Schizandra neboli Klanopraška čínská – kyselá superpotravina i přírodní afrodiziakum 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Schizandra neboli Klanopraška čínská - kyselá superpotravina i přírodní afrodiziakumLze je konzumovat čerstvé, sušené, naložené, připravit z nich povidla, šťávu, kompot, čaj i víno. V lidovém léčitelství plody schizandry obyvatelé Dálného východu využívali jako podpůrný prostředek při celkové fyzické i psychické únavě na posílení organismu. Podpůrný účinek má konzumace plodů schizandry při stimulaci centrálního nervového systému, odstraňování deprese, chudokrevnosti i nízkého tlaku. Působí profylakticky proti infekci horních cest dýchacích a chřipky. Je vhodné užívat při nemocech plic. Stimulačně působí na játra, střeva a sekreci žaludečních šťáv. Potvrdily se i mírné afrodiziakální účinky.

Schizandra a zdraví – na co je dobrá?

Mrkněte se na pozitivní vlastnosti Klanoprašky:

 • Má povzbuzující účinky účinnější než kofein – účinek až 6 hodin
 • Příznivě ovlivňuje činnost srdce a dýchání
 • Pomáhá zmírnit alergie a astma
 • Působí jako silný přírodní stimulant, zvyšuje soustředění, zlepšuje sluch a ostrost vidění
 • Přírodní afrodiziakum, pomáhá při léčbě impotence
 • Silný antioxidant, používá se a podporu detoxikace
 • Využívá se k léčbě při chronickém a astmatickém kašli
 • Posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol
 • Napomáhá trávení mastné potravy, zastavuje průjem
 • Povzbudivě působí na centrály nervový systém a paměť
 • Celkově zvyšuje tělesný i duševní výkon
 • Účinně na regeneruje a ochraňuje játra, srdce, mozek, ledviny, pokožku
 • Pomáhá při nachlazení a chřipce pro vysoký obsah vitamínů

Schizandra je u nás je poměrně málo rozšířená a nedoceněná

Je to popínavá rostlina a vyžaduje si podpůrnou konstrukci a stačí její běžné polní podmínky na pěstování. V našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorná. Kvůli lepšímu opylení doporučuji vysadit na jedno stanovisko více rostlin. Největší využití mají plody, které tvarem i vzhledem připomínají plody červeného rybízu. Plody lze konzumovat čerstvé i sušené, naložené v lihu, připravit z nich povidla, šťávu, kompot, čaj i víno.

Sponzorováno

V tradiční čínské medicíně se o Schizandře se mluví také jako o „bylině pěti chutí“, protože má všechny základní chutě, a to slanou, sladkou, kyselou, pálivá i hořkou. Tyto chutě odpovídají základním orgánem – slaná ledvinám, sladká slezině, kyselá játrech, pálivá plicím a hořká srdci. Také těchto 5 chutí odpovídá pěti základním elementům: slaná > voda, sladká > zem, kyselá > dřevo, hořká > kov, pálivá > oheň.

Co plody obsahují a jak je konzumovat?

V plodech schizandry se nacházejí především fenolické sloučeniny, z organických kyselin hlavně kyselina citronová, jablečná, a vinná, vitamín C a E, cukry, pektiny, flavonoidy a antokyany. Lze je konzumovat čerstvé, sušené, naložené v lihu, připravit z nich povidla, šťávu, kompot, čaj i víno.

Malé upozornění na konec

Pozor, je třeba se vyvarovat používání výtažků schizandry při srdečních chorobách (arytmii), vysokém krevním tlaku, nervové předrážděnosti i poruchách spánku!

Sponzorováno

Zkuste si třeba udělat čaj ze Schizandry čínské. Je to velmi jednoduché. Jen zalijete vroucí vodou 2 lžičky sušených plodů Schizandry. Počkáte 10 minut, doslaďte stévií, medem nebo kokosovým cukrem a pijte tuto kyselou dobrotu.

Co si ještě o Schizandře přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva