Sponzorováno

Schizandra neboli Klanopraška čínská – kyselá superpotravina i přírodní afrodiziakum 4.76/5 (21)

  • Schizandra chinensis, známá také jako schizandra, je bylina, která se tradičně používá v čínské medicíně a má dlouhou historii využití pro zlepšení zdraví a podporu vitality. V tomto článku se podíváme na několik účinků na zdraví a potenciálních výhod spojených se schizandrou.
  • Je to adaptogen: Schizandra je adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu lépe reagovat na stresové situace a obnovovat rovnováhu. Pomáhá podporovat vyrovnávání hormonů a zlepšuje odolnost proti fyzickému, emocionálnímu stresu.
  • Vhodná pro posilování imunitního systému: Schizandra obsahuje bioaktivní látky, které podporují imunitní systém a zvyšují obranyschopnost organismu. Pomáhá posilovat imunitní reakce a chrání tělo před infekcemi a nemocemi.
  • Na zlepšení vitality a energie: Schizandra je známá svými povzbuzujícími účinky na energii a vitalitu. Pomáhá zvyšovat fyzickou výdrž, snižuje únavu a zlepšuje koncentraci a paměť.
  • Podporuje detoxikaci: Schizandra podporuje funkci jater a ledvin, což pomáhá při detoxikaci organismu. Má schopnost odstraňovat toxiny a podporovat regeneraci buněk.
  • Má antioxidační účinky: Schizandra je bohatá na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Pomáhá snižovat oxidační stres a přispívá k ochraně proti vzniku různých onemocnění.
  • Pro podporu zdraví mozku: Schizandra má neuroprotektivní účinky a podporuje zdraví mozku. Pomáhá zlepšovat kognitivní funkce, paměť a koncentraci.

Schizandra neboli Klanopraška čínská - kyselá superpotravina i přírodní afrodiziakumLze je konzumovat čerstvé, sušené, naložené, připravit z nich povidla, šťávu, kompot, čaj i víno. V lidovém léčitelství plody schizandry obyvatelé Dálného východu využívali jako podpůrný prostředek při celkové fyzické i psychické únavě na posílení organismu. Podpůrný účinek má konzumace plodů schizandry při stimulaci centrálního nervového systému, odstraňování deprese, chudokrevnosti i nízkého tlaku.

Působí profylakticky proti infekci horních cest dýchacích a chřipky. Je vhodné užívat při nemocech plic. Stimulačně působí na játra, střeva a sekreci žaludečních šťáv. Potvrdily se i mírné afrodiziakální účinky.

Schizandra a zdraví – na co je dobrá?

Mrkněte se na pozitivní vlastnosti Klanoprašky:

  • Má povzbuzující účinky účinnější než kofein – účinek až 6 hodin
  • Příznivě ovlivňuje činnost srdce a dýchání
  • Pomáhá zmírnit alergie a astma
  • Působí jako silný přírodní stimulant, zvyšuje soustředění, zlepšuje sluch a ostrost vidění
  • Přírodní afrodiziakum, pomáhá při léčbě impotence
  • Silný antioxidant, používá se a podporu detoxikace
  • Využívá se k léčbě při chronickém a astmatickém kašli
  • Posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol
  • Napomáhá trávení mastné potravy, zastavuje průjem
  • Povzbudivě působí na centrály nervový systém a paměť
  • Celkově zvyšuje tělesný i duševní výkon
  • Účinně na regeneruje a ochraňuje játra, srdce, mozek, ledviny, pokožku
  • Pomáhá při nachlazení a chřipce pro vysoký obsah vitamínů

Schizandra je u nás je poměrně málo rozšířená a nedoceněná

Je to popínavá rostlina a vyžaduje si podpůrnou konstrukci a stačí její běžné polní podmínky na pěstování. V našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorná. Kvůli lepšímu opylení doporučuji vysadit na jedno stanovisko více rostlin. Největší využití mají plody, které tvarem i vzhledem připomínají plody červeného rybízu. Plody lze konzumovat čerstvé i sušené, naložené v lihu, připravit z nich povidla, šťávu, kompot, čaj i víno.

Sponzorováno

V tradiční čínské medicíně se o Schizandře se mluví také jako o „bylině pěti chutí“, protože má všechny základní chutě, a to slanou, sladkou, kyselou, pálivá i hořkou. Tyto chutě odpovídají základním orgánem – slaná ledvinám, sladká slezině, kyselá játrech, pálivá plicím a hořká srdci. Také těchto 5 chutí odpovídá pěti základním elementům: slaná > voda, sladká > zem, kyselá > dřevo, hořká > kov, pálivá > oheň.

Co plody obsahují a jak je konzumovat?

V plodech schizandry se nacházejí především fenolické sloučeniny, z organických kyselin hlavně kyselina citronová, jablečná, a vinná, vitamín C a E, cukry, pektiny, flavonoidy a antokyany. Lze je konzumovat čerstvé, sušené, naložené v lihu, připravit z nich povidla, šťávu, kompot, čaj i víno.

Malé upozornění na konec

Pozor, je třeba se vyvarovat používání výtažků schizandry při srdečních chorobách (arytmii), vysokém krevním tlaku, nervové předrážděnosti i poruchách spánku!

Zkuste si třeba udělat čaj ze Schizandry čínské. Je to velmi jednoduché. Jen zalijete vroucí vodou 2 lžičky sušených plodů Schizandry. Počkáte 10 minut, doslaďte stévií, medem nebo kokosovým cukrem a pijte tuto kyselou dobrotu.

Myslete také na to, že konkrétní účinky schizandry se mohou lišit u jednotlivých osob a úroveň výhod se může lišit v závislosti na dávkování a dalších individuálních faktorech. Před použitím schizandry je vždy vhodné se poradit se zdravotním odborníkem či vaším lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Sponzorováno

A co vy? Dáte si někdy Schizandru? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi.

Co si ještě o Schizandře přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva