ženy.

Zajímavost: Řebříček je označován za jednu z nejstarších známých léčivých bylin a využívali ho i starověcí Řekové.

Sponzorováno

Jak řebříček správně sbírat?

Řebříček se sbírá od května do konce září. Pro farmaceutické účely se sbírají květy a natě. Sbírají se tak, že se odstřihnou těsně pod nejnižším květenstvím a dají se usušit v tenkých vrstvách do dobře větrané místnosti, nádoby s otvory nebo i na slunce. Ideální je nechat je vysušit například v zahradním altánku, pokud ho máte k dispozici. Když budou květy suché, můžeme ho na zimu uskladnit například v papírové krabici nebo papírové tašce v spíži.

Kdy řebříček pomůže?

Pomůže, pokud máte potíže s:

 • různými záněty,
 • křečemi,
 • trávicími problémy,
 • má dezinfekční účinky,
 • podporuje tvorbu moči,
 • vhodné při napařování při nachlazení, protože uvolňuje ucpané dutiny,
 • rány,
 • hnisající puchýře,
 • zanícené dásně.

Jak se dá řebříček použít?

1. Vnitřní užívání řebříčku?

Vrchovaté 2 lžičky drceného sušeného řebříčku zalijeme 200 ml. vody. Necháme louhovat 5 minut a pijeme ještě teplé, 2 – 3 krát denně.

2. Vnější užívání řebříčku?

Venkovní použití je super na vyplachování ústní dutiny či potírání ran. Využívá jednou tak silná dávka. Do 200 ml. vody přidejte tedy 4 lžičky sušené bylinky, nechte louhovat 5 minut a když vychladne můžete potírat rány, či například i hnisající puchýře, ale účinkuje i při bolestivých křečových žilách. Potírat se jím také může problematická pleť se sklonem ke nadměrnému maštění. Účinek se projeví i při rychle se mastících vlasech. Stačí si je umýt vývarem z řebříčku.

3. Napařování

Vezměte si hrst usušených bylinek v celku a zalijete jejich 1 litrem vroucí vody, v širší, hlubší nádobě a zakryjte pokličkou. Nechte zakryté louhovat asi 10 minut a zatím si připravte deku a vařečku. Jakmile odkryjete pokličku, nahněte se nad nádobu se zápary a dejte do něj vařečku, abyste si zápar mohli míchat a vypařovalo se tak více účinných látek. Okamžitě se přikryjte dekou tak, aby výpary neunikaly. Vydržte co nejdéle, alespoň 15-20 minut. Inhalujte za častého míchání. Vynikající na uvolnění ucpaného nosu a dutin, jakož i na pleť. Účinné i při senné rýmě a mírné formě astmatu.

4. Sedací koupel

Asi tak 100 gr. sušené rostlinky nechte 12 hodin louhovat ve studené vodě. Pak přeceďte, nechte svařit a přidejte do koupele. Účinné zejména při ženských problémech.

Řebříček má hojivé vlastnosti

Je používán i pro své silné zastavující účinky při krvácení z ran nebo z nosu. Má výrazné hojivé vlastnosti. Zklidňuje svědící a podrážděnou pokožku a hojně je využíván i na přípravu krémů a pleťových vod v kosmetickém průmyslu.

Účinné látky v řebříčku

Obsahuje glykosidickou hořčinu, silici (okolo 0,25%) s obsahem azulenu, alkaloidy, flavonoidy, tříslovinu, cholin, aldehydy, kyseliny mravenčí, octovou a salicylovou a fluoreskující a fotosensibilizující látku ze skupiny furokumarinů.

Kontraindikace

Sponzorováno

Pozor rostlina je vnitřně ve větších dávkách jedovatá. Neužívat dlouhodobě – při dlouhodobém užívání nebo při předávkování se mohou objevit závratě, omámení a bolesti hlavy způsobené v silici obsaženým thujonem, který je toxický a vyvolává nervové poruchy.

Co si dále o řebříčku přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva