Obsah článku
- Neuralgie je bolest někde v dráze nervu.
- Neuralgie obecně není choroba sama o sobě, ale spíše příznak úrazu nebo konkrétních poruch.
- V mnoha případech není příčina bolesti známa.
- Bolest lze obecně zvládnout léky, fyzikálními terapiemi nebo chirurgickým zákrokem.
- Starší lidé jsou nejvíce náchylní k neuralgii, ale obecně mohou být postiženi lidé v jakémkoli věku.
Co je neuralgie?
Neuralgie je bodavá, pálivá a často silná bolest způsobená podrážděným nebo poškozeným nervem. Nerv může být kdekoli v těle a jeho poškození může být způsobeno několika faktory, včetně:
- stárnutí
- nemoci, jako je cukrovka nebo roztroušená skleróza
- infekce, například pásový opar
Léčba bolesti neuralgie závisí na její příčině.
Druhy neuralgie
Jsou různé typy a druhy neuralgie. Některé typy neuralgie jsou déle trvající, oslabující a natolik agonické, že kvalita života člověka je výrazně snížena.
Podívejme se na několik typů neuralgie:
Postherpetická neuralgie
Tento typ neuralgie se vyskytuje jako komplikace pásového oparu a může být kdekoli na těle. Virová infekce je charakterizovaná bolestivou vyrážkou a puchýři. Neuralgie se může objevit kdekoli, kde došlo k vypuknutí vyrážky. Bolest může být mírná nebo silná a trvalá nebo přerušovaná. Může také trvat měsíce nebo roky. V některých případech může dojít k bolesti před vyrážkou. Vždy se objeví podél dráhy nervu, takže je obvykle izolován na jedné straně těla.
Neuralgie trojklaného nervu
Tento typ neuralgie je spojen s bolestí trigeminálního nervu, která se šíří z mozku a větví do různých částí obličeje. Bolest může být způsobena tím, že céva tlačí na nerv, kde se setkává s mozkovým kmenem. Může to být také způsobeno roztroušenou sklerózou, poraněním nervu nebo jinými příčinami.
Neuralgie trojklaného nervu způsobuje silnou, opakující se bolest v obličeji, obvykle na jedné straně. Je nejčastější u lidí starších 50 let. Neuralgie trojklaného nervu, stav, který obvykle postihuje pouze jednu stranu obličeje, je považován za jeden z nejbolestivějších zdravotních stavů.
Glossofaryngeální neuralgie
Bolest z glossofaryngeálního nervu, který je v krku, není příliš častá. Tento typ neuralgie vyvolává bolest v oblasti krku.
Je to jednostranná velká bolest vyskytující se v průběhu jazykohltanového nervu.
Příčiny neuralgie
Příčina některých typů bolesti nervů není zcela objasněna. Můžete pociťovat bolest nervů způsobenou poškozením nebo poraněním nervu, tlakem na nerv nebo změnami ve fungování nervů. Příčina může být také neznámá.
Nečastější příčiny jsou:
Infekce
Infekce může ovlivnit vaše nervy. Například příčinou postherpetické neuralgie jsou pásové opary, infekce způsobená virem plané neštovice. Pravděpodobnost výskytu této infekce se zvyšuje s věkem. Infekce v určité části těla může také ovlivnit blízký nerv. Například pokud máte infekci v zubu, může to ovlivnit nerv a způsobit bolest.
Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza je onemocnění způsobené zhoršením myelinu, vrstvou pokrytí nervů. U někoho s roztroušenou sklerózou se tak může objevit neuralgie trojklaného nervu.
Tlak na nervy
Nějaký tlak nebo stlačení nervů může způsobit neuralgii. Tlak může pocházet z:
- kosti
- vazu
- krevní cévy
- nádoru
Tlak oteklé cévy je častou příčinou neuralgie trojklaného nervu.
Cukrovka
Mnoho lidí s diabetem má problémy s nervy, včetně neuralgie. Přebytek glukózy v krvi může poškodit nervy. Toto poškození je nejčastější u rukou, paží a nohou.
Sponzorováno
Méně časté příčiny neuralgie
Pokud příčinou neuralgie není infekce, roztroušená skleróza, cukrovka nebo tlak na nervy, může být způsobena jedním z mnoha méně běžných faktorů. Jako například:
- chronické onemocnění ledvin
- léky předepsané pro rakovinu
- fluorochinolonová antibiotika, používaná k léčbě některých infekcí
- trauma, například z chirurgického zákroku
- chemické podráždění
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Bolest kvůli neuralgii je obvykle silná a někdy hodně oslabující. Pokud ji máte, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře.
Měli byste také navštívit svého lékaře, pokud máte podezření, že máte pásový opar. Kromě neuralgie způsobuje pásový opar také červenou puchýřkovitou vyrážku. Obvykle je na zádech nebo na břiše, ale může to být také na krku a obličeji.
Co očekávat u lékaře
Když navštívíte svého lékaře s neuralgií, můžete očekávat, že vám bude položena řada otázek týkajících se vašich příznaků. Váš lékař bude chtít, abyste bolest popsali a řekli jim, jak dlouho je bolest problémem. Budete také muset lékaře informovat o všech lécích, které užíváte, a o všech dalších zdravotních problémech, které máte. Je to proto, že neuralgie může být příznakem jiné poruchy, jako je cukrovka, roztroušená skleróza nebo pásový opar.
Lékař také provede fyzickou prohlídku, aby, pokud je to možné, určil lokalizaci bolesti a nerv, který ji způsobuje. Možná budete muset podstoupit zubní prohlídku. Například pokud je bolest na obličeji, může váš lékař vyloučit další možné zubní příčiny, jako je absces.
Lékař vám může nařídit určité testy, aby zjistil příčinu vaší bolesti. Možná si budete muset nechat odebrat krev, abyste zkontrolovali hladinu cukru v krvi a funkci ledvin. Magnetická rezonance (MRI) může pomoci lékaři určit, zda máte roztroušenou sklerózu. Vyšetření rychlosti nervového vedení může určit poškození nervů. Ukazuje, jak rychle se signály se pohybují vašimi nervy.
Léčba neuralgie
Pokud váš lékař dokáže určit příčinu vaší neuralgie, vaše léčba se zaměří na léčbu základní příčiny. Pokud není příčina nalezena, léčba se zaměří na zmírnění bolesti.
Potenciální léčba může tedy znamenat:
- chirurgický zákrok pro uvolnění tlaku na nerv
- lepší kontrola hladiny cukru v krvi u lidí s neuralgií způsobenou cukrovkou
- fyzikální terapie
- zablokování nervu, což je injekce namířená na určitý nerv nebo nervovou skupinu, která má „vypnout“ signály bolesti a snížit zánět
- léky na zmírnění bolesti
Předepsané léky mohou být:
- antidepresiva, jako je amitriptylin nebo nortriptylin, které jsou účinné při léčbě bolesti nervů
- léky proti záchvatům, jako je karbamazepin, který je účinný při neuralgii trojklaného nervu
- krátkodobé léky proti bolesti, jako je kodein
- lokální krémy s kapsaicinem
Pomoci může i alternativní terapie – jako je akupunktura, hypnóza a meditace.
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s neuralgií? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
VIDEO: Chirurgické možnosti léčby neuralgie trigeminu
Sponzorováno
Zdroj článku a studie o neuralgii
- Glossopharyngeal (vagoglossopharyngeal) neuralgia: a study of 217 cases Autor: J G Rushton
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nervy a nervová soustava
Přečtěte si také naše další články