Červený jetel (neboli Jetel luční) a jeho účinky na zdraví 4.86/5 (58)

Sponzorováno

  • Červený jetel (Trifolium pratense) je rostlina, která se v tradiční medicíně využívá pro své potenciální zdravotní přínosy. V tomto článku najdete některé účinky, které mu jsou připisovány.
  • Regulace hormonální rovnováhy: Červený jetel obsahuje izoflavony, což jsou rostlinné látky podobné estrogenu. Ty mohou pomáhat regulovat hormonální nerovnováhu u žen, zejména během menopauzy. Může přinášet úlevu při příznacích jako jsou návaly horka, nespavost a změny nálady.
  • Antioxidanty: Červený jetel je bohatý na antioxidanty, jako jsou flavonoidy a fenolické sloučeniny. Tyto látky pomáhají ochraňovat tělo před poškozením způsobeným volnými radikály a mohou přispět ke snížení zánětu a ochraně před oxidačním stresem.
  • Pro zdraví srdce: Některé studie naznačují, že konzumace červeného jetele může přispět ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a snížení rizika srdečních chorob. Obsahuje totiž látky, které mohou pomáhat při regulaci hladiny cholesterolu.
  • Jako podpora imunitního systému: Červený jetel obsahuje vitamíny, minerály a další živiny, které podporují imunitní systém a pomáhají udržovat zdraví.
  • Vědecké studie a důkazy podporující tyto účinky červeného jetelu jsou omezené. Před jakýmkoli užíváním doplňků či využíváním červeného jetelu jako součásti léčby se vždy poraďte s lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Jetel luční (červený jetel) pomáhá redukovat nepříjemné příznaky menopauzy.

Jetel luční (červený jetel) pomáhá redukovat nepříjemné příznaky menopauzy.

Červený jetel je přirozeným zdrojem estrogenu a mnoha prospěšných antioxidantů. Pomáhá s menopauzou, cukrovkou, kožními problémy a i při rakovině. Nicméně, není bez vedlejších účinků, to je také potřeba říct. Přečtěte si o červeném jeteli více v tomto našem článku, abyste se dozvěděli o všech přínosech této bylinky pro vaše zdraví.

Představujeme Jetel luční

Červený jetel (lat. Trifolium pratense) je moc pěkně kvetoucí rostlina, jejíž květy, listy a stonky lze použít i jako léčivo.

Lidé v dřívějších dobách dávali květy jetele lučního do mastí nebo je vařili pro léčbu plísňových infekcí, popálenin, ran, dny a očních onemocnění. Čaj z červeného jetele pomáhal při léčbě horečky, černého kašle, spalniček, astmatu i u dalších chorob. Izoflavony v červeném jeteli jsou podobné estrogenu, takže jetel červený je často používán jako zdroj bioidentických hormonů – estrogenu. Většina studií v souvislosti s červeným jetelem proto proběhla u postmenopauzálních žen. Mezi jeho přínosy pro zdraví tak patří zejména snížení symptomů menopauzy a ztráta vlasů, ochrana proti rakovině a prevence kožních onemocnění.

Jetel je obecně k dispozici v následujících formách:

  • Tablety a kapsle
  • Čaj z jetele
  • Syrové klíčky
  • Tekuté extrakty.

Co v sobě obsahuje Červený jetel?

Červený jetel obsahuje mnoho různých izoflavonů (daidzein, genistein, formononetin a biochanin A), což jsou typy polyfenolů s antioxidačními účinky. Mají však i další přínosy pro naše zdraví. V jeteli však můžeme najít mnoho dalších izoflavonů – 26 v květech, 25 v kořenech, a 31 v listech a stopce. Listy mají nejvyšší koncentraci formononetinu a biochaninu A.

Izoflavony působí jako estrogen v těle, snižují riziko určitých onemocnění (např. srdečních) a příznaků menopauzy.

Další izoflavony a polyfenoly (zdroj zde):

  • Afrormosin
  • Kalykosin
  • Irilin
  • Irilone
  • Methylorobol
  • Pratensein
  • Pseudobaptgenin
  • Clovamid
  • Maackiain.

Různé faktory prostředí, jako je UV záření, ozón a patogeny v okolí, mohou měnit koncentraci polyfenolů v rostlině.

Jetel polní a jeho přínosy pro naše zdraví

Podívejme se nyní na několik přínosů této bylinky pro naše zdraví. Možná budete mile překvapeni:

1. Červený jetel snižuje příznaky menopauzy

Ve článku jsme tuto skutečnost už několikrát zmínili. Tím, že působí podobně jako hormon estrogen, červený jetel pomáhá redukovat nepříjemné příznaky a zlepšuje celkové zdraví během menopauzy. Jeho izoflavony mohou:

  • Snižovat úzkosti a deprese.
  • Snižovat hladinu triglyceridů a zvyšovat hladiny HDL (dobrého) cholesterolu. (odkaz na studii)
  • Zabraňovat úbytku kostní hmoty.
  • Snižovat záněty.
  • Zmírňujte návaly horka.
  • Zlepšovat celkovou kvalitu života.

2. Červený jetel pomáhá předcházet vypadávání vlasů u mužů

Kombinace výtažku z červeného jetele a peptidů (krátké proteiny podobné růstovým faktorům) zlepšila kvalitu a množství vlasů u 30 mužských pacientů s alopecií (ztrátou vlasů) (odkaz na studii). Snížil se zánět a stimulovala se produkce bílkovin poblíž vlasového folikulu, což vedlo ke zlepšení růstu vlasů a jejich hustoty.

Sponzorováno

3. Extrakt z červeného jetele zlepšuje zdraví kostí

Denní užívání extraktu z červeného jetele velmi prospělo ženám v menopauze z pohledu zdraví jejich kostí. Po 12 týdnech extrakt z červeného jetele zastavil osteoklasty, což jsou buňky, které rozkládají kostní tkáň. Tento jetel také zvýšil kostní minerální hustotu.

4. Izoflavony z jetele chrání srdce

U žen v menopauze doplněk z červeného jetele snižuje riziko onemocnění srdce:

  • Snížením ztuhlosti (tvrdosti) arterií.
  • Redukcí plaku.
  • Zvyšováním hladiny HDL (dobrého) cholesterolu.

Pokud se snažíte udržovat zdravé hladiny cholesterolu, významně tím snižujete pravděpodobnost srdečních záchvatů a mrtvice v důsledku aterosklerózy. Cokoli, co může snížit hladinu cholesterolu, je proto cenné. Výzkum ukázal, že hladiny LDL (toho špatného) cholesterolu mohou být sníženy přidáním červeného jetele do vašeho jídelníčku.

5. Izoflavony z jetele lučního mohou zastavit růst rakoviny

Ve srovnání s americkými muži mají asijští muži, kteří mají jídelníček s vysokým množstvím isoflavonů, nižší riziko rakoviny prostaty. Užívání cca 160 mg / den isoflavonů z červeného jetele také zastavilo progresi rakoviny prostaty zabíjením rakovinných buněk (apoptóza). Podívejte se na tuto studii.

Rakovina prostaty je jednou z nejnebezpečnějších forem rakoviny u mužů. Některé sloučeniny nalezené v červeném jeteli mohou blokovat některé enzymy, které způsobují růst prostaty. Ačkoli některé formy zvětšené prostaty jsou benigní (nezhoubné), zmenšení prostaty je vždy dobrá věc pro dlouhodobé zdraví mužů.

6. Extrakt červeného jetele zlepšuje pokožku

Ve studii 109 postmenopauzálních žen doplněk extraktu z červeného jetele zlepšil stav jejich pokožky (lepší struktura a větší vlhkost) ve srovnání s placebem.

7. Snižuje hypertenzi

Jedinečné vlastnosti červeného jetele zahrnují jeho schopnost snížit záněty v celém těle, zejména v kardiovaskulárním systému. Různé studie ukázaly, že pití tohoto čaje může výrazně snížit napětí v tepnách a cévách, což krásně pomáhá snížit hodnoty krevního tlaku. To může pomoci zabránit koronárním onemocněním.

8. Posiluje imunitní systém

Pokud budete konzumovat zelenou část červeného jetele, je větší pravděpodobnost, že dostanete vysokou dávku vitamínu C v porovnání s pitím čaje. Vitamin C posiluje váš imunitní systém a může pomoci stimulovat tvorbu bílých krvinek.

9. Zabraňuje infekcím

Pokud si dáte čaj z jetele, můžete získat zdravou dávku antioxidantů. Antioxidanty mohou neutralizovat volné radikály, které způsobují degenerativní onemocnění a mutaci buněk. Konzumace jetele červeného je tak skvělou prevencí infekcí – virových i bakteriálních.

10. Usnadňuje menstruaci

Dopady této bylinky jsou významné zejména u žen. Izoflavony nacházející se v červeném jetele napodobují estrogen, takže u žen, které bojují s udržením hladiny estrogenu, může červený jetel pomáhat vyvážit jejich hormonální výkyvy. Můžete tak elegantně zabránit změnám nálady, stejně jako snížit bolesti prsou. To se týká žen podstupujících PMS, stejně jako menopauzálních žen, neboť obě PMS i menopauza, mohou způsobit nepředvídatelné výkyvy hormonálních hladin.

11. Zlepšuje cirkulaci krve

Kumariny, které se nacházejí v červeném jeteli, stimulují krevní oběh a dále zabraňují vysokému krevnímu tlaku i kardiovaskulárním potížím.

12. Detoxikuje tělo

Pokud chcete najít rychlý způsob, jak detoxikovat své tělo a vyčistit vaše tělo od přebytečných toxinů a solí, zkuste jetel luční. Červený jetel byl spojen se zvýšeným močením, čímž pomáhá uvolňovat přebytečnou vodu a toxiny z těla.

Na co pozor?

Ačkoli většina zpráv o červeném jeteli je silně pozitivních, někteří lidé mají určité nežádoucí účinky, včetně nevolnosti, akné, vyrážka, bolesti svalů, bolesti hlavy a horší menstruační období u žen. Také, pokud podstupujete léčbu jakéhokoli hormonálního problému nebo rakoviny, promluvte si s lékařem před přidáním červeného jetele do svého zdravotního režimu.

Kolik ho užívat?

Standardní dávka doplňku červeného jetele je 40 mg. Různé doplňky se také velmi liší v jejich účincích. Každý produkt má jinou koncentraci izoflavonu, která ovlivňuje aktivitu a účinnost v lidském těle. Takže na to myslete.

Od naší čtenářky:

„Červený jetel má antibakteriální a antialergický účinek, léčí rány a vředy, čistí kůži od vyrážek, pomáhá bojovat proti akné, lupénce, ekzému a dalším kožním chorobám“

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte s jetelem lučním zkušenosti vy? Budeme rádi za komentáře a postřehy pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

4 Komentářů u článku “Červený jetel (neboli Jetel luční) a jeho účinky na zdraví”

  1. Jana napsal:

    Dobrý den,
    Začala jsem používat čaj z červeného jetele při menopauze. Mám velmi nízký tlak a mám pocit, že tato bylina mě činí ještě chcíplejší než obvykle bývám. Může mít takové účinky ?

    Děkuji.
    Z.

  2. Zdena napsal:

    Dobrý den, podporuje čaj z červeného jetele k růstu poprsí? Děkuji

    • Pokud jde o červený jetel a ňadra, jetel červený se nedoporučuje k léčbě menopauzálních symptomů u žen s rakovinou prsu.

      Červený jetel je bylina, která obsahuje různé druhy fytoestrogenů. Fytoestrogeny se přirozeně vyskytují v rostlinách a napodobují účinek estrogenu. To za určitých podmínek může pomoci vyrovnat hladinu hormonů u žen a tím přirozeně podpořit větší prsa. Takže teoreticky ano :) Prakticky bych s k tomu moc neupínal.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva