Sponzorováno

Angrešt a zdraví – na vysoký tlak i detoxikaci 4.84/5 (37)

Angrešt

Angrešt

Naše zahrady nám během léta nabízejí velmi pestrou nabídku různých druhů ovoce a zeleniny. Kromě super pochoutek jsou však plody často vynikající i pro zdraví a velmi pomáhají dobrému trávení. Trend návratu se k systému našich předků, když si i my chceme už raději toho co nejvíce vypěstovat, je skutečně dobrým nápadem, díky čemuž se dostaneme i k zdravějším produktům z přírody. A když si už budete spokojeně vaši zahrádku zvelebovat, nezapomeňte si do ní zasadit i angrešt. Toto pro nás už typické ovoce znamená pro naše tělo velmi mnoho a dokáže mu pomoci z více problémů. Přečtěte si v našem článku proč je angrešt dobrý pro naše zdraví.

Angrešty mají více vitamínů než rybíz

První zmínky o jejich pěstování pocházejí z Ruska, odkud se rozšířily i do Evropy a Ameriky. Toto ovoce se často porovnává i s rybízem. I když je to o angreštu obecně méně známé, jeho hodnoty jsou mnohem vyšší než v případě rybízu. Obsahují totiž podstatně více vitamínu C, který výborně posiluje imunitu. Dopřát byste si angrešt měli zejména v době chřipky, kdy slouží jako prevence.

Stačí si z nich udělat čaj nebo jejich zamrazit a pak udělat nějaký chutný ovocný pohár. Pak je tu vitamin E, který svědčí naší kráse, vitamin A a několik zástupců ze skupiny B. Z minerálů je to vysoký obsah železa, draslíku, hořčíku, manganu, mědi a vápníku. Toto vše pozitivně ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a cítíme se díky nim lépe. Mají minimum kalorií, takže jsou doporučené i při dietě.

Angrešt a zdraví – na co je vhodný?

Vhodný na anémii

A teď se podívejme na jejich jednotlivé účinky na zdraví. Angrešt má především močopudné účinky. Pánům se doporučují při problémech s prostatou a obecně všem, kteří mají problémy s ledvinami. Pomáhají při odvodňování, když voda tlačí člověku na srdce. Léčí se prostřednictvím nich i zánět močových cest. Pak je tu srdce a celkový kardiovaskulární systém. Angrešt posiluje jeho činnost a zpevňuje stěny žil.

Chybí vám železo? Během období, kdy vám železo chybí byste angrešt měli jíst každý den, dokud se hodnoty neupraví.

Na vysoký krevní tlak

Vhodné jsou při vysokém krevním tlaku, ale i při problémech s křečovými žilami.

Angrešt na detoxikaci

Angrešt mozek zbavuje těžkých kovů a detoxikují organismus.

Sponzorováno

Při menstruačních bolestech

Dokonce pomáhají ženám při menstruačních bolestech.

Dobré na zácpu

Jedním z hlavních účinků angreštu je jeho podpora trávení. Už i malým dětem se podává angrešt při zácpách. Zlepšují kvalitu stolice a pozitivně ovlivňuje i ​ její pravidelnost. Funguje také na pročišťování střev.

Zlepšuje i ​​střevní mikroflóru. Podávat se může i při nechutenství, když dětem zvýší apetit. V případě zažívacích potížích je však nutné používat angrešt jen v syrovém stavu, jinak už nemají takovou účinnost.

Na bolest žaludku

Zbaví vás všech škodlivin a pokud trpíte bolestmi žaludku, i tehdy vám může pomoci angrešt. Má také vysoký podíl vláknin, které jsou potřebné pro správnou funkci střev. Podporují trávení, takže když máte po některém jídle potíže, stačí si dát pár bobulek angreštu.

Zlepšuje kvalitu vlasů

Jejich účinnost můžete ověřit i při vaší kráse. Angrešty jsou výborné tak pro pokožku, tak i pro vlasy. Nejlépe vám však pomohou při přímé konzumaci. Vzácněji se objevují v maskách, ale použít se mohou díky zrnkům v domácích verzích peeling. Při vnitřním užívání přímo zlepšují kvalitu pokožky, vlasy jsou pevnější, lesklejší a nevysušují se.

Pozor na cukr

Malým negativem je, že angrešt mají dost vysoký podíl ovocného cukru. Ten sice není takový nepřítel vůči naší postavě a může se dokonce používat v době diet na zamaskování chuti na sladké, ale měli byste být obezřetní zejména před preventivním vyšetřením, když vám lékař bude odebírat krev. Pokud byste snědli den nebo dva před tímto zákrokem větší množství tohoto ovoce, může vám to velmi zkreslit výsledky a nesprávné to může signalizovat cukrovku. Stejně jako hrozny, neměli byste je konzumovat v tomto čase. Hladina sice poté rychle klesne, ale číslo z výsledků již nevymažete.

Nutriční hodnoty angreštu

Jeden šálek angreštu obsahuje 1.32g bílkovin, 66 kalorií a více než 6.5g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 297mg
Fosfor – 40mg
Hořčík – 15mg
Mangan – 0.216mg
Měď – 0.105mg
Selen – 0.9µg
Sodík – 2mg
Vápník – 38mg
Zinek – 0.18mg
Železo – 0.47mg
    Vitamíny:
Kyselina listová – 9µg
Kyselina pantoténová – 0.429mg
Niacin – 0.45mg
Vitamín A – 435 IU
Vitamín B1 (tiamín) – 0.06mg
Vitamín B2 (riboflavín) – 0.045mg
Vitamín B6 – 0.12mg
Vitamín C – 41.5mg
Vitamín E – 0.56mg

 

Zajímavost o angreštech

Hned po hroznu se angrešt vyznačuje největším množstvím ovocného cukru z celého domácího bobulového ovoce. ✅ Jejich příjemně nakyslá chuť souvisí s vysokým podílem vinné, jablečné a citronové kyseliny, které podporují chuť k jídlu a trávení.

Sponzorováno

Angreštu se u nás také někdy říká srstky.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva